Polský zlotý
Polsko si již několik čtvrtletí užívá 5 % růst HDP v kombinaci s velice nízkou inflací, jejíž jádrová složka se drží stále pod 1 %. A to především díky rychle rostoucí produktivitě, která i přes růst mezd v blízkosti 7 % dovolí polským podnikům nezvyšovat ceny. Růst tedy vypadá udržitelně, protože je tažený investicemi a zvyšováním kapacit.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Polsku:
Na takovýto takřka ideální makroekonomický mix by měl polský zlotý postupně reagovat posílením – nízká inflace, vysoká produktivita a postupná konvergence k eurozóně by si zasloužila silnější měnu, zvlášť když 1,50 % úrokové sazby v Polsku jsou výrazně výše než -0,40 % v eurozóně.
Polský zlotý (PLN) se však celkem nezaslouženě obchoduje na slabších úrovních vzhledem ke svému historickému průměru a od maxim roku 2008 ztrácí dokonce několik desítek procent. Zlotý se tak řadí vedle české koruny ke měnám, které i přes silný fundament nejsou v oblibě měnových trhů a čekají na svou příležitost k posílení.
Dlouhodobý vývoj měnového páru EUR/PLN (týdenní graf – W1):
Maďarský forint
Maďarsko se také může aktuálně chlubit 5 % růstem HDP. Oproti Polsku jde ale spíše o krátkodobý a neudržitelný růst, protože je založen především na poptávce domácností, které dostaly jednorázový pozitivní impuls v podobě 20 % zvýšení mezd ve veřejném sektoru. Soukromý sektor musel na toto zvýšení také reagovat, a proto rostou nyní v Maďarsku mzdy dvouciferným tempem.
To není příliš zdravý mix hospodářské politiky, když vezmeme v úvahu, že jádrová inflace roste o 2,6 %, úrokové sazby stále stagnují na 0,9 % a forint oslabuje.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Maďarsku:
Riziko rozpoutání inflačně-mzdové spirály je vysoké a investoři se proto celkem logicky vyhýbají nákupům maďarského forintu (HUF). Mají totiž ještě v paměti situaci před 10 lety, kdy kvůli předluženým domácnostem i vládě musel Maďarsku pomáhat Mezinárodní měnový fond. A pokud Maďarská národní banka v nejbližší době prudce nezvýší úrokové sazby, může nynější makroekonomický vývoj dospět do podobné situace. Forint proto není příliš atraktivní ani v blízkosti dlouhodobým minim vůči euru (viz graf), protože Maďarsko s rostoucími mzdami rychle ztrácí konkurenceschopnost a investoři jej spíše obchází.
Dlouhodobý vývoj měnového páru EUR/HUF (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com