Sobota 18. ledna 2025 00:01
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
InstaForex
reklama
eightcap trade smarter

Jak geopolitika ovlivňuje ceny zemního plynu?

24.01.2024 15:56  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Geopolitické události ve světě vyvolaly obavy o ceny plynu a připomněly rok 2022, kdy se Evropa obávala závislosti na dodávkách ruského plynu. Mediální senzacechtivost však často předčí konkrétní důkazy o skutečných problémech. Jak ovlivňují konflikty v Izraeli, útoky hútijských milicí a probíhající válka mezi Ruskem a Ukrajinou trh s plynem, zejména v Evropě? Jak se daří americkému trhu vzhledem k nedávnému rekordně chladnému počasí?

Evropa má silně diverzifikované dodávky plynu.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem má na skutečné toky plynu ve světě minimální dopad. Izrael je sice významným producentem plynu v regionu a kdysi se uvažovalo o vybudování podmořského plynovodu do jihoevropských zemí, konflikt však podpořil prostředí, které je příznivé pro útoky húthijských ozbrojenců na obchodní lodě plující přes Rudé moře do Suezského průplavu. Stupňující se útoky přiměly mnoho dopravců ke změně trasy dodávek, což vedlo k přesměrování velké části ropy a plynu kolem Afriky, a tím k výraznému prodloužení dodacích lhůt a nákladů. Stojí za zmínku, že před konfliktem využívalo trasu přes tento region přibližně 8 % veškerého obchodu s LNG.

Pokud jde o americký trh, nedávné rekordně chladné počasí sice vyvolalo tlak na poptávku, ale domácí produkce plynu v zemi zůstala odolná, což pomohlo zmírnit cenové výkyvy. Kromě toho se zvýšil vývoz amerického LNG, což přispělo k celosvětovým dodávkám plynu.

Geopolitické události vyvolaly obavy ohledně cen plynu, ale jejich dopad na evropský trh s plynem může být omezený. Spojené státy v současné době dodávají do Evropy přibližně 50 % LNG a očekává se, že tento podíl se v druhé polovině roku 2024 zvýší v souvislosti s uvedením nových vývozních kapacit do provozu. Kromě toho se Evropa spoléhá na dodávky plynu plynovody z Norska, Alžírska a Ázerbájdžánu, zatímco role Ruska se snížila. Kromě toho je plyn LNG, který měl původně do Evropy proudit Suezským průplavem, přesměrován, i když za zvýšených nákladů a s delšími dodacími lhůtami.

Evropa má dostatečné zásoby plynu, aby pokryla své současné a pravděpodobně i příští zimní potřeby.

Mírný podzim a začátek zimy v Evropě zpozdily začátek topné sezóny, což lze částečně přičíst klimatickým změnám. Evropa však podnikla kroky k diverzifikaci dodávek plynu a začala vytvářet zásoby pro topnou sezónu dříve. V současné době jsou zásobníky v Evropě naplněny ze 72 %, zatímco pětiletý průměr činí 62 %. Na konci současné topné sezóny se očekává, že zásobníky budou naplněny z více než 50 %, což zajistí částečné zásoby na příští zimu. Tento scénář se odráží v křivce forwardových cen na trhu s plynem. Očekává se, že cena plynu TTF pro dodávky do nizozemských přístavů zůstane relativně stabilní až do začátku podzimu 2024, s mírně vyššími cenami pro zimní období příštího roku. Ačkoli ceny plynu zůstávají mírně zvýšené ve srovnání s úrovní před pandemií, nic nenasvědčuje tomu, že by se vrátily na přemrštěné úrovně 100, 200 nebo dokonce 300 eur za MWh, které byly pozorovány v době vrcholící pandemie, války na Ukrajině a inflace.

Přestože geopolitické události vyvolaly obavy ohledně cen plynu, zdá se, že evropský trh s plynem je dobře připraven zvládat výpadky dodávek a udržovat stabilní ceny. Očekává se, že Spojené státy, hlavní producent a vývozce zemního plynu, si rovněž zachovají svou roli při stabilizaci světového trhu se zemním plynem, a to i v případě, že se zvýší poptávka z Asie, zejména z Číny.

Samozřejmě, že v případě prodlužující se tuhé zimy nebo snížení dovozu plynu ze Spojených států mohou ceny plynu v Evropě vzrůst, ale prognózy globálního trhu s plynem naznačují, že trh zůstane celkově vyrovnaný. Přebytek nabídky na americkém trhu s plynem je v současné době značný, zásoby plynu jsou přibližně o 10 % vyšší než pětiletý průměr a o 13 % vyšší než před rokem. Očekává se, že do konce topné sezóny dosáhnou zásoby 20-25 % nad historickým průměrem, což by mohlo vytvořit největší přebytek nabídky v historii.

Navzdory tomuto přebytku mohou spotové ceny plynu v USA výrazně kolísat v závislosti na sezónním vývoji poptávky. Mrazivé nárazy mohou v klíčových topenářských regionech zvýšit spotové ceny o několik set procent, i když ceny futures zůstávají relativně stabilní. Očekává se, že současná nadprodukce ve srovnání s poptávkou udrží celkové ceny plynu v USA na nízké úrovni. Omezení těžby není nákladově efektivní, protože její opětovné spuštění může být nákladné. Proto je ekonomičtější těžit a skladovat plyn pro případné budoucí přerušení dodávek, což vede ke stlačení současných cen ještě níže.

Celkově lze říci, že ačkoli geopolitické napětí může představovat problém, globální trh s plynem se zdá být odolný a dobře zásobený. Spojené státy mají díky svým rozsáhlým zásobám plynu a rostoucím vývozním kapacitám dobrou pozici k tomu, aby na trhu hrály stabilizační roli, a to i při rostoucí celosvětové poptávce.

Co bude dál s cenami v Evropě a USA?

Zatímco geopolitická situace se nadále vyvíjí, očekává se, že celkový trend vývoje cen plynu v Evropě a USA zůstane klesající. Rozdíl mezi cenami plynu v USA a v Evropě se pravděpodobně mírně zmenší, protože v USA budou uvedeny do provozu nové vývozní kapacity, které zvýší dodávky do Evropy a Asie. V současné době se ceny zemního plynu v Evropě pohybují pod 30 EUR/MWh a očekává se, že zůstanou stabilní až do začátku podzimu. Trh sice očekává mírný nárůst pro zimní období na přibližně 35 EUR/MWh, ale příliv plynu z USA v druhé polovině roku by mohl ceny ještě více snížit, potenciálně až pod 20 EUR/MWh. Přetrvávající geopolitické napětí by však mohlo tuto trajektorii narušit.

V USA se rovněž očekává pokles cen plynu, které by mohly dosáhnout reálného minima kolem 1,5-2,0 USD/MMBTU, než se v létě a poté v podzimní/zimní sezóně odrazí ode dna. Investoři by si měli uvědomit, že významná část očekávaného růstu cen ve druhé polovině roku bude vyplývat ze struktury forwardových cen a následných rolloverů.

Navzdory těmto klesajícím trendům zůstává plyn základní komoditou pro téměř všechny ekonomiky světa. Zdá se však, že nedávné období zvýšené volatility trhu ustupuje, což naznačuje, že se ceny po letech turbulencí stabilizují.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 3. srpna? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Ve čtvrtek nás čeká několik makroekonomických událostí, všechny ale budou ve stínu zasedání Bank of England, čemuž se budeme věnovat níže. Evropská unie zveřejní červencový index PMI ve službách. Půjde nicméně o druhé, závěrečné hodnocení, které se obvykle neliší od prvního. Proto na tuto zprávu neočekáváme výrazné reakce. Spojené království také zveřejní finální odhad svého PMI ve službách. Spojené státy zveřejní podobný index. ale k němu zveřejní ještě i index podnikatelské aktivity ISM, který je důležitější. Index ISM může mít reálný dopad na pohyb obou párů, ale bude velmi obtížné určit, zda trh reaguje na zasedání BoE, nebo na index ISM.
  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 30. srpna? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na středu je naplánováno zveřejnění několika zajímavých zpráv v USA, EU a Velké Británii. Německo zveřejní předběžnou výši inflace za srpen. Připomínáme, že srpen ještě neskončil, ale první odhad má pro trh vždy velký význam. Pokud uvidíme odchylku od předpokládané hodnoty 6 %, pak by zpráva mohla pohnout trhem. Spojené království a Evropská unie zveřejní jen sekundární údaje, ale USA čekají významné události.
  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 31. srpna? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Ve čtvrtek nás čeká několik makroekonomických událostí. Začněme těmi nejdůležitějšími, zvlášť proto, že jich není mnoho. Index spotřebitelských cen v Evropské unii za srpen. Netřeba připomínat, jak důležitý momentálně tento indikátor inflace je. Ačkoli Evropská centrální banka v cyklu utahování měnové politiky sebevědomě směřuje k pauze, nic nezaručuje, že se pro ni na příštím zasedání definitivně rozhodne. Měkký pokles nebo absence inflace vyprovokují centrální banku k agresivnějšímu a vyššímu zvyšování sazeb. Nebo v to trh přinejmenším bude věřit. Mírný pokles inflace v EU (5,2 a více procent v srpnu) může euro podpořit, zatímco prudší pokles (5,0 a méně procent) vyvolá jeho propad.
  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 5. června? Analýza fundamentálních dat pro začínající obchodníky.
    V pondělí bude k dispozici jen omezené množství makrodat, ale už fakt, že budou aspoň nějaká, je dobré znamení. V pondělky často chybí jak fundamentální zprávy, tak ekonomická data, což negativně ovlivňuje povahu pohybů a volatilitu. V pondělí bude zveřejněn PMI ve službách v Evropské unii, Velké Británii a Spojených státech. Nedá se říct, že se jedná o důležitá data, zvlášť proto, že jde o druhé odhady pro květen. Jinými slovy, trh už předběžné odhady zná. Britské PMI a americké ISM lze považovat za docela významné, ale k vyvolání reakce trhu jsou potřeba překvapivé hodnoty nebo odchylky od prognóz. Bez tohoto vlivu nebude sentiment obchodníků příliš ovlivněn.
  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 6. června? Analýza fundamentálních dat pro začátečníky.
    V úterý nemají být zveřejněna žádná makrodata, jen vcelku nevýznamné zprávy o maloobchodních tržbách v Evropské unii a PMI ve stavebnictví ve Spojeném království. Uvědomte si ale, že půjde o druhý odhad PMI ve stavebnictví, takže šance na reakci trhu není prakticky žádná. Jen pokud by se reálná hodnota výrazně odchýlila od prognózy, což se u druhých odhadů stává jen zřídka. Co se týká zprávy o maloobchodních tržbách, není zvlášť důležitá. Pokud obchodníci zareagují, pak nejspíš jen minimálně.
  • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 6. září? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Ve středu nás nečekají téměř žádné ekonomické události, je mezi nimi jen jedna důležitá zpráva. Domníváme se, že není zvláštní důvod věnovat pozornost indexům PMI ve stavebnictví z Německa, Evropské unie a Spojeného království. Zpráva o maloobchodních tržbách v EU je poměrně důležitá, ale jen výjimečně vyvolává reakci trhu. "Béžová kniha" ve Spojených státech je jen souhrnem ekonomických přehledů, které jen zřídka obsahují významné informace. Index podnikatelské aktivity S&P pro americký sektor služeb zveřejní druhou, konečnou hodnotu, která je objektivně méně významná než první. Měli byste se zaměřit jen na index ISM ve Spojených státech. Ten ale vyvolá reakci, pokud se jeho hodnoty výrazně odchýlí od prognóz.
  • Jak Evropa odolává nárůstu politické nejistoty?
    Globální politická nejistota podle studie ekonomů z Univerzity v Chicagu v posledních pěti letech vzrostla a je vyšší než v krizových letech 2008/2009. Steven Davis a jeho kolegové z Chicaga daly dohromady index globální politické nejistoty, který měří frekvenci negativních novinových zpráv ve vazbě na hospodářskou politiku v 16 největších světových ekonomikách. Souhrnný index (vážený HDP) vzrostl výrazně kvůli souběhu řady negativních faktorů - evropská migrační krize, brexit, nárůst podpory radikální pravice napříč EU, politická polarize v USA a výměna politické garnitury v Číně, která se možná v brzké době bude znovu opakovat. Politická nejistota nejen podle výzkumu ekonomů z Chicaga může ohrožovat hospodářský růst - vést “vystrašené? podniky a domácnosti k odkládání investic a spotřeby. Může ale nemusí, jak ukazuje například dosavadní zkušenost eurozóny z roku 2016. Přes výraznou kumulaci politických rizik (brexit, migrační krize) zatím není vidět, že by byl výrazně ohrožen hospodářský růst - podniky nijak zásadně neodkládají investice. Proč?
  • Jaké vyhlídky do budoucna má teď dolar?
    Oba instrumenty, které pravidelně pozoruji, dále rostou a vytvářejí vzestupné vlny. Počty vln se mohou lišit, ale tento týden na tom příliš nezáleží, protože poptávka po americkém dolaru klesá, zatímco poptávka po euru a libře roste. Podle mého názoru to není úplně fér, protože předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve středu večer nenaznačil konec procesu zpřísňování měnové politiky; připustil naopak ještě několikero zvýšení úrokových sazeb. To znamená jestřábí rétoriku. Co ještě trh potřebuje, aby zvýšil poptávku po americkém dolaru? Abychom byli spravedliví, instrument EUR/USD má stále velkou šanci na pokles, takže současný pokles dolaru lze brát s klidem. Otázka vyvstává u britské libry, která hodlá vytvořit úplný úsek vzestupného trendu. Tento úsek může v blízké budoucnosti skončit a oba instrumenty začnou klesat, ale britská libra stále projevuje neuvěřitelnou touhu po růstu.
  • Jaké známky si vysloužili šéfové centrálních bank?
    Ekonom David Blanchflower se v rozhovoru pro Bloomberg pustil do známkování cent...
  • Jak fungují státní dluhopisy a jak je obchodovat?
    Pokud nechcete nechat své peníze nečinně ležet na běžném účtu, máte několik alternativ, jak je nechat pracovat. Nejznámější 2 způsoby jsou investice do akcií nebo dluhopisů. To, že akcie překonávají dluhopisy v dlouhodobějším měřítku, co se zisku týče, je zřejmé.
  • Jak globální oteplování zatěžuje světové odvodňovací systémy?
    Nedávné záplavy v oblasti Arabského poloostrova poukazují na nepřipravenost lidstva na výzvy, které přináší změna klimatu. Globální oteplování přináší změny v průběhu počasí a zvýšené zadržování vody v mracích, což vede k intenzivnějším a častějším přívalovým dešťům po celém světě. Tyto měnící se srážky spolu s nedostatečnými odvodňovacími systémy v městských oblastech následně vedou k rozsáhlým záplavám.
  • Jak chce Solana s Firedancerem ovládnout sektor DeFi
    Nový klient validátoru by mohl zlepšit stav DeFi společnosti Solana. Stakeři zůstávají ohledně budoucnosti Solany optimističtí.
  • Jak chytit nůž v letu
    Dobrý den,chytlavý titulek, že?Věrně ale vystihuje situaci, ve které se trh nachází už asi třetí týden.Všic...
  • Jak i nadále obchodovat US ETF?
    Vzhledem k tomu, že dne 18.6.2018 bylo všem obyvatelům ČR omezeno obchodování s americkými burzovně obchodovanými fondy (ETF), rádi bychom Vám v následujícím článku představili varianty, jak tyto produkty nadále obchodovat – ať už přímo v USA, nebo na burzách v EU.
  • Jak inflace ohrožuje růst?
    Dnešní výsledky evropských květnových podnikatelských nálad ukážou, do jaké míry začíná vysoká inflace ohrožovat hospodářský růst. Budeme chtít vidět, jak podniky v eurozóně přenášejí vysoké vstupní náklady na své zákazníky a jak na vyšší ceny reaguje poptávka. To je klíčová informace pro centrální bankéře. Pokud tváří v tvář vysoké inflaci bude poptávka sama šlapat výrazně na brzdu, nemusí na ni tak agresivně šlapat centrální banka.
  • Jak inflace zamává s nemovitostmi?
    Podnikoví manažeři si teď často stěžují: v médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také do cen spotřebitelských, řadového občana tak moc zajímat nebude. Navíc si sami manažeři zdražováním nenechávají kazit náladu. Což uklidňuje i média. Letos v červnu manažeři zhodnotili meziměsíční změnu výrobních podmínek v tuzemském průmyslu jako zlepšení, a to dokonce nejvýraznější za uplynulých alespoň dvacet let.
  • Jak instalovat AOS (EA) na MetaTrader 4
    Automatické obchodní systémy (AOS), též běžně známé pod označením Expert Advisor (EA), jsou velmi užitečným nástrojem, který dokáže nejen šetřit čas, ale často také peníze. Dnes se podíváme na to, jak takové EA nainstalovat do obchodní platformy MetaTrader 4 (MT4) a poté jej i zprovoznit.
  • Jak interpretovat páteční zprávu o zaměstnanosti?
    Páteční zářijová zpráva o pracovních místech ukázala pokles měsíčního růstu, přičemž minulý měsíc bylo vytvořeno 263 000 nových pracovních míst, což je pokles z 315 000 v předchozím měsíci.
  • Jak interpretovat výsledky trhu práce v USA
    Zlato se konsolidovalo na pátečním minimu. Žlutý kov se opírá o neschopnost dolaru stavět na odrazu, ke kterému došlo v pátek po vyhlášení lepších, než očekávaných dat z trhu práce. Dolar k dnešnímu dni vymazal podstatnou část svých zisků a EUR/USD se obchoduje na úrovni 1.18, když páteční minimum bylo na úrovni 1.1728.
  • Jak investovat dobře? Poznejte nejdřív sami sebe
    V džungli investičních příležitostí a nástrah se nemusí vyznat ani experti dozorových orgánů, natož investoři. Jaké otázky si mají začátečníci, mírně, ale i středně pokročilí položit?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding