Úterý 21. ledna 2025 00:16
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Sfoukli jste 30 svíček: devět finančních rad, které se vyplatí následovat

13.04.2023 19:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kolik musím uspořit na vlastní bydlení? Jak se zajistit na penzi? Do čeho mám investovat? Otázkám, které vás ve dvaceti netrápily, se po třicítce najednou těžko vyhýbá. Ať už máte rodinu, žijete sami, nebo třeba dlouhodobě cestujete, právě teď je ideální čas podívat se podrobněji na své finance. To abyste se s příštími kulatinami nedivili, že je vaše situace neveselá a času na nápravu málo.

Každý člověk má jiné priority, sny i možnosti. Přesto existuje několik základních oblastí, které se vždy vyplatí dobře nastavit. Projděte si následujících devět finančních priorit. A hlavně – začněte dělat potřebné kroky v praxi.

1. Alfa a omega: cíle a plán. Zamyslete se, čeho v oblasti vašich financí chcete dosáhnout. Asi všichni si pro sebe a své blízké přejeme lepší finanční budoucnost. Naše individuální cíle se ale budou lišit. Zatímco někdo chce dát dohromady vlastní prostředky na pořízení bytu, jiný sní o pravidelných zahraničních dovolených. Někdo pátrá po nejlepších investičních příležitostech, jiný potřebuje splatit dluhy z mládí. Identifikujte také vy své hlavní cíle a dejte jim konkrétní, reálné termíny. Pak si vytvořte plán, nebo si ho nechejte vytvořit ve spolupráci s finančním poradcem, co pro dosažení jednotlivých cílů musíte udělat.

2. Pracujte na výši svého příjmu. Ano, na první pohled to zní jako knížecí rada, ale člověk je zodpovědný nejen za svou práci, ale ohlídat si musí i výši svého výdělku, který za ni dostává. Dělejte si pravidelně přehled, jestli je vaše mzda adekvátní vaší pozici a profesi. Neberou vaši kolegové za stejnou práci jinde více? Máte na současné pozici možnost kariérního růstu? Existuje způsob, jak svůj výdělek zvýšit? To jsou všechno otázky, na které byste měli znát odpověď. Pokud se rozhodnete například pro změnu zaměstnavatele nebo rozjezd vlastního podnikání, rozhodně se vám to bude dělat lépe teď po třicítce než za deset let.

3. Zaznamenávejte výdaje i příjmy. Mějte přehled o svých příjmech, ale zaznamenávejte i to, za co utrácíte. Notýsek s sebou nosit nemusíte. Chytrých aplikací, v základní verzi bezplatných, je dnes už celá řada. Překvapí vás, kolik peněz se jen tak rozuteče během „normálního“ dne. Natož když vyrazíte nakupovat, na výlet nebo na večeři s přáteli. Co si odpustit každodenní kávu do kelímku za sedmdesát korun či páté značkové triko do fitka? Dejte sami sobě limit, kolik chcete utratit, a zkuste jej dodržovat. Ušetřené peníze pošlete efektivnějším směrem, tedy tam, kde vám poskytnou dlouhodobou hodnotu a přispějí ke splnění vašich cílů.

4. Splaťte dluhy. Pokud máte dluhy z předchozích let, snažte se je co nejdříve splatit, abyste minimalizovali množství peněz, které zaplatíte na úrocích. V případě většího počtu úvěrů zvažte jejich konsolidaci do jednoho, zpravidla tak získáte lepší podmínky. Splacené úvěry a také dobrá platební morálka mohou být rozhodující při budoucím přidělení hypotéky.  

„Kreditky, kontokorenty či půjčky na první vlastní auto se mohou stát přítěží při žádosti o hypotéku na pořízení vlastní nemovitosti. Banka všechny vaše dluhy pečlivě prozkoumá a může se stát, že vám kvůli nim odmítne poskytnout hypoteční úvěr v potřebné výši, protože podle současné regulace musejí banky dodržovat limity na maximální možnou míru zadlužení svých potenciálních klientů,“ říká Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert, Broker Trust. Dobrý pocit, že máte čistý dluhový štít, bude vítaným bonusem navíc.

5. Vytvořte finanční rezervu. Jste dostatečně připraveni na nečekané výdaje? Uložte si peníze pro nepředvídatelné situace, na které běžně nebudete sahat. Můžete mít sebelepší vztahy s příbuznými nebo s přáteli, ale spoléhejte raději jen sami na sebe. Mějte stranou částku odpovídající vašim výdajům a splátkám na zhruba tři, lépe šest měsíců. Když stát na vlastních nohách, tak se vším všudy. Pro uložení takové rezervy je v současnosti nejvhodnější spořicí účet v bance, kde jsou slušné úroky, vklady jsou zde pojištěny až do výše 100 000 eur a jsou rychle po ruce. 

6. Investujte! Pokud vám po zaplacení běžných výdajů zbývají volné prostředky a máte vytvořenou rezervu, nenechávejte peníze ležet ladem a ztrácet na hodnotě na běžném účtu, obzvlášť v dnešní době vysoké inflace. Začít investovat se dá klidně od stokorunových částek a člověk nemusí být odborník, který bude zkoumat hodiny a hodiny finanční výkazy firem, aby věděl, které akcie nebo dluhopisy koupit. Existuje mimořádně pestrá nabídka podílových fondů či chytrých investičních platforem, které vaši investici vhodně rozloží za vás, například podle času, po který budete chtít investovat. Investice jsou způsob, jak nechat pracovat vaše peníze na vaší lepší budoucnosti, vyhýbejte se ale projektům, které slibují pohádkové zisky přes noc. Investování je dlouhodobá záležitost a podobné senzační nabídky nesou vysoké riziko, případně jde od začátku o podvod.

„Zásadní roli hraje čas. Čím dříve začnete investovat, tím více bude ve váš prospěch pracovat složené úročení vašich investic a také se vaše portfolio snáze vyrovná s případnými krátkodobými výkyvy,“ uvádí Jiří Pech, investiční analytik, Broker Trust.

7. Pojistěte se. Možná se to ve dvaceti nezdálo důležité, ale v „dospělém“ světě třicátníků by pojištění sebe sama a svého majetku mělo být už samozřejmostí. Nemoc, úraz, pracovní neschopnost, zničené auto nebo poškozené bydlení, způsobení škody nebo újmy někomu dalšímu – to všechno jsou velmi nepříjemné situace, které se mohou zpravidla zásadně projevit i v rodinném rozpočtu. Pokud je musíte hradit z vlastní kapsy, mohou způsobit ránu, která se nezacelí řadu let. Přesně pro takové situace je tady pojištění.

Vhodně zvolené pojištění zabrání tomu, aby nenadálé situace torpédovaly naše životní a finanční plány. Vedle pojištění majetku by k základu mělo patřit pojištění odpovědnosti v občanském životě a také rizikové životní pojištění s důrazem na vážné nemoci a následky úrazů. O kvalitě pojištění nevypovídá jeho cena, ale rozsah pojistného krytí, různé podmínky, limity a výluky. Pro vhodné nastavení pojistky se vyplatí spolupracovat s odborníkem, který dokáže posoudit nabídku pojišťoven napříč trhem podle klientových individuálních potřeb,“ říká Marek Seidl, pojistný analytik, Broker Trust.

8. Myslete na penzi. Dobře, do důchodu máte ještě nějakých čtyřicet let (pokud předpokládáme odchod do penze zhruba před sedmdesátým rokem, jak to vypadá z dnešního pohledu). Ale i zde platí – čím dříve, tím lépe. Pokud už důchodové připojištění nějakou dobu máte, zrevidujte je. Je nastavené smysluplně? Není příliš konzervativní? Využíváte nejvyšší možnou částku státní podpory? A pokud jste doposud na důchod nemysleli, sjednejte si připojištění při nebližší příležitosti. Abyste v důchodu místo slevových akcí v obchoďácích mohli raději objíždět lázně v evropských metropolích.

9. Postupujte po jednotlivých krocích. Možná máte nyní pocit, že byste se museli rozkrájet, abyste zvládli vydělat na pravidelné výdaje, dostatečně šetřili, zbytečně neutráceli, rozumně investovali, odkládali stranou, měli pojistku na všechno… Nenechte se zahltit. Zvolte pro sebe právě takovou kombinaci finančních opatření, která vyhovuje vaší individuální situaci a odpovídá vašim osobním prioritám.

Všechny body z našeho devatera vám mohou pomoci chránit hodnotu vašeho majetku, plnit vaše finanční cíle a zajistit si dobré finanční podmínky v penzi. A když si nebudete vědět rady, neztrácejte motivaci a obraťte se na specialisty. Pro svoji klidnou finanční budoucnost toho můžete udělat více, než se na první pohled zdá. Je právě ten nejlepší čas.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Seznam Zprávy: Tykač zvažuje, že v r. 2025 zavře elektrárny Počerady a Chvaletice
    Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač podle informací Seznam Zpráv zvažuje, že své dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice uzavře na jaře 2025. Důvodem je nekonkurenceschopnost uhelných zdrojů. Tykač zaměstnává v hnědouhelných lomech Vršany a ČSA a v elektrárnách Počerady a Chvaletice 3000 lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu, píše web. Skupina o riziku informovala příslušná ministerstva, možné zavření Počerad a Chvaletic teď řeší pracovní skupina zřízená při ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Vláda Petra Fialy (ODS) počítá s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033.
  • Sezóna altcoinů? Cardano posiluje o více než 23 % 📈
    Na trhu kryptoměn pozorujeme další vlnu nárůstu. Tentokrát začal kapitál jednoznačně proudit od Bitcoinu k menším projektům. První signály bylo možné zaznamenat ve včerejší seanci, kdy si Ethereum připsalo přes 6 % a prorazilo nad hranici 2300 dolarů. Dnes nárůsty na Ethereu pokračují, přičemž druhá největší kryptoměna posílila na 2360 dolarů. Na trhu je také patrný příliv kapitálu do altcoinů. Menší projekty se svou kapitalizací blíží ke klíčové úrovni (Total3) 450 miliard dolarů, a zaznamenávají tak letos 50% nárůst. Vzhledem k nedávnému dynamickému růstu bitcoinu může současná situace na trhu v nadcházejících týdnech zvýhodňovat menší projekty.
  • Sezóna dýňového latté ve Starbucks je tady
    Pro mnoho spotřebitelů po celém světě není oficiální začátek podzimu ve znamení padajícího listí, zkracujících se dnů a nižších teplot, ale ve znamení uvedení na trh dýňového latté.
  • Sezóna hospodářských výsledků
    Dosud 70 procent společností, které oznámily aktuální výsledky, zaznamenalo lepší než očekávané zisky. Jen 30 procent firem vykazovalo horší než odhadované zisky. Průměrná míra růstu zisků dosud činí 17,3 procenta, což je více než 17,1 procenta, která byla oznámena minulý týden. Toto je nejvyšší tempo růstu od 3. čtvrtletí 2011. Po uplynulém čtvrtletí S&P500 předpovídala růst o 17,1 procent. Dvěma odvětvími se podařilo tento odhad dosud překonali.
  • Sezóna korporátního reportingu podporuje pozitivní nálady na trhu
    Akciové trhy pokračují ve vyhodnocování výsledků podnikových zpráv společností, přičemž mají na paměti očekávané zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v USA naplánované na zítřek (čtvrtek).
  • Sezónní analýza na pokles ceny zlata má zelenou
    Akcie největšího světového těžaře zlata klesly za jediný den téměř o 11%. Zlato má za sebou největší burzovní propad od prosince 2013. Ceny nejvíce tlačí dolů sílící sázky na růst amerických sazeb a možné omezení dluhopisových nákupů ECB. Troyská unce zlata se pohybuje okolo 1270 USD, v červenci se obchodovala o 100 USD dráže.
  • Sezónní vývoj ovlivnil červencovou nezaměstnanost
    „V červenci nezaměstnanost v Česku mírně vzrostla. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Úřadu práce. Zatímco v předchozích měsících dosáhla svého minima, v květnu i v červnu činila nezaměstnanost 3,6 %, v červnu narostl podíl nezaměstnaných o 0,15 procentního bodu na 3,8 % zaokrouhleně. Jedná se však o běžný, každoroční jev, který je pro toto období roku typický.
  • Sezónnost akciových indexů
    S příchodem září se na finančních trzích opět objevuje otázka sezónnosti. Historicky se ukázalo, že září je z hlediska výkonnosti v průměru jedním z nejhorších měsíců. Taková tržní anomálie je velmi vzácná a na efektivním trhu by ani neměla existovat. Jaké jsou tedy vysvětlující důvody sezónního trendu ?
  • Sezónnost by letos mohla být silným protivětrem
    RALLY: V současné době se nacházíme v páté více než 5% rally na medvědím trhu během tohoto poklesu. Podporují to fundamenty, od zisků přes výhled Fedu až po inflaci, včetně kalendáře. Listopad a prosinec mají obvykle nejlepší sezónnost v roce a tento výhled na repozici na rok dopředu se zdá být silný. Pololetní volby v USA přinesly zablokování Kongresu, vykazovaná inflace nyní následuje předstihové ukazatele směrem dolů a můžeme předpokládat až 10 medvědích rally před dalším býčím trhem. K tomu je zapotřebí, aby inflace byla mnohem nižší a abychom se přiblížili snížení sazeb ze strany Fedu, ale změnilo se toho dost na to, aby to znamenalo, že dno trhu je nyní na místě a je velmi dobře investovatelné.
  • S Fedem se nebojuje. A s ECB také ne, říká Lagardová
    Jedna z častých pouček investora nám říká, že americká centrální banka má velmi silné páky k tomu, aby nakonec dosáhla svého. Jít proti ní se tudíž nevyplácí. Jen pod současným vedením jsme však viděli hned několik případů, kdy naopak trh zůstal pevný a Fed svou pozici obrátil. Ani v současné době není jasné, jak to dopadne - Jerome Powell mluví o inflačních rizicích a pokračujícím zvedání sazeb, ale nastavení trhu tomu neodpovídá.
  • Sfouknou říjnová čísla z amerického trhu práce hurikány a stávky?
    Tak trošku ve stínu probíhající kvartální výsledkové sezóny firem a překvapivě silný dat z eurozóny zůstávají tento týden americká makročísla. Přitom, vzhledem k tomu, že již příští čtvrtek zasedá vedení Fedu, jde o poslední sérii tvrdých dat (primárně z trhu práce), kterou může centrální banka ještě dostat. V součtu se dá říct, že americká ekonomika si vede stále velmi dobře, když jak výsledek HDP za třetí kvartál (2,8 %), tak například spotřebitelské výdaje za měsíc září ukázaly, že domácí poptávka zůstává velmi silná. Co se pak týká trhu práce, tak pokud vezmeme ty nejčerstvější údaje, která reprezentují týdenní žádosti o podporu či říjnový přírůstek nových pracovních míst v soukromém sektoru, naznačují, že konjunktura zůstává velmi silná a že letní zakolísání se zdá být zapomenuto.
  • S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel, na trhy se vrací optimismus. Investoři věří v uklidnění celní války, měkký brexit i nadále uvolněnou měnovou politiku centrálních bank
    S fúzemi a akvizicemi se tento týden roztrhl pytel. Ještě nenastala ani jeho polovina a už byly celosvětově oznámeny fúze a akvizice za více než sedmdesát miliard dolarů.
  • SG: ECB ztratí své monetární panenství; kdo zachrání Německo a Francii?
    Den poté, co byla v eurozóně uzavřena dohoda o řešení problémů, přišel medvěd So...
  • Sháníte internet?
    Člověk, který dnes pořád ještě není na internetu, jako by snad skoro ani nebyl. Ten je zbaven možnosti komunikovat se...
  • Shapella, první významná aktualizace Etherea od sloučení, je již v provozu
    Vývojáři etherea provedli upgrade Shapella prostřednictvím hard forku. Dlouho očekávaný upgrade uživatelům a validátorům umožňuje vybírat své vsazené ETH v síti.
  • Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů
    Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl dnes odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů a dalších nevládních organizací. Soud v Nizozemsku před třemi lety Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Šlo tehdy o přelomový verdikt. Shell po dnešním oznámení soudu uvedl, že je spokojen. Naopak aktivisté chtějí dát bojovat proti znečišťovatelům.
  • Shell ohlásil pokles čistého zisku o 2 %
    Společnost Shell ohlásila pokles čistého zisku o 2 % na částku 5,43 miliardy dolarů. Za propadem stojí zejména nižší ceny ropy a plynu. V loňském roce společnost spustila program zpětného odkupu akcií.
  • Shell přestane nakupovat ruskou ropu a plyn, za poslední nákup se omluvil
    Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře také své čerpací stanice, které v Rusku má. Za to, že ropu nakupovala ještě minulý týden, se firma po kritice ve svém dnešním oznámení omluvila. Západní firmy jsou pod sílícím tlakem, aby své obchodní vztahy s Ruskem zpřetrhaly za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
  • Shell se hodlá stát největším poskytovatelem elektřiny
    Společnost Shell se v současné době řadí mezi největší světové těžaře ropy. Britsko-nizozemský gigant má do budoucna ale zcela jiné plány. Do roku 2035 se chce stát největším poskytovatelem elektřiny na celém světě.
  • Shell v důsledku koronavirové krize odepíše až 22 miliard dolarů
    Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell sníží hodnotu svého majetku o 15 miliard až 22 miliard dolarů (zhruba 358 miliard až 526 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že tak chce zohlednit dopady koronavirové krize na poptávku po ropě a plynu a na výhled cen energií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna