Propad průmyslu
Propad průmyslu, zahraniční obchod dál v plusu
09.12.2024 Průmyslová produkce v meziročním vyjádření v říjnu reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíční propad pak činil 0,7 %. Tento výsledek tak výrazně zaostal za naším očekáváním. Mediánová predikce trhu sice očekávala snížení výroby, ale menšího rozsahu. Zahraniční obchod skončil v říjnu s přebytkem čítajícím 11 mld. Kč a rovněž dosáhl nižší výše, než byla naše i tržní prognóza.
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny opět klesla
05.08.2024 Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu druhý měsíc za sebou klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od ledna. Ve své dnešní zprávě to uvedla výzkumná společnost Sentix. Poukázala na nepříznivý vývoj světové ekonomiky a na obavy investorů z geopolitického napětí, hlavně na Blízkém východě.
Alarmující propad průmyslu versus vzestup zahraničního obchodu: Co to znamená pro českou ekonomiku?
06.11.2023 Dnes byla Českým statistickým úřadem zveřejněna nová data o české ekonomice, která přinášejí smíšené zprávy. Nejzávažnějším zjištěním je pokles průmyslu o 5 %, což vyvolává obavy. Dalším znepokojivým faktorem je pokles vydání stavebních povolení o 10,2 % oproti minulému roku. Na druhé straně, oblast zahraničního obchodu přináší naději s přebytkem téměř 13 miliard Kč.
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby
04.08.2021 Maloobchodní tržby: Poté, co maloobchodní tržby v květnu přebily odhady trhu, očekáváme i pro červen růst, i když pozvolnějším tempem. Maloobchodu svědčí efekt rozvolnění protipandemických opatření spojený s růstem důvěry spotřebitelů. Proti rychlejšímu růstu naopak působí samotný fakt, že úroveň tržeb se již zvedla na předkrizové úrovně a také skutečnost, že v reálném vyjádření z růstu ukrajuje vyšší inflace. Pomalejší expanzi rovněž indikuje míra nárůstu karetních transakcí. Za červen čekáme zvýšení tržeb maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut o silných 0,8 % meziměsíčně (SWDA). To by s ohledem na rostoucí srovnávací základnu z minulého roku znamenalo zpomalení na meziroční tempo 5,4 % z předchozích 8,1 %. V případě prodejů aut tentokrát očekáváme s ohledem na vývoj registrací v květnu a červnu spíše kompenzaci květnového poklesu a tedy meziměsíční růst o 1,7 % (SWDA), což by znamenalo zpomalení meziročního tempa na stále vysokých 21,3 %. V souhrnu by to pro celý maloobchod včetně motoristického segmentu znamenalo růst o 10,6 %. V dalších měsících čekáme s ohledem na dosažení předpandemické úrovně tržeb zpomalující, ale stále vzestupný trend vývoje tržeb. S ohledem na existující nejistoty ale můžeme i zde zatím stále očekávat nadprůměrnou proměnlivost údajů. Ačkoliv ekonomika rychle roste a nezaměstnanost se mírně snižuje, v posledním konjukturálním průzkumu například více respondentů vyslovilo zvýšené obavy ze ztráty zaměstnání. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž 3 %.
Ranní okénko - ECB zklidnila dluhopisový trh, průmysl zřejmě poklesl
12.03.2021 Dnes ráno nás čeká údaj o české průmyslové výrobě za leden. Průmyslový sektor si během pandemie vede dobře, když předstihové indikátory ukazují na jeho další expanzi. Na druhé straně se v poslední době formují komplikace. Výrobci se potýkají se zádrhely v dodavatelsko-spotřebitelských řetězcích a situace je vyostřena především v automobilovém průmyslu z důvodu nedostatku čipů potřebných pro výrobu. Jeho významná váha v celkové výrobě tak stáhne lednový výsledek dolů. Navíc měl letošní leden nevýhodu, když čítal o dva pracovní dny méně. V souhrnu očekáváme meziroční pokles průmyslové výroby o 5,5 % po prosincovému růstu o 5,8 %. Výše zmíněné komplikace dolehnou na výsledek průmyslové výroby i v dalších měsících. Technicky ale meziroční výsledek pozitivně ovlivní srovnávací základna, jelikož se začne projevovat silný propad průmyslu z jara minulého roku: v březnu a v dubnu se průmyslová výroba propadla meziročně o 10 %, respektive o 35 %.
Průmysl i zahraniční obchod ČR překonaly očekávání, přebytek zahraničního obchodu je skoro nejvyšší v historii. Koruna v reakci posiluje na nejlepší kurs za dobu trvání druhé vlny pandemie
06.11.2020 Průmyslová produkce v ČR za měsíc září překonala očekávání trhu, když meziročně poklesla nakonec jen o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ČSÚ. Údaj zapadá do obrázku tuzemské ekonomiky, jež po utlumení první vlny pandemie solidně oživovala. Tento obrázek již podpořila například předběžná data za hrubý domácí produkt ve třetím letošním čtvrtletí, která rovněž předčila očekávání trhu. Rychlejší než předpokládané zotavování průmyslové výroby se v tom promítlo nemalou měrou. Meziroční propad průmyslu tlumil nejvýrazněji automobilový průmysl, který meziročně vzrostl, a to o 4,9 procenta. Naopak například strojírenský průmysl se dále propadal a zásadním způsobem se podílel na stažení celkové průmyslové výroby do červených čísel, ačkoli propad je znatelně mělčí, než se čekalo. Celkově letos průmysl poklesne o deset procent.
Stavebnictví bude letos tlumit propad průmyslu, propadne se zhruba jen čtvrtinově v porovnání s ním. Zahraniční obchod v květnu pozitivně překvapil, skončil v plusu, na oslavy je ale ještě velmi brzy
07.07.2020 Zahraniční obchod ČR se zbožím dopadl v květnu lépe, než analytici očekávali. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů záporné saldo květnové bilance zahraničního obchodu, čítající minus 8,4 miliardy korun. Ve skutečnosti zahraniční obchod vykázal přebytek, byť poměrně nízký, čítající 1,3 miliardy.
Analýza makroindikátorů: Propad průmyslu byl opravdu masivní
08.06.2020 Český průmysl v dubnu klesl hlouběji než se čekalo a stáhl do hlubokého i záporu zahraniční obchod. Otázkou zůstává oživení v dalších měsících. V menším útlumu je dle očekávání stavebnictví. Šok do ekonomiky je natolik silný, že by ČNB mohla již tento měsících přistoupit ke snížení úrokových sazeb na technickou nulu.
Rozbřesk: OPEC+ prodlužuje produkční škrty a další adept na překvapení roku...
08.06.2020 Cenu za nejhorší odhad roku by bezesporu mohla vyhrát sázka analytiků na další růst americké nezaměstnanosti. Zatímco ekonomové očekávali na základě týdenních čísel z úřadů práce ztrátu více než sedmi milionů pracovních míst, ve skutečnosti americký trh práce zaznamenal historicky nejvyšší čistý přírůstek pracovních míst, a to více než 2,5 milionu pracovníků. Ve finále tak nedošlo ani k dalšímu nárůstu míry nezaměstnanosti na 19%, ale naopak k jejímu poklesu na 13,3%. Za velkou část překvapení mohly tři sektory, které byly v průběhu pandemie nejvíce zasaženy - pohostinství, hoteliérství, maloobchod a zdravotní péče.
Akcie míří dolů, ropa maže zisky. Převahu mají dluhopisy
21.05.2020 Čtvrteční ráno a dopoledne přináší řadu zajímavých makročísel. V Japonsku se na jednu stranu zhoršil index nákupních manažerů, ale zahraniční obchod naopak překonal odhady. Indexy nákupních manažerů v Evropě většinou překvapují pozitivně, přestože se drží stále velmi nízko. Výjimkou je německý průmysl, který v květnu klesal jen o trochu menším tempem než v dubnu. Jinak se propad průmyslu i služeb podle květnových průzkumů zmírňuje docela citelně.
Komentář k makroekonomickým indikátorům: Silný propad průmyslu v březnu potvrzen
07.05.2020 Silný propad průmyslové výroby v březnu nepřekvapil. Obchodní bilance se prudce zhoršila. Stavebnictví kleslo relativně málo. Ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně nalézá dno hluboko pod svým potenciálem a ČNB sníží úrokové sazby.
Průmysl dostane přímý zásah až v číslech za duben, březnový citelný propad je „zahřívacím kolem“
07.05.2020 Průmysl dostane přímý zásah až v číslech za duben, březnový citelný propad je „zahřívacím kolem“. Tuzemský průmysl se v březnu nakonec propadl méně, než se čekalo. V meziročním srovnání si pohoršil o 10,8 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ovšem ve střední hodnotě svých odhadů počítali s propadem 13,6 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad průmyslu v ČR od července 2016, kdy však byla příslušná data ovlivněna časováním celozávodních dovolených v tuzemských průmyslových podnicích.
Ranní zpráva z FOREX trhu: Sentiment napříč Evropou hledá své dno
24.04.2020 Tuzemská spotřebitelská i podnikatelská důvěra hledá své dno současné krize. Obdobě jako v zahraničí očekáváme, že největší propad zaznamená sektor služeb. Pokles sentimentu by měl ukázat i německý IFO index za duben. Březnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA ukážou výrazný propad, největší pokles však očekáváme až v dubnu. Koruna se vrátila ke své krátkodobé rovnováze a v současnosti je podle nás jen o desetník podhodnocená.
Tuzemské stavebnictví bude letos tlumit dopad hluboké průmyslové recese
06.04.2020 Tuzemské stavebnictví vykázalo solidní únorový výsledek. Zejména zásluhou inženýrského stavitelství a poměrné teplé zimy se objem stavební produkce meziročně zvýšil o 5,3 procenta. Přicházející recese však nepochybně poznamená i stavební výrobu, byť méně než produkci průmyslovou.
Průmyslová výroba v Číně klesla v lednu a únoru nejvíce za 30 let
16.03.2020 Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížila o 13,5 procenta. S odvoláním na čínský statistický úřad o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž se jedná o největší pokles za posledních 30 let. Výrazně se propadly i maloobchodní tržby a vzrostla také nezaměstnanost. Vláda ve druhém čtvrtletí očekává pokles ekonomiky.
Průmysl eurozóny padá, v Německu je nejhůře za jedenáct let, česká koruna navzdory tomu však sílí, dnes prolomila další rekord
12.02.2020 Průmysl eurozóny se plošně hroutí. V Německu se propadá nejvýrazněji od začátku roku 2009, kdy kulminovala světová finanční krize. Česká koruna však paradoxně dále sílí, dnes zhodnotila na svoji novou nejsilnější úroveň vůči euru od října 2012. Je její posilování udržitelné?
Související klíčová slova:
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) | Český průmysl | Analýza makroindikátorů | Koronavirové krize | Pozitivní vliv | USD/PLN | Exporty | Dávky v nezaměstnanosti | EUR | Trend | Rozkolísaný | Statistiky | Tempo růstu | Německá spotřebitelská důvěra | Výkyvy | Aktiva | Vládní opatření | Pravděpodobnost | Tuzemský průmysl | Devizoví obchodníci | Tuzemská ekonomika | Zasedání ECB | František Táborský | PLN | Propad investic | Nová data | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Pandemie COVID-19 | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | ČSÚ | Švýcarská banka UBS | Dluhopisy | Maloobchod | Útlum ekonomiky | Uvolnění měnové politiky | CZK | Spotřeba ropy | Výhled | HUF | Obavy investorů | Podnikatelská důvěra | Průmysl | Inflace | Centrální banky | Česká měna | Čínský koronavirus | Předstihové indikátory | Dnešní makroekonomické ukazatele | Hamburg Commercial Bank (HCOB) | Domácnosti | Reakce trhu | Opatření proti koronaviru | Pandemie koronaviru | Czech Fund | Ropa Brent | Vladimír Pikora | Vice | Průmyslová výroba v Číně | Komerční banka | Odvětví | Další růst | Analytici | Globální ekonomiky | Hamburg Commercial Bank | Průmyslové recese | Christine Lagarde | Aktuální hodnoty měny | Zařízení | Nomura | Graf | Šíření nákazy | Očekávání trhu | Výnosy | Poptávka | Koronavirus | Ekonomiky | Hutnictví | PLN/EUR | RBI | Negativní dopad | Průmyslová produkce | Pozitivní zpráva | Mezinárodní finanční instituce | Brent | Stavební produkce | Maloobchodní tržby | HUF/EUR | Očekávání | Hluboké recese | Domácí obchodování | Cyrus de la Rubia | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Růst | Itálie | EUR/CZK | Prognóza | Souhrnný index | Trh práce | Koruna | Aktuální kurzy měn | Ropný trh | Hyundai | Indikátor | Makroekonomická data | Koruna posílila | SWDA | Národní ekonomická rada vlády | AUD | Zpřesněný odhad | Úrokové sazby | Meziroční růst | Ranní okénko | Trh | Problémy | Společnosti | Index | Nejistoty | Kurz koruny | Agentura Reuters | S&P | Tržní podmínky | Objednávky | Důvěra investorů | Výroba v Číně | Tuzemská spotřebitelská důvěra | Vládní představitelé | Výroba počítačů | Polský zlotý | Zahraniční obchod ČR | Ekonomický vývoj | Deficit | Statistický úřad | Ekonomické aktivity | Výzkumná společnost | Bankéři | Sektor služeb | Česká koruna | Podnikatelé | 3М | Hluboké průmyslové recese | Meziroční míra inflace | Rekordní propad | Ifo | Index nákupních manažerů | Opatřením na podporu ekonomiky | Čínští vládní představitelé | Vyšší sazby | Obchodníci | Rozvolnění restrikcí | Ropa | Finance | Nákupy státních dluhopisů | Naše prognóza | USA | Raiffeisenbank a.s. | Hlavní ekonom | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Finanční instituce | Pokles cen | Indexy důvěry | UBS | Ekonomové | Průmysl eurozóny | Sázka | Dopady koronaviru na ekonomiku | Vývoj světové ekonomiky | Zisky dolaru | Vývoj | České měny | EUR/USD | Varování | Spotřebitelská důvěra | Měnové politiky | Centrální bankéři | CNY | Světová finanční krize | Miliardy korun | Comfort Finance Group | Růst mezd | Automobilka | Sazby | GBP/EUR | Růst průmyslové výroby | České koruny | Švýcarská banka | Zvýšení produkce | Čeští centrální bankéři | Firmy | Averze k riziku | Silný propad | Investování | Fed | Index spotřebitelské důvěry | Maďarský forint | Automobilový průmysl | Trhy | Růst české ekonomiky | Kurs koruny | Dluhopisový trh | Předkrizové úrovně | Ministerstvo financí | Bilance | Komodity | CAD | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Analytička | Společnost | Zahraniční obchod | Ztráty zaměstnání | Situace na trhu práce | Obchod | AUD/USD | Oživení globální ekonomiky | Zahraniční forex | Riziko | Český průmysl v dubnu | Analytik | Trinity | JPY | Šok | GBP | Pokles cen ropy | Německá ekonomika | Čína | CZK/USD | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Růst podnikatelské aktivity v eurozóně | Impuls | Raiffeisenbank | Trh nemovitostí | Nárůst nezaměstnanosti | Centrální banka | Predikce | Rozvolnění | TPCA | USD/EUR | Sentix | Forint | Výnos | Pokles ekonomiky | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Růst podnikatelské aktivity | Největší světové ekonomiky | Koronavirové pandemie | ČNB | Středoevropské měny | Dovoz | Aktuální kurzy | Obchodování | Eurostat | Souhrnný index nákupních manažerů | Evropa | Měna | S&P Global | Zprávy | Francie | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Automobilky | Srovnávací základna | Důvěra investorů v ekonomiku | Finanční krize | Obchody | Růst spotřebitelských cen | Situace | USD/CZK | Nové zakázky | Tržby | FOREX | HDP | Ekonom | Optimismus | Dolar | Euro | Výnosy státních dluhopisů | HCOB | Obchodní bilance | Vyšší inflace | Tomáš Holub | ČTK | Odhad letošního růstu | Ztráty | Meziroční inflace | FOMC | Akcie | Investice firem | NERV | Index cen | Vývoz | Reuters | OPEC+ | PEPP | Napětí na Blízkém východě | Největší propad | Pokles vývozu | Koronakrize | Uvolněné měnové politiky | Prognózy | Globální recese | Kurz | Dnešní zpráva | Jádrová inflace | Index důvěry | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Bankovní rada | Investice | Potenciál | Podnikatelské aktivity | Komunikace | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Bod | Ekonomika eurozóny | Zisky | Comfort Finance | Hospodářství | Důvěra | Měny | Thomson Reuters | Export | Spotřebitelský sentiment | Signál | Prodeje aut | COVID-19 | Ranní zpráva | Pozitivní signál | Americký trh práce | Propouštění | Objem | Investiční | Příjmy | Zasedání Fedu | Bloomberg | Zhoršování situace | Rozvoj | Průmyslová výroba | Míra | Odhady trhu | S&P Global Ratings | Hrubý domácí produkt | Přehled | Stavebnictví | Krize | CHF | Zvýšení úrokových sazeb | Index nákupních manažerů (PMI) | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | QE | Cena | Německo | Makroekonomické ukazatele | Kurzy | Rozvolnění protipandemických opatření | Přehled kurzů | Co bude | Debata | Kurzy měn | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | SEC | Schodek | Indikátory | Práce | Repo sazba | Banky | Bilance zahraničního obchodu | Analýza | Zlepšení | ČR | Americký Fed | Ratingové agentury | Čínská ekonomika | Německá průmyslová výroba | Finance Group | Aktivity v eurozóně | Kovy | Maloobchodní tržby v Číně | Rozvíjející se trhy | Import | OPEC | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Největší pokles | Pokles průmyslové výroby | Spotřebitelé | Indexy nákupních manažerů | Čínská vláda | Ropy | Škoda | Společnost Sentix | USD | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Cena ropy | Prezidentka ECB | Vysoký přebytek | Obavy z recese | Propad | Dopady koronaviru | Čeští exportéři | Tempo růstu spotřebitelských cen | Pokles sentimentu | Výhled na příští rok | Nemovitosti | Čínský statistický úřad | Nejistota | Německý Ifo index | Indexy | Evropská centrální banka | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | IFO index | ECB | Stavební výroba | ROCE | Spekulace | Hodnota indexu | Miliardy | Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny | Pracovní síly | Uhlí | Podnikatelské aktivity v eurozóně | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Autoprůmysl | Banka UBS | Domácí poptávka | Další pokles | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot