Zdá se, že přístupy k obchodování nějakou dobu fungují a pak najednou přestanou. Co je přimělo přestat fungovat? Je pravděpodobné, že se změnily tržní podmínky (ty se mění často), ale obchodníci stále používají stejné indikátory stejným způsobem. Jinými slovy, už neodpovídají situaci.
Dva druhy indikátorů
Indikátory většinou spadají do jedné ze dvou skupin.
1. Indikátory sledující trend - ty měří rostoucí nebo klesající momentum
2. Oscilátory - ty procházejí růstovými a poklesovými cykly nebo vlnami.
Na straně indikátorů sledujících trend najdeme například MACD (klouzavý průměr konvergence a divergence), OsMA (oscilátor klouzavých průměrů) a ADX (průměrný směrový index).
Skupina oscilátorů zahrnuje indikátory jako Stochastics, RSI (Relative Strength Index) a CCI (Commodity Channel Index).
Stochastic osciluje mezi 20 a 80, RSI mezi 30 a 70 a CCI má uprostřed 0 a osciluje mezi -300 a +300 - ale myšlenka za všemi je víceméně stejná.
Který z nich je nejlepší? Někteří obchodníci tvrdí, že na tom opravdu nezáleží! Použijte, co se vám líbí. Důležité je mít jeden indikátor z každé skupiny. Klíčové je, vědět kdy použít který.
Hodnocení tržních podmínek
Aby mohl obchodník vybrat správný indikátor pro danou práci, musí nejprve pochopit, co trhy dělají. V daném okamžiku trhy dělají jednu ze tří věcí: mohou být v trendu, v rangi (pohyb ceny do strany) nebo procházet obratem (obrat není nic jiného než nový trend vznikající v opačném směru mimo range).
Určitě se pravděpodobně můžete podívat na graf a zjistit, o který z nich jde (a pokud si nejste jisti, zkuste vyšší časový rámec, nebo jednoduše vstaňte ze židle a podívejte se na graf z dálky). Aby však byl obchodník disciplinovaný a řídil se opakovatelným systémem, musí z procesu vyjmout co nejvíce subjektivního úsudku. Potřebuje „indikátor tržních podmínek“. Tím může být ADX.
Můžete namítnout, že výše jsme uvedli, že ADX patří do skupiny indikátorů sledujících trend. Ano, technicky ano. Pokud zvolíte barvy pro linie ADX (+ DI zeleně a –DI červeně) a umístíte indikátor přímo pod MACD se standardním nastavením (12, 26, 9), všimnete si, že vám říkají téměř stejná data. Když je zelená linie nahoře, histogram MACD bude vykreslovat býčí sloupce a když je červená linie nahoře, uvidíte medvědí sloupce. Když se linie + DI a –DI od sebe vzdalují, měli byste vidět vyšší sloupce MACD, a když se linie přibližují, uvidíte kratší.
Pro naše účely však zbarvíme linie + DI a –DI černě (nebo jakoukoli barvu pozadí vašich grafů) a jednoduše se zaměříme na průměrnou čáru. Počet průměrovaných období se nastaví na 14 a přidá se vodorovná linie na úrovni 30. Když je ADX nad 30, je trh v trendu. V takovém okamžiku by měl obchodník přepnout na používání indikátoru sledujícího trend.
Když ADX klesne pod 30, dostal se trh do range. V takovém okamžiku s největší pravděpodobností poskytne jasnější a dřívější signál oscilační indikátor. Tímto způsobem pro každou úlohu vybere obchodník správný indikátor.
Nejsou všechny indikátory zpožděné?
V zásadě ano. Indikátory provádějí své výpočty při změnách cen. Proto se nejdříve musí pohnout cena, poté má indikátor co vypočítat a poté zobrazí výsledek. Ale to neznamená, že jsou nepoužitelné.
Indikátory by se neměly používat ke generování vstupních signálů. Používají se k potvrzení vstupních signálů, jakmile si obchodník všimne potenciálního vstupu na základě Price action. Analýza začíná samotným grafem, nikoli věcmi pod ním. Jinými slovy, nenechejte se vést zpožděným indikátorem. Cena by měla být vždy na prvním místě.
Zadruhé, právě jejich „zpožděná“ povaha (i když jde o vteřiny, protože v dnešní době jsou počítače hodně rychlé), brání obchodníkům v nadměrném obchodování. Různé studie poukázaly, že nadměrné obchodování je nejčastější příčina ztrát.
Když je trader v obchodě a cena se pohybuje proti němu, musí se rozhodnout, zda se jedná pouze o krátkodobý návrat, nebo začátek dlouhodobějšího obratu. Podle toho se snaží určit, zda v obchodě zůstat nebo vystoupit.
Pokud se cena obrátí, ale indikátor zůstane nasměrovaný v původním směru, pak bude mít pohyb ceny proti obchodníkovi pravděpodobně krátkodobý průběh. Pokud se cena a indikátor naopak spojí dohromady, pravděpodobně čelí obratu.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.