Fascinující doby, kdy na sebe v burzovním pitu křičeli desítky až stovky lidí, ve snaze výhodně nakoupit či prodat finanční nástroje, už jsou dávno pryč. Stejně jako automatizace nahrazuje lidskou práci v řadě odvětví, tak ani obchodování na finančních trzích není v tomto ohledu výjimkou.
V tomto článku se ohlédneme za tím, jak se vyvíjelo intradenní obchodování na burze, kam jsme dospěli a co jsou klíčové dovednosti, které musí umět intradenní obchodník, pokud chce v roce 2019 být úspěšný. Jestli to s intradenním obchodováním myslíte vážně, tak čtěte dál.
Vývoj intradenního obchodování na burze
Nebudeme chodit příliš daleko do historie. Budou nám stačit 90. léta minulého století a obrázek tzv. pitu na burze:
Zdroj: www.businessinsider.com
Na hlavních burzách světa (především v Chicagu, USA) každý den stovky lidí “vyjednávali o cenách finančních nástrojů a umožňovali obchodování a tvorbu trhu. Ráno přišli s prázdnou kartičkou obchodů v ruce a večer odcházeli opět s prázdnýma rukama a s hromadou z kartiček s obchody, poházenou na podlaze pitu. To bylo intradenní obchodování v nejsyrovější podobě.
V druhé polovině 90. let se zvýraznil nástup počítačů a rozvoj internetu. Řada činností, které v burzovním pitu dělali lidé, začali dělat počítače a jak byli počítače rychlejší a programy na nich běžící chytřejší, tak začal počet lidí v pitu klesat. Dnes už je přibližně 80% obchodů během dne uděláno počítači.
Éra počítačů a algoritmů
Už po roce 2000 se začaly rozrůstat firmy, které razily algoritmické obchodování. Jednoduše profitovali z výhod počítačů nad lidmi (především rychlost výpočtu a schopnost složitých výpočtů). Někteří obchodníci v pitu tak přišli o svou tržní výhodu a nebyli už schopni vydělávat a museli pit opustit. Někteří začali dělat intradenní obchodování na počítačích mimo burzu, ale ne všichni tento přechod zvládli a uspěli. A to i přes skutečnost, že měli bohaté zkušenosti a roky praxe.
Podobný vývoj jako pitoví obchodníci zažili i někteří intradenní obchodníci, kteří již začínali obchodovat z počítače. Existovalo a stále existuje množství vzdělávacích materiálů, které měli v trhu určitou výhodu a dalo se tedy díky nim vydělávat.
Intradenní obchodování je postaveno především na krátkodobějších obchodech. A s tím, jak jsou dostupné obchodní přístupy, strategie, svíčkové formace apod., tak se tyhle všechny myšlenky dostávají i do podoby počítačového kódu = algoritmu. Dnes už byste těžko hledali tradingovou myšlenku, která nemá podobu počítačového algoritmu.
A je nutné si přiznat, že lidský mozek má svá omezení. Na čím kratší časový úsek se v intradenním obchodování zaměříme, v tím větší nevýhodě je mozek vůči počítači.
Jak dneska uspět jako intradenní obchodník
Nelze si nepovšimnout toho, že dnes je se stejným obchodním přístupem mnohem méně ziskové obchodovat 1, 3 nebo 5 minutové grafy. Trh se díky počítačům jednoduše zefektivňuje. To ale není nic špatného. Ideálem je přece efektivní trh!
Proto se domníváme, že dnes může uspět lidský intradenní obchodník dvěma způsoby:
- 1. Zaměří se na nízké časové rámce. V tom případě se už nebude vzdělávat přístupy, které se učili intradenní obchodníci před 10ti lety. Namísto toho se bude učit programování, matematice a statistice. Čím více obchodních přístupů pozná, otestuje a zprogramuje, tím větší potenciál na vydělávání bude mít.
- 2. Zaměří se na vyšší, intradenní časové rámce (1h a výše). Tím, že pro počítače i programátory je zatím složité vytvářet komplexní modely, které budou skvěle efektivní s delším výhledem do budoucnosti, tak tam má lidský, intradenní obchodník stále výhodu a může si dobře vystačit se znalostmi, které se učili intradenní obchodníci už před těmi zmiňovanými 10ti lety. Musí být pouze disciplinovaný a dodržovat obchodní přístup.
Je mylné si myslet, že velké banky či hedge fondy mají nějaký neznámý indikátor či obchodní přístup, díky kterému porazí všechny soukromé intradenní obchodníky. Znalostí a přístupů je dostupných tolik, že jde pouze o to, je rozumně poskládat do efektivního modelu. Je k tomu jen potřeba nastudovat ty správné dovednosti a není důvod, proč byste se zrovna vy nemohli stát ziskovým intradenním obchodníkem.
Tým Admiral Markets