Grafu, jako jednoduché, snadno čitelné optické informaci rozumí každý. Graf stoupá, klesá, osciluje a to velmi nepravidelně. Někdy se objeví sekvence grafu podobná jiné sekvenci v minulosti. To nabízí jednoduchou hypotézu – byla-li minulá sekvence zisková, bude zisková i současná sekvence. Jde tedy pouze o to, najít tuto ziskovou sekvenci grafu.
Protože dopředu nelze nikdy zjistit, zda nově se formující sekvence grafu bude stejná jako minulá zisková, nelze ani garantovat minulý zisk. Neúspěšné obchody jsou pak omlouvány nedostatečnou zkušeností obchodníka. Přesto, že základní východisko hypotézy je správné – tzn. že dlouhodobě úspěšně obchodovat na forexu z pozice retailového obchodníka lze jen na základě analogie ziskové historie -, jeho aplikace na obchodování podle grafu je velmi nejistá a tudíž psychicky nesmírně náročná.
Degradace obchodování na neustálé pozorování grafu a hledání jeho jakýchsi více či méně podobných sekvencí je zákonitou daní popularizaci obchodování a jeho zpřístupnění téměř každému, kdo je schopen zvládnout otevření pozice.
Přitom jaksi zmizel základní fakt a to, že graf není nic jiného než schématické vizuální znázornění číselných hodnot, v tomto případě hodnot měnového páru. Již přes 10 let se pokouším nalézt pomocí matematické statistiky pravděpodobnost replikace minulého vývoje. Výsledky potvrzují, že toto lze, nejde však o žádné zázračné zisky.
Při obchodování je jistě nejdůležitější znát okamžik, kdy do obchodu vstoupit, kdy z obchodu vystoupit. Možná lze s vysokou mírou nejistoty toto získat z dlouhodobého pozorování grafu. Osobně pokládám ze ještě důležitější znát maximální ztrátu (drawdown), jak veliký musí být vstupní kapitál („polštář“), jaká má být velikost jednotlivého obchodu, jaká je maximální doba ztráty (období mezi dvěma peaky), jaká je průměrná roční rentabilita (v %) u zvolené obchodované metody. Při obchodování z grafu však toto nelze nikdy zjistit. Některé z těchto ukazatelů sice nemají bezprostřední hodnotu pro finanční posouzení metody, mají však naprosto zásadní vliv pro psychiku obchodníka. Mám-li otestovanou, úspěšně otestovanou metodu, které věřím, nemám s psychikou žádné problémy. Metoda mi sama určí, co a kdy udělat a znám-li i maximální hodnotu drawdownu či maximální počet dní mezi peaky, žádný pokles ani dlouhodobá ztráta mne nerozhodí – vím, že k této metodě patří.
V minulých několika letech jsem vyvinul a otestoval možná desítky metod, většinou postavených na hypotézách vycházejících z empirických pozorování, avšak nikoliv z grafů, které číst neumím. Výsledky měřené roční rentabilitou se pohybují při optimálních hodnotách proměnných parametrů v procentech až desítkách procent. Zejména u metod s rentabilitou v řádu mnoha desítek procent se ukazuje, že jde často o metody s velkou citlivostí a tedy nižší pravděpodobností replikace, přestože jde o metody testované minimálně na desetiletých datech.
Přivítal bych proto podporu od některého obchodníka, úspěšně obchodujícího podle grafu metodou Price Action. Bylo by možná zajímavé pokusit se jeho postup převést do exaktní řeči čísel, která by byla schopná nejen určit naprosto přesný okamžik vstupu do obchodu a vystoupení z něho, ale nabídnout i komplexnější výkonové parametry, které pouze z pozorování grafu nelze nikdy získat.