Sobota 21. prosince 2024 18:13
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel, na trhy se vrací optimismus. Investoři věří v uklidnění celní války, měkký brexit i nadále uvolněnou měnovou politiku centrálních bank

26.11.2019 17:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel. Ještě nenastala ani jeho polovina a už byly celosvětově oznámeny fúze a akvizice za více než sedmdesát miliard dolarů.

Sanfranciská finanční skupina Charles Schwab kupuje za 26 miliard dolarů online makléřskou společnost TD Ameritrade.

Spojují se dvě ikony světa luxusního zboží se spojují. Skupina LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) kupuje za více než šestnáct miliard dolarů společnost Tiffany. Francouzský konglomerát LVMH, jejž ovládá nejbohatší Evropan Bernard Arnault, tedy získává v historicky největší akvizici luxusní branže americkou šperkařskou legendu.

Značný objem fúzí a akvizic oznámených v těchto dnech je dílem souhrou okolností, dílem vskutku odráží obnovený optimismus podstatné části investorů a opětovné uvolňování měnových podmínek ze strany světově významných centrálních bank, jako je americký Fed nebo Evropská centrální banka.

Arnault příznačně oznámil, že skupina LVMH za účelem financování zmíněné akvizice vydá dluhopisy s úrokem mezi nulou a jedním procentem, což ilustruje rekordně nízké úrovně úrokových sazeb.

Nálada investorů se postupně zlepšuje od přelomu letošního července a srpna, kdy svoji základní sazbu snížil Fed. V září se pak s uvolněním měnových podmínek či jeho závaznou signalizací přidala Evropská centrální banka.

Navíc americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa od léta již dále nestupňuje celní válku s Čínou, investoři naopak žijí nadějí, že se podaří dosáhnout alespoň dílčího smíru. Uklidnila se do značné míry také situace kolem brexitu, protože britský premiér Boris Johnson na během podzimu prokázal, že se „umí“ dohodnout s Bruselem. Trhy navíc věří, že pravděpodobné vítězství Johnsonových konzervativců v parlamentních volbách letos v prosinci bude dláždit cestu k takzvanému měkkému brexitu, tedy brexitu s dohodou, počátkem příštího roku.

K tomu trhy příliš nevěří, že Trump bude v nadcházející době dále stupňovat celní válku s Čínou, neboť by související ekonomický útlum ohrozil jeho znovuzvolení v listopadu 2020.

Z výše uvedených důvodů se nelze příliš domnívat, že by se opakovala situace z loňského prosince a mohutné, až panické akciové výprodeje. Tehdy totiž Fed sazby naopak zvyšoval, Evropská centrální banka svoji měnovou politiku zamýšlela stále spíše zpřísnit než uvolnit, Trump nevykazoval takovou ochotu dohodnout se s Pekingem jako nyní a rovněž pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu byla vyšší než dnes.

Lze předpokládat, že další objemné fúze a akvizice budou následovat. Znamená to také, že trh se nadále koncentruje, což může být problém z hlediska poklesu intenzity konkurenčního boje. V takovém případě by do situace měl vstoupit příslušný antimonopolní úřad a celospolečensky nežádoucímu sloučení zamezit nebo jej relevantně podmínit. Antimonopolní úřady však podléhají lobbystickému a politickému tlaku, stejně jako určitému světonázoru svých představitelů, takže například antimonopolní orgán EU e prokazatelně přísnější než jeho protějšek v USA.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sezóna dýňového latté ve Starbucks je tady
    Pro mnoho spotřebitelů po celém světě není oficiální začátek podzimu ve znamení padajícího listí, zkracujících se dnů a nižších teplot, ale ve znamení uvedení na trh dýňového latté.
  • Sezóna hospodářských výsledků
    Dosud 70 procent společností, které oznámily aktuální výsledky, zaznamenalo lepší než očekávané zisky. Jen 30 procent firem vykazovalo horší než odhadované zisky. Průměrná míra růstu zisků dosud činí 17,3 procenta, což je více než 17,1 procenta, která byla oznámena minulý týden. Toto je nejvyšší tempo růstu od 3. čtvrtletí 2011. Po uplynulém čtvrtletí S&P500 předpovídala růst o 17,1 procent. Dvěma odvětvími se podařilo tento odhad dosud překonali.
  • Sezóna korporátního reportingu podporuje pozitivní nálady na trhu
    Akciové trhy pokračují ve vyhodnocování výsledků podnikových zpráv společností, přičemž mají na paměti očekávané zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v USA naplánované na zítřek (čtvrtek).
  • Sezónní analýza na pokles ceny zlata má zelenou
    Akcie největšího světového těžaře zlata klesly za jediný den téměř o 11%. Zlato má za sebou největší burzovní propad od prosince 2013. Ceny nejvíce tlačí dolů sílící sázky na růst amerických sazeb a možné omezení dluhopisových nákupů ECB. Troyská unce zlata se pohybuje okolo 1270 USD, v červenci se obchodovala o 100 USD dráže.
  • Sezónní vývoj ovlivnil červencovou nezaměstnanost
    „V červenci nezaměstnanost v Česku mírně vzrostla. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Úřadu práce. Zatímco v předchozích měsících dosáhla svého minima, v květnu i v červnu činila nezaměstnanost 3,6 %, v červnu narostl podíl nezaměstnaných o 0,15 procentního bodu na 3,8 % zaokrouhleně. Jedná se však o běžný, každoroční jev, který je pro toto období roku typický.
  • Sezónnost akciových indexů
    S příchodem září se na finančních trzích opět objevuje otázka sezónnosti. Historicky se ukázalo, že září je z hlediska výkonnosti v průměru jedním z nejhorších měsíců. Taková tržní anomálie je velmi vzácná a na efektivním trhu by ani neměla existovat. Jaké jsou tedy vysvětlující důvody sezónního trendu ?
  • Sezónnost by letos mohla být silným protivětrem
    RALLY: V současné době se nacházíme v páté více než 5% rally na medvědím trhu během tohoto poklesu. Podporují to fundamenty, od zisků přes výhled Fedu až po inflaci, včetně kalendáře. Listopad a prosinec mají obvykle nejlepší sezónnost v roce a tento výhled na repozici na rok dopředu se zdá být silný. Pololetní volby v USA přinesly zablokování Kongresu, vykazovaná inflace nyní následuje předstihové ukazatele směrem dolů a můžeme předpokládat až 10 medvědích rally před dalším býčím trhem. K tomu je zapotřebí, aby inflace byla mnohem nižší a abychom se přiblížili snížení sazeb ze strany Fedu, ale změnilo se toho dost na to, aby to znamenalo, že dno trhu je nyní na místě a je velmi dobře investovatelné.
  • S Fedem se nebojuje. A s ECB také ne, říká Lagardová
    Jedna z častých pouček investora nám říká, že americká centrální banka má velmi silné páky k tomu, aby nakonec dosáhla svého. Jít proti ní se tudíž nevyplácí. Jen pod současným vedením jsme však viděli hned několik případů, kdy naopak trh zůstal pevný a Fed svou pozici obrátil. Ani v současné době není jasné, jak to dopadne - Jerome Powell mluví o inflačních rizicích a pokračujícím zvedání sazeb, ale nastavení trhu tomu neodpovídá.
  • Sfoukli jste 30 svíček: devět finančních rad, které se vyplatí následovat
    Kolik musím uspořit na vlastní bydlení? Jak se zajistit na penzi? Do čeho mám investovat? Otázkám, které vás ve dvaceti netrápily, se po třicítce najednou těžko vyhýbá. Ať už máte rodinu, žijete sami, nebo třeba dlouhodobě cestujete, právě teď je ideální čas podívat se podrobněji na své finance. To abyste se s příštími kulatinami nedivili, že je vaše situace neveselá a času na nápravu málo.
  • Sfouknou říjnová čísla z amerického trhu práce hurikány a stávky?
    Tak trošku ve stínu probíhající kvartální výsledkové sezóny firem a překvapivě silný dat z eurozóny zůstávají tento týden americká makročísla. Přitom, vzhledem k tomu, že již příští čtvrtek zasedá vedení Fedu, jde o poslední sérii tvrdých dat (primárně z trhu práce), kterou může centrální banka ještě dostat. V součtu se dá říct, že americká ekonomika si vede stále velmi dobře, když jak výsledek HDP za třetí kvartál (2,8 %), tak například spotřebitelské výdaje za měsíc září ukázaly, že domácí poptávka zůstává velmi silná. Co se pak týká trhu práce, tak pokud vezmeme ty nejčerstvější údaje, která reprezentují týdenní žádosti o podporu či říjnový přírůstek nových pracovních míst v soukromém sektoru, naznačují, že konjunktura zůstává velmi silná a že letní zakolísání se zdá být zapomenuto.
  • SG: ECB ztratí své monetární panenství; kdo zachrání Německo a Francii?
    Den poté, co byla v eurozóně uzavřena dohoda o řešení problémů, přišel medvěd So...
  • Sháníte internet?
    Člověk, který dnes pořád ještě není na internetu, jako by snad skoro ani nebyl. Ten je zbaven možnosti komunikovat se...
  • Shapella, první významná aktualizace Etherea od sloučení, je již v provozu
    Vývojáři etherea provedli upgrade Shapella prostřednictvím hard forku. Dlouho očekávaný upgrade uživatelům a validátorům umožňuje vybírat své vsazené ETH v síti.
  • Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů
    Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl dnes odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů a dalších nevládních organizací. Soud v Nizozemsku před třemi lety Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Šlo tehdy o přelomový verdikt. Shell po dnešním oznámení soudu uvedl, že je spokojen. Naopak aktivisté chtějí dát bojovat proti znečišťovatelům.
  • Shell ohlásil pokles čistého zisku o 2 %
    Společnost Shell ohlásila pokles čistého zisku o 2 % na částku 5,43 miliardy dolarů. Za propadem stojí zejména nižší ceny ropy a plynu. V loňském roce společnost spustila program zpětného odkupu akcií.
  • Shell přestane nakupovat ruskou ropu a plyn, za poslední nákup se omluvil
    Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře také své čerpací stanice, které v Rusku má. Za to, že ropu nakupovala ještě minulý týden, se firma po kritice ve svém dnešním oznámení omluvila. Západní firmy jsou pod sílícím tlakem, aby své obchodní vztahy s Ruskem zpřetrhaly za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
  • Shell se hodlá stát největším poskytovatelem elektřiny
    Společnost Shell se v současné době řadí mezi největší světové těžaře ropy. Britsko-nizozemský gigant má do budoucna ale zcela jiné plány. Do roku 2035 se chce stát největším poskytovatelem elektřiny na celém světě.
  • Shell v důsledku koronavirové krize odepíše až 22 miliard dolarů
    Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell sníží hodnotu svého majetku o 15 miliard až 22 miliard dolarů (zhruba 358 miliard až 526 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že tak chce zohlednit dopady koronavirové krize na poptávku po ropě a plynu a na výhled cen energií.
  • Shiba Inu má 900 000 sledujících na Twitteru, předběhla tím Solanu či Litecoin
    16. září cena Shiba Inu výrazně vzrostla a prorazila tak spoustu úrovní odporu. Nárůst ceny následoval po přidání kryptoměny na Coinbase. Během 24 hodin bylo do kryptoměny investováno 870 milionu dolarů.
  • Shiba Inu (SHIB) se vyšplhala na 9. místo podle tržní kapitalizace
    Shiba Inu (SHIB) dosáhla hodnoty 16,4 miliardy USD poté, co si za poslední týden připsala 9,2 %. Tento růst ji přiblížil k jejímu úhlavnímu rivalovi Dogecoinu, který je momentálně na osmém místě v tržní kapitalizaci. Navzdory tomu, že SHIB je stále až o 67,7 % níže než její historické maximum z října 2021, je nyní 67,07 % všech adres v zisku, což je nejvyšší procento od března.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024