Kvantitativní analýza v prop tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, co nejčastěji prop obchodníci vyhledávají u prop firem. Data jsme přebírali z průzkumu a jednotlivé výsledky jsme si rozebrali více do hloubky. V dnešní kapitole se podíváme úplně na jiné téma, a to na kvantitativní analýzu, jak moc je v prop tradingu důležitá, v čem nám může pomoci a kde bychom neměli dělat chyby. První si ale řekneme pár teoretických věcí, bez kterých bychom nemohli udělat závěr, co je to tedy kvantitativní analýza?
Co je to kvantitativní analýza?
Kvantitativní analýza je přístup k výzkumu a rozhodování, který využívá číselná data a matematicko-statistické metody pro měření, analýzu a predikci trendů. Tento přístup je široce využíván v různých oborech, jako jsou finance, ekonomie, věda, technologie či marketing. Podstata analýzy spočívá v systematickém sběru dat, jejich následné kvantifikaci a statistickém zpracování s cílem získat objektivní a přesné závěry.
V prop tradingu se tato analýza zaměřuje na analýzu finančních trhů, konkrétně těch trhů, které nabízí daná prop firma, což můžou být trhy s cennými papíry, měny, komodity nebo obecně deriváty. Tento přístup zahrnuje analýzu historických dat, identifikaci trendů, vzorců a vztahů mezi různými tržními proměnnými, a následné vytváření modelů, které pomáhají prop obchodníkům činit rozhodnutí o nákupu nebo prodeji daného finančního aktiva.
Dále je potřeba upozornit na záměnu slov a to tu, že kvantitativní analýza se liší od kvalitativní analýzy tím, že se zaměřuje na číselně vyjádřené informace a snaží se pomocí statistických modelů pochopit vztahy mezi různými proměnnými. Naopak kvalitativní analýza se více soustředí na interpretaci subjektivních dat, jako jsou názory nebo popisy.
Klíčové aspekty
Prvním klíčovým aspektem takové analýzy je to, že obchodníci často používají různé modely jako je například regresní analýza, časové řady, stochastické modely nebo Monte Carlo simulace. Jelikož spousta obchodníků nestudovala statistiku nebo matematiku tak do hloubky, aby porozuměla těmto modelům, tak pro vytvoření analýzy v prop tradingu pro nás bude užitečná Monte Carlo simulace, o které jsme si více psali v kapitole 6.
Druhým klíčovým aspektem bude automatizace. Obchodníci často vyvíjejí algoritmy nebo obchodní systémy, které automaticky provádějí obchody na základě předem definovaných pravidel a signálů. Tyto algoritmy analyzují tržní data v reálném čase a reagují na konkrétní tržní podmínky, jako jsou například cenové pohyby, volatilita nebo objem obchodů.
Třetím aspektem je právě risk management. V kvantitativní analýze je potřeba hodnotit rizika. Díky tomu je risk management zahrnut například pomocí modelů Value at Risk (VaR).
Čtvrtým aspektem bude backtesting. O tom, jak správně backtestovat obchodní strategie jsme se rozepsali v kapitole 9, každopádně buď manuálně nebo spíše pomocí automatizace obchodníci testují své strategie na historických datech, aby zjistili, jak by jejich modely fungovaly v minulosti. Tím získají alespoň představu o tom, jak efektivní může být jejich obchodní strategie v reálném čase a v budoucnosti.
Pátým aspektem je HFT (High-frequency trading) neboli vysokofrekvenční obchodování, protože spousta obchodníků se zaměřuje na velmi nízké časové rámce, což jsou v jejich případě sekundy až milisekundy a na těchto time-framech provádí spoustu obchodů. U tohoto bodu je důležité, aby jim vybraná prop firma dovolila vysokofrekvenční obchodování.
Příklady strategií, na které se využila kvantitativní analýza
Ještě, než přejdeme k tomu, jak provést takovou analýzu v prop tradignu, tak si ukážeme pár příkladů strategií na bázi kvantitativní analýzy.
1. Prvním příkladem bude statistická arbitráž, která v jednoduchosti využívá rozdíly mezi cenami různých, ale historicky spjatých aktiv. Kvantitativní modely identifikují situace, kdy je jedno aktivum podhodnocené a druhé nadhodnocené, a obchodník provádí nákup a prodej těchto aktiv.
2. Trend-following je našim druhým příkladem a jedná se o to, že strategie identifikuje a následuje tržní trendy pomocí kvantitativních modelů, které analyzují technické indikátory, jako jsou například různé klouzavé průměry, aby předpověděly budoucí cenové pohyby.
3. Třetím příkladem bude mean reversion. Tato strategie předpokládá, že ceny aktiv mají tendenci vracet se k průměrné hodnotě. Algoritmy sledují odchylky od této hodnoty a obchodují na základě předpokladu, že se ceny vrátí zpět.
Jak provést kvantitativní analýzu a využít ji v prop tradingu?
Nyní přejdeme k praktičtější části, kdy si ukážeme, jak takovou analýzu provést. Samozřejmě budeme vše zjednodušovat, jelikož jak už jsme psali výše, spousta obchodníků se nevěnuje statistice, a proto v takové analýze nebudeme zahrnovat různé hypotézy ani nebudeme rozdělovat fáze na koncepční až diseminační, jednoduše si to ukážeme prakticky pro běžného prop obchodníka.
1. Stanovení si problému a cíle
Prvním důležitým bodem bude stanovení si cílů a problémů. Pokud hodláte touto metodou dojít například k závěru, že potřebujete snížit procento ujetých obchodů, zvýšit win rate, lépe vyladit strategii v oblasti entry či najít ty konfluence, které byste si zakomponovali do vašeho systému s cílem dosáhnout lepších obchodních výsledků. Cílem bude logicky splnění našeho požadavku řešením, na které se budeme snažit přijít.
Pro náš příklad si například řekněme, že máme problém s výkyvy ceny v době fundamentální zprávy, například takový, že jsme v obchodu, obchod často držíme i přes dobu trvání fundamentální zprávy a v důsledku zprávy nám často obchod skončí na B/E (Break/Even) nebo na SL (Stop-Loss). Z toho důvodu máme stanovený cíl, že budeme chtít zlepšit naši schopnost odhadovat fundamentální zprávy z pohledu toho, co následná fundamentální zpráva udělá s cenou a my se podle toho můžeme zařídit.
Samozřejmě si náš cíl můžeme rozdělit i na menší cíle a položit si více otázek, zda do analýzy budeme začleňovat i naši fundamentální predikci nebo budeme jen historicky zkoumat to, když například index CPI (vyhlášení inflace) vyšel pod očekávání, tak v kolika procentech tato zpráva byla longová a shortová v daný okamžik. Takových otázek se dá udělat celá řada a záleží, co přesně potřebujete.
2. Sběr dat
Následně musíme posbírat data. Řekněme, že se budeme zaměřovat pouze na fundamentální zprávy s vysokým dopadem, které jsou na webu Forexfactory označeny červeně. To znamená, že nás bude zajímat CPI, PPI, Unemployment Claims, GDP, Non-Farm Employment Change a podobně. Zde si tedy vyberete, jaká data budete chtít znát a následně je budete muset vyexportovat ideálně ve formě tabulky v excelu, jelikož se vám s tím bude lépe pracovat.
Následně budete potřebovat ještě tržní data s cenami. Ty můžete získat z obchodní platformy (například NinjaTrader či jiná).
Pokud byste chtěli přesná cenová data od prop firmy, můžete si zjistit, jakého brokera daná prop firma využívá a data získat buď od daného brokera nebo od prop firmy. Pokud daná prop firma vede ekonomický kalendář, tak můžete prop firmu požádat, zda by vám data nevyexportovala.
Obrázek č. 1
Na obrázku výše jsou vyexportovány i data ohledně konferencí, tyto data jsou označeny červeně a jelikož zde není možné určit přesné číslo, tak s nimi nepracujete. Do sloupce A si ještě můžete vložit datum. Následně jak vidíte, tak výsledná data mají různé formáty, proto je potřeba tyto hodnoty transformovat do čísla, s kterými bude možné pracovat, z toho důvodu můžete využít funkce v excelu (například funkci NAHRADIT nebo ještě lépe funkci DOSADIT) nebo pomocí kódu (pokud neumíte programovat, jednoduše si danou věc vytvoříte v umělé inteligenci).
3. Nalezení souvislostí
Jakmile máte vytvořenou tabulku, budeme muset získat souvislosti, kdy výstup těchto hodnot bude muset být číselný. Takže například uděláte vzorec, že pokud byla aktuální hodnota nižší než předpověď, o kolik se daný trh pohnul a jakým směrem. Následně i naopak, a to, pokud byla aktuální hodnota vyšší než předpověď, tak o kolik pipů se daný trh pohnul a jakým směrem.
Jednoduchou ukázku můžete vidět na obrázku níže.
Podobných informací si můžete vytvořit stovky, vždy záleží na tom, jaká data jsou pro váš trading u prop firmy relevantní. Data si můžete udělat i taková, že si je rozdělíte podle druhu, což znamená, že CPI v USA budete mít zvlášť, následně nezaměstnanost v USA budete mít zvlášť a podobně.
Cílem tohoto kroku je zmapovat vliv jednotlivých událostí na trh a hledat vzory. Pokud například vidíte, že v 85 % případů vyhlášení nezaměstnanosti v USA trh zareaguje longově v první minutě, pokud data byla například vyšší, než se očekávalo, můžete podle toho zařídit svůj trading.
Podobným způsobem můžete například řešit náš problém. Můžu si například vytvořit další tabulku, kde budu mít popsáno to, co trh čekal při fundamentu a já jsem měl zrovna otevřený obchod na daném obchodním instrumentu. Analýza vám může přinést výsledek, že pokud například trh očekával vyšší hodnotu dané zprávy, tak u této kombinace vám skončí 70 % obchodů ve ztrátě a zároveň máte i spočítanou průměrnou velikost pohybu této zprávy na grafu, což jsou informace, s kterými se dá v budoucnu pracovat. Vždy záleží, jak si data sami nakombinujete.
4. Následné výpočty
Pokud máte vypočítány všechny hodnoty k jednotlivým událostem, přejdete k finálním výpočtům, se kterými si též můžete vyhrát. Vypočítat můžete průměrné hodnoty pohybu daného fundamentu. Jaké byly úspěšnosti predikcí. Kolikrát z celkového počtu predikcí byl trh pod očekáváním a kolikrát nad. Když fundamentální zpráva vyšla nad očekávání, tak kolikrát trh zareagoval bullish a kolikrát bearish.
K těmto datům můžete sledovat i volatilitu trhu a případné korelace mezi ostatními obchodními instrumenty.
Poté už zbývá jen vytvořit si jasná pravidla, která budete u prop firmy dodržovat.
5. Pravidla
U prop firmy se musíte držet několika pravidel, na prvním místě jsou to samozřejmě pravidla prop firmy, následně pravidla a postupy ve vašem trading plánu a případně i pravidla vaší kvantitativní analýzy.
Pokud vám vyjde například to, že jakmile trh čeká nižší hodnotu, než byla předchozí, a přitom je hodnota očekávání nižší o více než 30 000 (například v případě Non-Farm Employment Change (NFP report), tak budu očekávat longovou reakci v průměru o 7 pipů.
Pokud podmínky budou vyhovující a vy budete v obchodu už před zprávou, který bude longový a podle vaší analýzy očekáváte longovou reakci fundamentální zprávy, tak nemusíte obchod uzavírat dříve, naopak, pokud čekáte shortovou reakci fundamentu, tak longový obchod můžete uzavřít dříve v zisku.
Závěr
Kvantitativní analýza je v prop tradingu zajímavý nástroj, který obchodníkům umožňuje dělat informovaná, datově podložená rozhodnutí. Její význam spočívá v tom, že poskytuje systematický přístup k analýze trhů a predikci jejich pohybů, což výrazně zvyšuje šance na úspěch v obchodování. Na základě historických dat a matematických modelů můžete vyhodnocovat, jak různé ekonomické události a faktory ovlivňují ceny aktiv. Tato metoda také minimalizuje vliv subjektivních emocí, jako jsou strach nebo chamtivost, což jsou emoce, které jsou v prop tradingu ještě více posilněny a často vedou k chybným obchodním rozhodnutím, více informací o psychologii v prop tradingu je napsáno v našem článku zde.
Celkově vzato, kvantitativní analýza zlepšuje obchodní výkonnost tím, že obchodníkům poskytuje přesné, opakovatelné a měřitelné informace, které mohou využít při budování svých strategií. V konečném důsledku tato metoda přispívá k vyšší ziskovosti, lepšímu řízení rizik a větší stabilitě obchodních výsledků. Zda ji využijete, záleží jen na vás.
Pokud vás zajímá kvantitativní analýza, tak doporučujeme tyto naše další články:
- Jak se dělá kvantitativní analýza na forexu
- K čemu je kvantitativní analýza dobrá na Forexu
- Praktický příklad: Kvantitativní analýza na Forexu
V příští kapitole se podíváme na téma diverzifikace prop firem.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
FTMO - PŘIPOJTE SE K REVOLUCI V TRADINGU
Od dob, kdy byl finanční trh exkluzivní doménou velkých bank a investorů, jsme ušli dlouhou cestu. Není tomu tak dlouho, kdy díky inovacím a technologickému pokroku, se svět tradingu otevřel i pro drobné retailové investory a tradery. Další podobně významnou novou éru finanční trhy zažily s příchodem společnosti FTMO, která přinesla revoluci jménem prop trading. -
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
V minulé kapitole jsme si rozebrali rozdíly mezi prop tradingem a tradingem u brokera, přičemž jednotlivé rozdíly byly doplněny i zajímavými statistikami, které vyšly teprve nedávno. Zároveň jsme si rozebrali, v čem rozdíl je, ale i v čem rozdíl není. Proto si můžete důkladně promyslet, zda využijete služeb prop tradingu. A v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká pravidla prop obchodníky nejvíce štvou či jim nejvíce vadí a mají s nimi problém. Pojďme se tedy ze začátku podívat na výsledek průzkumu a jednotlivé body si rozebrat a případně si k nim dát i pár rad, jak tato pravidla nejlépe vyřešit z pohledu tradera. -
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
V minulé kapitole jsme rozebrali téma prop tradingu a finanční krize. Ačkoli moderní prop firmy a jejich business model ještě nikdy nečelil finanční krizi podobné například jako té v roce 2008, tak i přesto jsme si nastínili, co by se mohlo stát, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na dva druhy prop tradingu podle typu obchodování a následně jaké účty si můžete koupit s těmito dvěma tipy a k tomu si řekneme výhody a nevýhody jednotlivých účtů. První si ale řekneme, jaké dva typy trhů (typy účtů) můžete u prop firem obchodovat a celé to pojmeme v jednodušší formě. -
Jaké strategie jsou vhodné pro moderní Prop Tradingové výzvy?
Prop trading se stává mezi obchodníky stále lákavějším tématem, ale jaké strategie skutečně obstojí v jeho dynamickém světě? Představujeme vám exkluzivní webinář, kde spolu s Jakubem Hodanem prozkoumáme klíčové strategie pro zvládnutí moderních výzev v prop tradingu. -
Jak funguje Prop Trading?
V posledních letech se prop trading stává stále výraznějším pojmem ve světě online obchodování. Tento fenomén nabírá na popularitě a přitahuje pozornost obchodníků po celém světě, kteří hledají nové cesty, jak více benefitovat ze svých obchodních dovedností a využít možnosti, které jim jejich klasické obchodní účty nemohou nabídnout. Prop trading tak přichází jako příležitost pro všechny obchodníky, kteří chtějí vstoupit do světa finančních trhů s takovým kapitálem, který překračuje běžné možnosti retailových obchodníků. -
Jak fungují prop firmy?
V minulé kapitole jsme se zaměřili na to, abychom pochopili, co je to prop trading a jak se rozděluje. Nyní pojďme naši pozornost více posunout k moderním prop firmám, a to konkrétně jak vůbec fungují, je vůbec legální poskytovat investiční kapitál lidem, bez ekonomického vzdělání a na čem vůbec vydělávají? Na to všechno se podíváme v dnešním článku včetně statistik úspěšnosti u daných prop firem, které své statistiky zveřejnily, lehce se budeme věnovat matematice, a nakonec si odhalíme business model těchto prop firem. -
Jak se stát prop obchodníkem?
V minulé kapitole jsme si sepsali výhody a nevýhody prop tradingu, což jsou velmi důležité faktory ve volbě toho, zda se vůbec prop tradingem zabývat, což jak jsme si řekli, tak tato volba je pro každého tradera individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste si zvolili ano, tak tato kapitola bude přímo pro vás, dnes si totiž řekneme, jak se stát prop obchodníkem a ideálně i tím ziskovým, co vše je potřeba dodržovat a jaká je hlavní cesta k úspěchu. Celou kapitolu pojmeme ve stylu jednotlivých bodů, které je dobré si uvědomit a následně po celou dobu dodržovat a aplikovat, jelikož i na těchto bodech je postaven budoucí úspěch vás jako prop obchodníka. -
Jak se vyvíjí trh s Prop Tradingem?
V minulé kapitole jsme si rozebraly technologie v prop tradingu, co nám daly a vzaly. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jak se celý koncept prop tradingu vyvíjí, protože prop trading už není jen o jedné nebo dvou firmách, je to celý velký sektor, který se postupně zvětšuje a nabaluje na sebe další firmy třetích stran, které například prop firmám vytváří technické zázemí. Bude budoucí vývoj přinášet nové vstupy do odvětví a bude toto odvětví přitahovat stále větší pozornost zavedených finančních institucí a celkově přijetí prop tradingu do širokého finančního ekosystému? Pojďme se podívat na vývoj prop tradingu. -
Jak si vybrat nejlepší Prop Trading firmu?
Každý trader, který hledá cesty k většímu kapitálu, než jaký má momentálně k dispozici, by měl zvážit prop trading. Tato moderní forma obchodování nabízí unikátní příležitosti pro každého, kdo chce své obchodní schopnosti zužitkovat naplno. -
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
V dnešním videu se podíváme na money-management v prop tradingu a ukážeme si, jak přistupuji k riziku profesionální tradeři. -
Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
Odvětví tzv. prop tradingu zažívá aktuálně nebývalý boom a vyvíjí se neskutečným tempem. Úplnou novinkou v tomto odvětví je navíc tzv. instant funding, o kterém si také povíme v dnešním článku. -
Na co si dát pozor při výběru Prop Trading firmy
Prop trading zažívá v posledních letech obrovský boom, a to jak v České republice a na Slovensku, tak po celém světě. Hlavním důvodem je výhoda, že po zaplacení vstupního poplatku a projití tradingové challenge, můžete začít obchodovat s kapitálem například až 4 000 000 Kč, ponechat si až 90 % zisků, a to vše bez riskování jediné koruny vašeho vlastního obchodního kapitálu. -
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Vážení obchodníci, máme pro vás skvělé zprávy! Náš program Diamond, známý svými jedinečnými podmínkami pro obchodování, prošel zásadními vylepšeními. Naší prioritou je neustále zlepšovat vaše obchodní zkušenosti, a proto jsme připravili dvě klíčové úpravy, které vám přinesou větší výhody. -
O kolik je pro vás lepší Prop Trading účet než klasický účet u brokera?
V minulé kapitole jsme řešili psychologii v prop tradingu, která je nedílnou součástí tradingu ať už u prop firmy, tak i na vlastním účtu. Každopádně dnes se podíváme na jednu zajímavou věc, kterou mnoho lidí, kteří se pouští do prop tradingu ani neřeší, a to je to, zda se vám vůbec vyplatí obchodovat s prop firmou a pokud ano, tak o kolik? Existuje totiž pár vzorců, které vám mohou pomoci spočítat užitečné hodnoty, například to, kolik za každý dolar rizika můžete vydělat navíc, pojednává o tom vzorec poměrového násobitele čerpání, zkráceně PNČ, kromě toho si dnes představíme další vzorce, které se budou vkládat do našeho PNČ vzorce, tedy to dnes bude trochu o matematice, což se každému bude určitě líbit. -
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
FTMO, špičková globální prop trading společnost, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní časově omezenou nabídku. Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA! Tato mimořádná příležitost platí pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si v červnu zakoupí novou FTMO challenge. -
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Prop trading platformy získávají stále větší oblibu mezi tradery a společnost RebelsFunding se svou platformou RF-Trader přichází jako jeden z inovativních hráčů na trhu. Platforma RF-Trader se zaměřuje na extrémně jednoduché, rychlé, intuitivní a vysoce funkční obchodní prostředí, které je ideální pro začínající i pokročilé tradery. V tomto článku si platformu představíme podrobněji – od základních funkcí až po tipy na její efektivní využití. -
Pokročilé obchodní strategie v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali význam backtestingu a paper tradingu před challengí (evaluace, výzva), jakými postupy se řídit a jaké to pro vás může mít výhody. V dnešní kapitole se podíváme na úplně jiné téma, ačkoli stále ve smyslu prop obchodování, a to na pokročilé obchodní strategie v prop tradingu. -
Práce v FTMO? A proč ne?
V prvním díle našeho miniseriálu o společnosti FTMO jsme si řekli něco o historii společnosti a o tom, jak důležití jsou pro zdravý vývoj Prop Trading firmy nejenom dobří tradeři, kteří pro ni obchodují, ale také kvalitní a loajální zaměstnanci. V dnešní druhé části se podíváme na dění ve společnosti FTMO očima jednoho z jejich nových kolegů. -
Pro koho je a pro koho není vhodný Prop Trading?
Prop trading, neboli proprietární obchodování, je forma obchodování, při které firmy umožňují traderům obchodovat s virtuálními penězi na jejich platformě. V moderním prop trading modelu, který využívají například firmy jako Fintokei, FTMO, ForTraders a další, obchodník prochází evaluačním programem s cílem prokázat své schopnosti. Po úspěšném dokončení programu obchoduje s virtuálním kapitálem, zatímco firma může kopírovat jeho obchody na své reálné účty. A i za toto obchodování s virtuálním kapitálem obchodník dostává velmi vysokou odměnu. -
Prop Trading a etika
V minulém článku jsme si rozebrali to, jak se vyvíjí trh s prop tradingem za poslední desítky let, kde jsme si rozebrali historii až po současnost. V dnešním článku se podíváme na úplně opačné téma a to, zda existuje v prop tradingu nějaká etika. Která ze stran by se měla chovat eticky, zda vy jako obchodník nebo prop firma, která má někdy i trochu jiné úmysly než ty, abyste generovali zisk. Na konci si ukážeme i postupy, jak nejlépe řešit problémové situace, a to především ty s výplatami, kdy máte splněny všechny podmínky, ale prop firma vám z nějakého důvodu zamítla vyplatit peníze, jelikož v některých případech právě argumentuje „etikou obchodování“, což je poměrně dost široký a nejasný pojem. Pojďme se na to podívat od začátku a říct si, co to vůbec je etika nebo dilema v prop tradingu potažmo na finančních trzích.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |