Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Dnes se budeme věnovat velmi důležitému tématu, kterým je minimalizace rizika při obchodování. Konkrétně se zaměříme na jednu z tendencí, kterou praktikuje naprostá většina obchodníků, jež se dostanou pod tlak. Redukce rizika, ke které tito obchodníci sáhnou, je ovšem kontraproduktivní. Pojďme se podívat na to, jak může obchodníkům uškodit špatné řízení rizika.
Víte, co vás ve skutečnosti bolí?
Lidé všeobecně preferují tzv. jistoty, což je jedna ze záležitostí, kterou na finančních trzích určitě obchodníci nenaleznou. Pokud se člověk dostane do krizové situace, začne si najednou volit z méně bolestivějších scénářů s tím, že je i ochoten něco obětovat. Toto chování již mnohem více připomíná obchodování, kdy musí trader nějaký kapitál riskovat, aby měl možnost peníze vydělat.
To znamená, že do jisté míry chování na finančních trzích koresponduje s chováním v krizových situacích. V tomto bodě ovšem nastává otázka, jaké riziko vlastně obchodník bude redukovat. Ono v mnoha případech ani tak nebolí ztráta kapitálu, jako prostý fakt, že obchodník prostě neměl pravdu.
Prvním krokem, při neproduktivní redukci rizika, je používání velkých stop lossů, které jsou neúměrné riskovanému kapitálu a velikosti obchodního účtu. Obchodník v tomto případě neredukuje finanční ztrátu, ale redukuje riziko psychické bolesti z toho, že neměl při své predikci pravdu. Jedná se tedy spíše o ochranu psychiky než o práci v rámci money managementu. Tím, že obchodník začne používat neúměrně velký stop loss sice krátkodobě ochrání svou psychiku před újmou, ale z dlouhodobého hlediska si tím zpečetí finanční ztrátu a jen onu bolest oddálí.
Další krok, kterým většina obchodníků redukuje riziko, vychází již z pokročilejšího pochopení tradingu. V rámci tohoto chování dochází už k redukci kapitálové ztráty, ovšem opět pomocí špatného přístupu. Zde obchodník, který již pochopil, že trading je hra o penězích, zaměřil své snažení na redukci kapitálové ztráty pomocí stop lossů. Nicméně dochází k nešťastné věci, kdy jsou stop lossy umisťovány příliš blízko otevírací ceně, takže trh nemůže vyčerpat svou volatilitu před trendovým pohybem, což vede k brzkému zasažení stop lossu.
V tomto případě je sice inkasována nižší kapitálová ztráta, nicméně frekvence ztrát se zvýší, takže se obchodník opět nikam ve svém snažení neposune. Tento druh chování, kdy se agresivněji pracuje se stop lossem, je o něco pokročilejší, ale i tak se nejedná o produktivní money management.
Co position sizing a aktivní řízení?
Obchodní instrumenty se neustále mění, takže i přes to, že by měl mít obchodník jasně daný obchodní plán, tak by se mělo jednat o v čase adaptabilní obchodní přístup. Trochu vyšší level řízení kapitálu je práce s position sizingem, kterým lze redukovat například změny ve volatilitě obchodního instrumentu. Další proměnou je schopnost predikovat směr cenových pohybů. Adaptabilita obchodní strategie by měla počítat s touto proměnou a řešit jí například částečným výběrem ztráty, když se obchodní myšlenka nepotvrdí, nebo naopak navyšováním obchodních pozic v okamžiku, kdy je obchod ziskový. Tyto záležitosti jsou v tradingu mnohem více prospěšné, než je obyčejné nastavování stop lossu
Martin Klass pro portál FXstreet.cz