Neděle 19. ledna 2025 11:44
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Drahé energie stále brzdí celou českou ekonomiku. Šok z drahoty energií se Česku totiž nepodařilo utlumit jako okolním zemím; mohlo to být jinak?

19.01.2025 07:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavním tahounem české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností. Ta ale loni spíše zklamala. Ještě ve třetím čtvrtletí byla bezmála pět procent pod předpandemickou úrovní. Co hůř, ještě žalostněji na tom byla při srovnání se zahraničním. Vždyť před pandemií se v paritě kupní síly pohybovala už nad 80 procenty průměru Evropské unie. Od té doby se ale propadla na dnešních 74 procent. Česko se tak z pozice premianta ve spotřebě domácností (ve vztahu k průměru EU) v rámci Visegrádské čtyřky propadlo na třetí příčku, zůstalo za ním jen Maďarsko. Před Českem se ovšem umisťuje nejen Polsko a Slovensko, ale třeba i takové Rumunsko. Přitom právě Rumunsko ještě v polovině minulého desetiletí za Českem zaostávalo o celou takřka čtvrtinu.

I když média upírají pozornost na průmysl coby zdroj mdlého výkonu tuzemské ekonomiky uplynulých let, ten v tom rozhodně „nejede sám“. V nedostatečné spotřebě domácností Česko promarňuje značný růstový potenciál, přehlížený rozhodně neprávem.

Kde se tak mimořádně ochablá spotřeba českých domácností vlastně vzala?

Ne, že by Češi jako celek neměli peníze. Jen je neutrácí. Třeba loni v prvních třech čtvrtletích roku činila jejich míra úspor 18,7 procenta. Pro srovnání, průměr let 2010 až 2019 činil 11,4 procenta. Míra úspor je tedy v současnosti o bezmála dvě třetiny vyšší. Zlom nastal v prvním roce covidu, roku 2020. Což je pochopitelné. Vysoká míra úspor z důvodu pandemických restrikcí a polouzavřené ekonomiky pak přetrvala v roce 2021. V první polovině roku 2022 začala poněkud klesat, než se opět zvedla. Její výše tak i loni dosahovala pandemických úrovní, přestože žádné restrikce už vlastně třetím rokem uplatňovány nebyly.

České spotřebitele však po šoku pandemickém zasáhl hlavně po roce 2021 jiný šok, a sice energetický. Proto po zmíněném určitém poklesu míry úspor první poloviny roku 2022 začali opět velmi horlivě spořit a relativně málo utrácet. Vyděsily je drahé energie. Dražší než v okolních zemích.

Nechme mluvit čísla Eurostatu. Mezi prvním pololetím roku 2021 a prvním pololetím toho loňského elektřina zdražila českým domácnostem s běžnou úrovní její spotřeby o 88 procent, zatímco polské domácnosti si připlatily ani ne polovinu, totiž 36 procent, kdežto maďarské a slovenské jen osm procent. Zemní plyn pak domácnostem ve stejném období zdražil v Česku o 93 procent a na Slovensku o 42 procent, zatímco v Maďarsku o desetinu zlevnil (pro Polsko Eurostat nejnovější data zatím nezveřejnil).  

Častým argumentem je ten, že markantní zdražení v Česku nastalo proto, že vláda nechtěla ceny energií přehnaně dotovat, nechtěla je tedy ani tolik jako v okolních zemích stropovat. Prý že dala přednost konsolidaci veřejných financí. A nezadlužování budoucích generací. A to i za tu cenu, že tuzemským domácnostem přivodila onen šok z energetické drahoty. To však je jen část příběhu, která navíc zatím z čísel příliš nevysvítá.  

Vždyť podle bruselského think-tanku Bruegel Česko vyčlenilo za účelem úlevy od drahých energií nejvíce prostředků, tedy alespoň v poměru k HDP. Tyto peníze se ale jaksi neprojevily tak, že by dokázaly zamezit tomu, aby energie v Česku lidem zdražily suverénně nejvíce. V kritickém období energetické krize, od září 2021 do ledna 2023, vyčlenilo Česko podle Bruegelu na dané úlevy, včetně stropování či třeba redukce DPH, hned 3,8 procenta HDP, totiž 9,2 miliardy eur, zatímco Slovensko rovněž 3,8 procenta HDP (3,7 miliardy eur), Polsko 2,2 procenta HDP (12,4 miliardy eur) a konečně Maďarsko jen 1,7 procenta HDP (2,7 miliardy eur). Takovým Maďarům tedy cena plynu klesala, cena elektřiny rostla jedenáctkrát pomaleji než Čechům, přičemž Maďarsko dalo na pomoc lidem s drahými energiemi zhruba dvakrát méně než Česko.

Ostatně ani z čísel Eurostatu k vývoji celkového veřejného zadlužení nevysvítá kdovíjaká česká úspornost. Od třetího čtvrtletí roku 2021, tedy od začátku kritické fáze energetické krize, do poloviny loňska ukazatel celkového veřejného zadlužení v poměru k HDP klesl v Polsku o 3,5 procentního bodu a v Maďarsku o 3,2 procentního bodu. Na Slovensku vzrostl o 1,6, a v Česku stoupl dokonce o 2,7 procentního bodu.

Samozřejmě celkové číslo k zadlužení rozhodně není jen o energiích, resp. v nákladnosti úlevy od jejich drahoty. V Česku se v jeho nárůstu projevuje předně „sekera“ v podobě takzvaného zrušení superhrubé mzdy koncem roku 2020, s platností od roku 2021. To letos veřejné rozpočty ČR připraví až o zhruba 150 miliard korun.

Jestliže však česká vláda dala přednost energetickému šoku pro domácnosti před „zrušením zrušení“ superhrubé mzdy, jednala nepříliš sociálně smírně. Zatímco totiž zrušení superhrubé mzdy zvýšilo čisté příjmy hlavně bohatším domácnostem, šok z energetické drahoty zasáhl domácnosti plošně, přitom nejpalčivěji ty nízkopříjmové. Jsou to právě nízko- a středněpříjmové domácnosti, jež tedy energetická drahota vyděsila nejvíce. A nejzásadněji je omezila ve spotřebitelských výdajích, což celkovou spotřebu domácností utlumilo mnohem znatelněji než ve zmíněných okolních zemích.

Pokud již vláda v rozporu se sliby nenašla úspory u sebe, pak sociálně smírnějším řešením by nepochybně bývalo obnovení superhrubé mzdy, byť třeba jen částečné. Přitom by stát ze získaných prostředků ulevil od drahých energií takovým způsobem, aby jejich ceny nenarůstaly tak dramaticky, že je dnes mají české domácnosti v paritě kupní síly měny nejdražší v EU – jak elektřinu, tak plyn. Šok z energetické drahoty by pak byl slabší, stejně jako inflace v celé tuzemské ekonomice, přičemž její hospodářský růst by díky silnější spotřebě domácností byl už několik čtvrtletí výraznější, než je tomu ve skutečnosti. A to vše při srovnatelné úrovni celkového zadlužení, jakou Česko vykazuje dnes.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Draghi: rétorika oslabující euro má pokračovat
    ECB pokračuje souborem opatření navyšování monetární expanze s cílem oslabení eura a podpory ekonomiky a inflace. ECB je v situaci noční můry všech centrálních...
  • Draghi s EURUSD pěkně zamával
    Včerejší rozhodování ECB o nastavení úrokových sazeb a následný komentář měly...
  • Draghi se vyhýbá problému sbíhání
    Evropská centrální banka včera nezměnila žádné své klíčové úrokové sazby a oznámila pokračování kvantitativního uvolňování. Prezident ECB Mario Draghi znovu odložil příležitost vysvětlit posilování eura a sdělit, kdy konečně skončí kvantitativní uvolňování. Dal investorům zelenou, aby posunuli euro ještě výš. Další rozcestí na silnici EUR/USD přijde 20. září, kdy zasedá Výbor pro otevřený trh amerického Federálního rezervního systému. Program Fedu na zvyšování úrokových sazeb se zřejmě odkládá: trh nevstřebává žádné nárůsty před rokem 2018. Mezitím se investoři budou zaměřovat na geopolitický vývoj a ekonomické výsledky USA.
  • Draghi: Skutečným rizikem stability jsou klesající ceny, ne ECB na trhu. Euro sílí
    Operace Evropské centrální banky na volném trhu (OMT), tedy v září oznámené a zatím stále zamýšlené nákup...
  • Draghi spustil najväčšie výpredaje na dlhopisových trhoch od januára
    Dnešné verejné vystúpenie šéfa ECB Draghiho (o ktorom viac píšeme v poste Euro po Draghiho komentáři zpět nad 1,12 EURUSD), v ktorom vyslovil optimizmus ohľadom návratu inflácie k cieľu a týmpádom aj ohľadom budúceho rastu úročenia, spustil výpredaje na globálnych dlhopisových trhoch. Investori to zrejme pochopili tak, že keď má teda v budúcnosti ísť nahor úročenie v eurozóne (ktorá má aktuálne spomedzi popredných krajín od zvyšovania sadzieb najďalej), tak pôjde nahor aj v ostatných vyspelých ekonomikách. Úrokové sadzby pozitívne ovplyvňujú výnosy z dlhopisov a negatívne ich ceny (ktoré sa vyvíjajú opačne ako výnosy), a výnosy v reakcii na Draghiho dnes prudko rastú po celej Európe a Amerike:
  • Draghi: Tiskem peněz ECB nečinnost vlád dohánět nebude. OMT za jasných podmínek, cesty bez reforem není
    Pokud poslední slova guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že ECB svůj díl práce odved...
  • Draghi včera euru pomohl
    Kurz eura k dolaru zůstává v zajetí centrálních bankéřů. Zatímco po zveřejnění zápisu z posledního jednání americké centrální banky...
  • Draghi vidí budoucnost eura stále pozitivně
    Prezident Evropské centrální banky (ECB) včera uklidnil občany eurozóny, když prohlásil, že to nejhorší má...
  • Drahá nafta a benzín
    Zatímco cena severomořské ropy Brent se v posledních týdnech stabilizovala okolo úrovně 115 USD/barel, vývoj na trzích s ropnými produkty signalizuje nárůst bezprostředního napětí. I když jsou trhy se surovou ropou a finálními ropnými deriváty úzce (a relativně komplexním způsobem) propojeny, rostoucí velkoobchodní ceny dieselu a benzinu dávají tušit, že se ve skutečnosti jedná o rozdílné trhy, které ovlivňují specifické šoky a mohou tak vykazovat odlišnou dynamiku.
  • Drahé a průmyslové kovy pod tlakem rostoucích výnosů 📉 Stříbro klesá o 4,5 %
    Dnešní seance zaznamenala značnou volatilitu na trzích s akciemi, komoditami i kovy. Výrazně se vyjímají drahé kovy, jako je zlato a stříbro, kde Trumpovo vítězství podpořilo realizaci zisků, částečně díky posilujícímu dolaru, Trumpovu prohlášenému boji proti americkému deficitu a očekávanému (alespoň dočasnému) poklesu geopolitického napětí. Nově zvolený prezident oznámil, že se bude snažit ukončit stávající vojenské konflikty a pokusí se řídit dynamiku konfliktů zájmů s Čínou.
  • Drahé hypotéky mohou vést ke snížení reálných cen nemovitostí
    „V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Drahé hypotéky zásadně snížily výhodnost investování do nemovitostí
    Koupí bytu v hotovosti se v dlouhodobém horizontu může investor připravit o miliony. Jiné to bylo při nákupu nemovitosti v dobách nízkých úrokových sazeb na hypotékách. Jejich prudké zdražení investiční matematiku zásadně změnilo.
  • Drahé k bydlení, levné na investici - jak si stojí české nemovitosti? Analýza Jana Bureše
    České rezidenční nemovitosti v roce 2017 zdražovaly nejrychleji v celé Evropě a zaznamenaly růst cen o necelých 12 %. Vzhledem k průměrným příjmům domácností jsou v tuto chvíli nadhodnocené, píše v nejnovější analýze hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
  • Drahé kovy a komoditní měny navazují na růst z minulého týdne, zatímco akcie na nízkých objemech mírně ztrácí
    Pondělní seance je zatím první od britského referenda, kdy na akciových trzích klesly objemy výrazně pod průměr posled...
  • Drahé kovy a ropa pod silným prodejním tlakem
    Většina komodit čelí výraznému tlaku medvědů, protože nejnovější údaje z americké ekonomiky vedly k posílení amerického dolaru a vyšším výnosům státních dluhopisů. Čerstvá zpráva NFP přinesla vyšší míru nejistoty ohledně dalšího kroku Fedu a zároveň zmařila očekávání, že hlavní centrální banky brzy ukončí svůj cyklus zpřísňování.
  • Drahé kovy díky oslabujícímu dolaru rostou
    Během poslední předvánoční seance lze na trzích pozorovat určité rizikové nálady. Americké indexy se obchodují mírně výše, výjimkou je Nasdaq (-0,2 %), zatímco USD a další bezpečné měny (CHF a JPY) jsou mezi hlavními měnami hlavními opozdilci. Z tohoto prostředí těží drahé kovy, když zlato získává 0,5 % a stříbro se obchoduje o 1 % výše. Palladium získává téměř 3 %, zatímco platina roste o více než 4 %.
  • Drahé kovy klesají s posilujícím USD
    Oslabování amerického dolaru po zasedání FOMC se na přelomu let 2023 a 2024 zřejmě zastavilo. Dolarový index (USDIDX) se obchoduje zhruba 2 % nad minimem z 28. prosince 2023, zatímco desetiletý americký výnos se dnes poprvé od prosincového zasedání FOMC vyšplhal zpět nad 4,00 %. Trhy tak obracejí velkou část pohybů z posledních dvou týdnů minulého roku, které mohly být umocněny ztenčenou likviditou na konci roku. Také pohyby na začátku roku jsou často silně ovlivněny toky fondů a investoři si možná budou muset chvíli počkat, než se trhy vrátí k fundamentům.
  • 🥈 Drahé kovy klesajú pred zverejnením CPI dát
    Zverejnenie údajov CPI v USA o 14:30 je kľúčovou udalosťou dňa. Očakáva sa, že správa za december ukáže, že rast cien sa medziročne zrýchli o 7 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982! Situácia bola vtedy značne odlišná, keď trhové sadzby (10-ročný výnos v USA) dosahovali 14 %, v porovnaní s približne 1,8 % dnes. Avšak faktory v hre a celkové trhové prostredie boli vtedy tiež odlišné. Očakáva sa, že jadrová inflácia sa medziročne zrýchli na 5,4 %, čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 1991. Silné prekonanie dnešných údajov by mohlo podporiť stávky na jastrabie kroky Fedu. To by mohlo pomôcť USD a zároveň vytvoriť tlak na drahé kovy a akcie.
  • Drahé kovy pokračujú v raste
    Počas ázijského obchodovania vzrástlo zlato až na 1 866 dolárov za uncu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od roku 2011, keďže nedávna dohoda vedúcich predstaviteľov EÚ o rozsiahlom balíku na podporu ekonomiky vytvára tlak na americký dolár. Ceny zlata vzrástli o 25% oproti marcovým minimám. Medzičasom sa striebru prvýkrát od októbra 2013 podarilo prekonať hranicu 22 dolárov . Mimoriadne nízke úrokové sadzby a bezprecedentné fiškálne stimuly od vlád a centrálnych bánk na celom svete spolu s obavami z inflácie zvýšili cenu drahých kovov.
  • Drahé kovy posilují proti slabému dolaru
    Předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že nedávný nárůst případů virů se týká zejména těch, kteří se domnívají, že tempo hospodářského oživení se zmírnilo. Americký dolar se také na pozadí volební nejistoty zhroutil a byl jednou z nejslabších měn tohoto týdne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna