V první řadě se pojďme podívat, jaké mají americké akcie vyhlídky. Index S&P 500 se obchoduje na poměru ceny k ziskům P/E okolo 20, což znamená ziskový výnos 5 % p.a. Tento výnos příliš nepřekračuje procentuální zhodnocení 30letých dluhopisů ve výši 2,9 % p.a. Aby byl tento malý rozdíl ospravedlnitelný, musejí akcioví býci sázet na další růst zisků.
Jenže: Americká ekonomika je už v pozdní fázi cyklu s nízkou nezaměstnaností, mzdovými tlaky a rostoucími úrokovými sazbami. Nominální růst amerického HDP nepřekročí 4 % a stále větší díl z tohoto koláče si díky dobré vyjednávací pozici zajistí zaměstnanci, prostor pro růst zisků a potažmo i cen akcií je tedy značně omezený. Pravdou je, že americké společnosti mohou dosáhnout růstu mimo USA, v rozmachu zisků je ale stále brzdí silný dolar.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Pokud ale investoři prodají své akcie se ziskem, mají výnosnou alternativu? Vzhledem k dlohé době ultrauvolněné měnové politiky americké centrální banky jsou drahé snad všechny hlavní třídy aktiv. 10leté vládní dluhopisy mají výnos jen lehce nad 2 %, nemovitosti rostou již sedmým rokem. Tato situace nemá v historii obdoby, a proto se možná všichni akcioví investoři zdráhají své ziskové pozice uzavřít. Zkrátka čekají, až zlevní něco jiného.
Na dalším grafu máme porovnaný vývoj indexu NASDAQ, indexu cen nemovitostí a výnosu 10letých vládních dluhopisů. Je vidět, že při minulých bublinách bylo vždy z čeho alternativně vybírat. V roce 2000, kdy vrcholila internetová horečka, se daly koupit levně nemovitosti i dluhopisy s výnosem okolo 6 % (o levném zlatu mimo graf ani nemluvě). Stejně tak v roce 2006 při realitní bublině zůstávaly akcie i dluhopisy relativně levné.
Porovnání vývoje akciového indexu NASDAQ 100 (modře, levá osa), indexu cen nemovitostí S&P Case Shiller (červeně, levá osa, 20násobek) a výnosu 10letých amerických vládních dluhopisů (zeleně, pravá osa):
Podobnou situaci teď vnímám i v České republice. Ceny nemovitostí také zůstávají nadhodnocené, ale žádné jiné zhodnocení volných prostředků nevypadá dostatečně atraktivně – investice v zahraničí se s velkou pravděpodobností chytne do pasti posilující koruny, korunové dluhopisy nebo snad spořící účty nenabízejí více než 1 procento. Budeme proto muset počkat na růst úrokových sazeb, který na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Bloomberg