Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:29
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
SAB Finance

Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů

12.11.2024 20:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl dnes odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů a dalších nevládních organizací. Soud v Nizozemsku před třemi lety Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Šlo tehdy o přelomový verdikt. Shell po dnešním oznámení soudu uvedl, že je spokojen. Naopak aktivisté chtějí dát bojovat proti znečišťovatelům.

Odvolací soud v Haagu stížnost aktivistů zamítl v celém rozsahu. S původním verdiktem souhlasí v tom bodě, že má Shell zodpovědnost za to, aby snížil emise skleníkových plynů v zájmu ochrany lidí před globálním oteplováním. Ochrana před nebezpečnými změnami klimatu je podle soudu lidským právem. Shell má ale podle soudu právo si rozhodnout, jak snížení emisí zajistí.

V dnešním zdůvodnění odvolací soud mimo jiné uvedl, že firma už činí kroky k tomu, aby splnila cíle pro snížení emisí, jak si je stanovila. Podle soudu také není jasné, zda požadavky na rychlejší snižování emisí způsobených používáním produktů Shellu pomohou v boji proti klimatickým změnám.

"I když má Shell jako velká ropná a plynárenská společnost zvláštní odpovědnost, neznamená to, že můžeme uplatnit obecný cíl snížení o 45 procent," řekla předsedající soudkyně Carla Joustraová k požadavku aktivistů, co a jak má Shell podle nich dělat. "Obecně je každé snížení emisí skleníkových plynů příznivé pro zmírnění změn klimatu," pokračovala Joustraová. "To ale neznamená, že přikázat nějaké snížení firmě Shell bude mít stejný efekt," dodala.

V branži se od podání původní žaloby mnohé změnilo. Invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 přechodně vedla k prudkému růstu cen ropy a plynu, což byla částečně reakce na sankce, které západní státy zavedly vůči Rusku a jeho energetickému sektoru. Vlády a s nimi také akcionáři pak začali volat po úsporách a v mnoha případech bylo výsledkem i zmírnění ambicí při ochraně klimatu.

Generální ředitel firmy Shell Wael Sawan je s verdiktem odvolacího soudu spokojen. Shell je podle něj přesvědčen, že jde o správné rozhodnutí pro globální transformaci energetiky, pro Nizozemsko i pro samotný Shell. Firma uvedla, že je na cestě ke splnění cíle u vlastní produkce, kde měl podnik loni emise o 30 procent nižší než v roce 2016.

Původní rozhodnutí firmě nařizovalo, aby do roku 2030 snížila i ty emise, které jsou způsobeny používáním jejích produktů. Soud se tehdy v prvoinstančním řízení přiklonil ke klimatickým aktivistům, kteří případ v roce 2019 zahájili, a rozhodl, že má Shell povinnost snížit své emise skleníkových plynů, aby ochránil lidi před globálním oteplováním.

Proces proti Shellu iniciovalo sedm uskupení, včetně organizace Greenpeace nebo nizozemské skupiny Milieudefensie z aktivistické organizace Přátelé Země. Tehdy to bylo poprvé, co se ochránci životního prostředí obrátili na soudy, aby přiměli velkou energetickou společnost změnit strategii. Přátelé Země po dnešním verdiktu uvedli, že budou nadále bojovat proti velkým znečišťovatelům ovzduší.

"Tohle bolí," řekl šéf Přátel Země Donald Pols. "Tento případ ale zároveň ukázal, že velcí znečišťovatelé nejsou nad zákonem," citovala jej agentura Reuters. Organizace bezprostředně po verdiktu nesdělila, zda se odvolá a obrátí se ještě na nizozemský nejvyšší soud.

Shell už v roce 2021 měl ve svém odvětví jednu z nejodvážnějších strategií ochrany životního prostředí. Firma si dala tehdy cíl snížit uhlíkovou náročnost svých produktů nejméně o šest procent do roku 2023, o 20 procent do roku 2030 a o 45 procent do roku 2035. Do roku 2050 chce být zcela uhlíkově neutrální. Všechny tyto cíle se vztahovaly k hodnotám z roku 2016.

Stejně jako některé další podniky v tomto odvětví se i Shell začal méně angažovat v obnovitelných zdrojích, kde může dosažení zisku trvat déle ve srovnání s těžbou ropy a plynu. V letech 2023 až 2025 ale Shell plánuje investovat deset až 15 miliard dolarů (238 až 358 miliard Kč) do nízkouhlíkové energetiky.

Případ v Haagu, kde měl Shell sídlo do roku 2022, než dokončil změnu podnikové struktury a přesunul se do Londýna, je považován za klíčový pro obě znesvářené strany obecně - tedy pro těžební sektor na straně jedné a pro ochránce klimatu na straně druhé. Inspiroval i další soudní spory. Při odvolacích slyšeních na začátku tohoto roku Shell uvedl, že požadavky, aby firmy snižovaly emise, nemohou vznášet soudy, ale pouze státy.

Dnešní verdikt odvolacího soudu přichází v době, kdy se koná v ázerbájdžánské metropoli Baku mezinárodní konference COP29 věnovaná ochraně klimatu. Debatuje se tam rovněž o dalším postupu při zajištění transformace energetiky od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům.

Akcie společnosti Shell na burze v Londýně krátce po poledni ztrácely asi půl procenta na 25,35 libry za kus. Na burze v Amsterodamu byl pokles trochu výraznější.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sezónní vývoj ovlivnil červencovou nezaměstnanost
    „V červenci nezaměstnanost v Česku mírně vzrostla. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Úřadu práce. Zatímco v předchozích měsících dosáhla svého minima, v květnu i v červnu činila nezaměstnanost 3,6 %, v červnu narostl podíl nezaměstnaných o 0,15 procentního bodu na 3,8 % zaokrouhleně. Jedná se však o běžný, každoroční jev, který je pro toto období roku typický.
  • Sezónnost akciových indexů
    S příchodem září se na finančních trzích opět objevuje otázka sezónnosti. Historicky se ukázalo, že září je z hlediska výkonnosti v průměru jedním z nejhorších měsíců. Taková tržní anomálie je velmi vzácná a na efektivním trhu by ani neměla existovat. Jaké jsou tedy vysvětlující důvody sezónního trendu ?
  • Sezónnost by letos mohla být silným protivětrem
    RALLY: V současné době se nacházíme v páté více než 5% rally na medvědím trhu během tohoto poklesu. Podporují to fundamenty, od zisků přes výhled Fedu až po inflaci, včetně kalendáře. Listopad a prosinec mají obvykle nejlepší sezónnost v roce a tento výhled na repozici na rok dopředu se zdá být silný. Pololetní volby v USA přinesly zablokování Kongresu, vykazovaná inflace nyní následuje předstihové ukazatele směrem dolů a můžeme předpokládat až 10 medvědích rally před dalším býčím trhem. K tomu je zapotřebí, aby inflace byla mnohem nižší a abychom se přiblížili snížení sazeb ze strany Fedu, ale změnilo se toho dost na to, aby to znamenalo, že dno trhu je nyní na místě a je velmi dobře investovatelné.
  • S Fedem se nebojuje. A s ECB také ne, říká Lagardová
    Jedna z častých pouček investora nám říká, že americká centrální banka má velmi silné páky k tomu, aby nakonec dosáhla svého. Jít proti ní se tudíž nevyplácí. Jen pod současným vedením jsme však viděli hned několik případů, kdy naopak trh zůstal pevný a Fed svou pozici obrátil. Ani v současné době není jasné, jak to dopadne - Jerome Powell mluví o inflačních rizicích a pokračujícím zvedání sazeb, ale nastavení trhu tomu neodpovídá.
  • Sfoukli jste 30 svíček: devět finančních rad, které se vyplatí následovat
    Kolik musím uspořit na vlastní bydlení? Jak se zajistit na penzi? Do čeho mám investovat? Otázkám, které vás ve dvaceti netrápily, se po třicítce najednou těžko vyhýbá. Ať už máte rodinu, žijete sami, nebo třeba dlouhodobě cestujete, právě teď je ideální čas podívat se podrobněji na své finance. To abyste se s příštími kulatinami nedivili, že je vaše situace neveselá a času na nápravu málo.
  • Sfouknou říjnová čísla z amerického trhu práce hurikány a stávky?
    Tak trošku ve stínu probíhající kvartální výsledkové sezóny firem a překvapivě silný dat z eurozóny zůstávají tento týden americká makročísla. Přitom, vzhledem k tomu, že již příští čtvrtek zasedá vedení Fedu, jde o poslední sérii tvrdých dat (primárně z trhu práce), kterou může centrální banka ještě dostat. V součtu se dá říct, že americká ekonomika si vede stále velmi dobře, když jak výsledek HDP za třetí kvartál (2,8 %), tak například spotřebitelské výdaje za měsíc září ukázaly, že domácí poptávka zůstává velmi silná. Co se pak týká trhu práce, tak pokud vezmeme ty nejčerstvější údaje, která reprezentují týdenní žádosti o podporu či říjnový přírůstek nových pracovních míst v soukromém sektoru, naznačují, že konjunktura zůstává velmi silná a že letní zakolísání se zdá být zapomenuto.
  • S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel, na trhy se vrací optimismus. Investoři věří v uklidnění celní války, měkký brexit i nadále uvolněnou měnovou politiku centrálních bank
    S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel. Ještě nenastala ani jeho polovina a už byly celosvětově oznámeny fúze a akvizice za více než sedmdesát miliard dolarů.
  • SG: ECB ztratí své monetární panenství; kdo zachrání Německo a Francii?
    Den poté, co byla v eurozóně uzavřena dohoda o řešení problémů, přišel medvěd So...
  • Sháníte internet?
    Člověk, který dnes pořád ještě není na internetu, jako by snad skoro ani nebyl. Ten je zbaven možnosti komunikovat se...
  • Shapella, první významná aktualizace Etherea od sloučení, je již v provozu
    Vývojáři etherea provedli upgrade Shapella prostřednictvím hard forku. Dlouho očekávaný upgrade uživatelům a validátorům umožňuje vybírat své vsazené ETH v síti.
  • Shell ohlásil pokles čistého zisku o 2 %
    Společnost Shell ohlásila pokles čistého zisku o 2 % na částku 5,43 miliardy dolarů. Za propadem stojí zejména nižší ceny ropy a plynu. V loňském roce společnost spustila program zpětného odkupu akcií.
  • Shell přestane nakupovat ruskou ropu a plyn, za poslední nákup se omluvil
    Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře také své čerpací stanice, které v Rusku má. Za to, že ropu nakupovala ještě minulý týden, se firma po kritice ve svém dnešním oznámení omluvila. Západní firmy jsou pod sílícím tlakem, aby své obchodní vztahy s Ruskem zpřetrhaly za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
  • Shell se hodlá stát největším poskytovatelem elektřiny
    Společnost Shell se v současné době řadí mezi největší světové těžaře ropy. Britsko-nizozemský gigant má do budoucna ale zcela jiné plány. Do roku 2035 se chce stát největším poskytovatelem elektřiny na celém světě.
  • Shell v důsledku koronavirové krize odepíše až 22 miliard dolarů
    Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell sníží hodnotu svého majetku o 15 miliard až 22 miliard dolarů (zhruba 358 miliard až 526 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že tak chce zohlednit dopady koronavirové krize na poptávku po ropě a plynu a na výhled cen energií.
  • Shiba Inu má 900 000 sledujících na Twitteru, předběhla tím Solanu či Litecoin
    16. září cena Shiba Inu výrazně vzrostla a prorazila tak spoustu úrovní odporu. Nárůst ceny následoval po přidání kryptoměny na Coinbase. Během 24 hodin bylo do kryptoměny investováno 870 milionu dolarů.
  • Shiba Inu (SHIB) se vyšplhala na 9. místo podle tržní kapitalizace
    Shiba Inu (SHIB) dosáhla hodnoty 16,4 miliardy USD poté, co si za poslední týden připsala 9,2 %. Tento růst ji přiblížil k jejímu úhlavnímu rivalovi Dogecoinu, který je momentálně na osmém místě v tržní kapitalizaci. Navzdory tomu, že SHIB je stále až o 67,7 % níže než její historické maximum z října 2021, je nyní 67,07 % všech adres v zisku, což je nejvyšší procento od března.
  • Shiba Memu: Neuvěřitelný uchazeč o nejlepší novou kryptoměnu – vede s 2,2m $ získanou během 8 týdnů!
    V rychle se rozvíjejícím světě meme investic se Shiba Memu prosazuje jako jedna z nejlepších nových kryptoměn. S neuvěřitelnou částkou 2,2m $ vybranou za pouhých 8 týdnů je jasné, že to není jen tak obyčejná meme mince.
  • Shiba Memu stoupá na 3,9m $: je nyní čas investovat do kryptoměn?
    Presale, známý také jako počáteční nabídka mincí (ICO), je typ crowdfundingu, který kryptoprojekty využívají k získání peněz předtím, než se dostanou do veřejného prodeje. To umožňuje kryptoprojektům získat peníze a vytvořit likviditu tokenů ještě před jejich spuštěním. Stejně tak umožňují potenciálním investorům diverzifikovat své kryptoměnové portfolio o slibné projekty s vysokým potenciálem růstu.
  • Shirakawa (Bank of Japan)
    " V súčasnosti nepotrebujeme ďalšie nástroje na uvoľňovanie menovej politiky"......
  • Shirakawa ( guvernér Bank of Japan)
    "Riziko spomalenia japonskej ekonomiky narástlo"... " dnešným krokmi sa ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani