Dovozní clo
Obchodní války Donald Trump 2.0 - první salva mimo Evropu
03.02.2025 Donald Trump uvalil na veškeré dovozy z Kanady a Mexika dodatečné 25% dovozní clo, s výjimkou na kanadskou ropu a ropné produkty (zde je dodatečné clo 10 %). Na veškeré dovozy z Číny bude současně uvaleno dodatečné 10% clo. Kanadská strana v reakci oznámila protiopatření – dodatečná 25% cla na vybrané zboží včetně alkoholu, oblečení a dřeva (v celkové hodnotě přes 100 miliard USD).
Zlato neztrácí naději
04.12.2024 Propad zlata po vítězství republikánů v amerických volbách byl pro býky XAU/USD opravdovým překvapením, přesto je nevyvedl z míry. Drahý kov byl považován za jednoho z těch, kteří budou z Trumpovy obchodní politiky těžit nejvíce, ve skutečnosti však o část svých těžce vydobytých zisků přišel. Nepodpořila ho ani politická krize ve Francii, vyhlášení válečného stavu v Jižní Koreji, ani rozpad příměří mezi Izraelem a Hizballáhem. Přesto banka Goldman Sachs stále předpovídá, že se cena vyšplhá až na 3 000 USD za unci a není jediná.
Evropský automotive a možný dopad nových “cel”
18.11.2024 Donald Trump se podle řady svých výroků chystá poměrně výrazně zvýšit cla na dovoz zboží do USA. Primárně bude “na mušce” čínské zboží, kde se podle dosavadních zpráv z tisku může jednat zejména o zboží ze seznamů 1-3 z obchodních válek let 2018-2019 (železo, ocel, strojírenské výrobky, automotive, elektronika). Další v pořadí je však Mexiko a Evropská unie, kde Donaldu Trumpovi “leží v žaludku” zejména odvětví, na jejichž dovoz Evropa aktuálně uplatňuje vyšší cla než Američané a kde je dovoz z EU historicky vysoký.
Cla EU bojují proti expanzi čínských automobilek
11.07.2024 Evropská komise zavedla dočasná dovozní cla na elektromobily čínské výroby, která vstoupila v platnost minulý pátek. V závislosti na výrobci se tyto přirážky pohybují v rozmezí 17,4 až 37,6 procenta a doplňují stávající desetiprocentní dovozní clo. Byly vypočteny na základě odhadů, kolik státní podpory jednotlivé firmy obdržely, přičemž společnostem, které při šetření spolupracovaly, byla cla, která je postihla, snížena. Na základě těchto kritérií stanovila Evropská komise individuální cla pro tři čínské značky elektromobilů - SAIC, BYD a Geely.
Indie zvýší dovozní cla na auta, daň by mohla zasáhnout rovněž automobilku Škoda
01.02.2023 Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody. S odvoláním na dnešní oznámení vlády o tom informovala agentura Reuters.
Ojetiny v Česku zdraží o 30 procent, Ukrajinci je po celé střední Evropě masově skupují. Prezident Zelenskyj jim totiž kvůli válce zrušil všechny daně a cla na dovoz aut
25.04.2022 Hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou jsou v těchto dnech plné kolon, v nichž jsou v nebývalé míře zastoupeny kamiony a nákladní vozy určené pro převoz osobních aut. Kolony jsou někdy tak dlouhé, jak tomu za celou dobu ukrajinské války nebylo. V pátek před víkendem se například na hraničním přechodu Medyka utvořila až 12kilometrová kolona.
Japonsko po 300 letech ukončí obchodování s termínovými kontrakty na rýži
06.08.2021 Ósacká komoditní burza Dojimo ukončí obchodování s termínovými kontrakty na rýži. Rozhodnutí přichází téměř 300 let poté, co se rýže stala prvním produktem, se kterým se na nejstarší burze pro termínové kontrakty na světě začalo obchodovat, upozornila agentura Reuters.
Další články k tématu Dovozní clo
Čína od ledna sníží dovozní cla na stovky produktů
23.12.2019 Čína od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženého vepřového po některé typy polovodičů. Oznámila to dnes čínská vláda. Slíbila rovněž větší otevření energetického a telekomunikačního trhu. Peking se tak podle agentury AP snaží podpořit domácí ekonomiku, jejíž růst v poslední době zpomaluje.
Trhy s napětím očekávají výsledky jednání USA-Kanada
31.08.2018 Americké akciové burzy otevřely převážně v červených číslech. Důvodem je nervozita na trzích způsobená očekáváním završení jednání mezi Spojenými státy a Kanadou ohledně nástupnické dohody k NAFTA. Druhým negativním faktorem jsou informace o tom, že prezident Donald Trump plánuje v průběhu příštího týdne uvalit dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Platnost cel by se dala očekávat v horizontu několika týdnů, tak jako tomu bylo u předchozích cel. Čína reagovala, že pokud k tomu dojde, je připravena uvalit dovozní cla na americké zboží v hodnotě 60 mld. USD. Indexy Dow Jones a S&P 500 klesají shodně o 0,1 %. Technologický Nasdaq roste o 0,2 %. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-0,8 %) a nejlépe naopak odvětví utilit (+0,4 %).
Obchodní válka s dřevěnými meči
19.09.2018 Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v ziscích. To navzdory odvetným opatřením ze strany Číny v oblasti obchodní politiky. Trhy povzbudilo to, že dovozní cla na obou stranách nejsou tak přísná, jak byla původně zamýšlena. Spojené státy plánovaly až 25% cla na zboží v hodnotě 200 mld. USD, ta však nakonec budou až do konce roku pouze 10%. Obdobně zareagovala i Čína, když na dalších 5000 amerických produktů v hodnotě 60 mld. USD uvalí také 10% cla místo očekávaných 20 %. Nově americký prezident Donald Trump pohrozil Číně, aby neuvalovala dovozní cla zasahující americké zemědělce a průmysl. V opačném případě prý přijde rychlá ekonomická odplata. Současně Čína vyzvala americkou vládu, aby zmírnila napětí a navrátila se k jednání a vzájemnému respektu. Dnes by měla opět pokračovat obchodní jednání mezi USA a Kanadou, kterým zbývá již jen týden a půl do termínu finalizace stanoveného Trumpem.
Trhy včera klesaly kvůli špatným hospodářským výsledkům firem
24.10.2018 Úterní obchodování na americkém akciovém trhu opět skončilo ztrátově. Trhům se však podařilo v průběhu seance významně zkorigovat poklesy z počátku obchodování, kdy indexy padaly o více jak 1,5 %. Trhy byly nejdříve zaskočeny špatnými výsledky velkých podniků jako 3M či Caterpillar. Právě u Caterpillaru došlo k poklesu ziskovosti z důvodu vyšších cen vstupů. Management společnosti udal jako důvod obchodní války a zavedená dovozní cla na ocel. Máme tedy jeden z prvních přímých důkazů negativního dopadu obchodních válek na hospodaření společností. Včerejší náladě nepřispělo ani prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uvalí dovozní cla na každou zemi, která nenabídne Spojeným státům spravedlivou obchodní dohodu. Průmyslový Dow Jones oslabil o 0,5 %, S&P 500 ztratil 0,6 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,4 %. Nedařilo se především energetickým společnostem (-2,7 %), jejichž cena akcií reagovala na propady cen ropy. Ta včera oslabila přibližně o 3 USD za barel. Největší zisk ve výši 0,7 % se podařilo vybojovat realitním developerům.
Čínská vláda sníží dovozní cla na stovky produktů. OPEC+ by v březnu mohl navýšit svoji produkci
27.12.2019 Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby vypracovala odvetná opatření za americké sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Dále Medveděv označil americké sankce za krok, který nedopovídá zásadám mezinárodního práva a obchodu. Prodej nových domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostl o 1,3 %. Trh přitom očekával že dojde k poklesu o 0,3 %. Čínská vláda informovala, že od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů. Tamní vláda také slíbila větší otevření energetického a telekomunikačního trhu. Podle analytiků se Peking tímto krokem snaží podpořit domácí ekonomiku, která v poslední době zpomaluje.
V USA jsou platná nová cla na čínské zboží
02.09.2019 Ve Spojených státech začala platit nová cla, která v průměru vyjdou americkou domácnost na 24 000 ročně. Odnesou to americké podniky a spotřebitelé.
Trumpova cla prý nebudou pro USA přínosem
14.03.2018 Dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa způsobí ekonomice Spojených států více škody než užitku. Předpokládá to většina ekonomů, které v uplynulých dnech oslovila agentura Reuters. Žádný z respondentů podle průzkumu neuvedl, že cla budou pro největší ekonomiku světa přínosem.
Gradující napětí v oblasti obchodní politiky tlačí trhy dolů
19.07.2018 Evropské trhy zakončují dnešní obchodování ve ztrátách. Důvodem je přestřelka v oblasti obchodní politiky mezi EU a USA. Americký prezident Donald Trump pohrozil zvýšením dovozních cel na evropská auta až na 20 %. EU vzápětí prohlásila, že připravuje seznam amerického zboží v hodnotě téměř 9 mld. USD, na které by uvalila dovozní cla v případě uvedení v platnost amerických cel na evropská auta. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 0,3 %. Nejvíce ztrácí zpracovatelé surovin (-1,1 %) a na druhé straně spektra se nejlépe daří energetickým společnostem (+0,8 %).
Ranní zpráva z akciového trhu 20.7.2018
20.07.2018 Americké trhy zakončily včerejší obchodování ve ztrátách. Napomohly tomu dva faktory. Prvním byla vzájemná přestřelka v oblasti obchodní politiky mezi Spojenými státy a EU, kdy nejdříve americký prezident Donald Trump pohrozil, že zvýší zamýšlená cla na dovoz evropských aut na 20 %. Na to EU vzápětí reagovala oznámením, že vytváří seznam amerického zboží v hodnotě téměř 9 mld. USD, na které uvalí dovozní cla v případě uvedení v platnost dovozních cel na auta. Druhým faktorem bylo prohlášení Donalda Trumpa směrem k americké centrální bance, že příliš nesouhlasí s jejich zvyšováním úrokových sazeb, zároveň však podotkl, že respektuje nezávislost Fedu. Index Dow Jones klesl o 0,5 %, S&P 500 oslabil o 0,4 % a technologický Nasdaq přišel také o 0,4 %. Nejméně se dařilo finančním institucím (-1,4 %) a telekomunikačním firmám (-1,1 %). Naopak nejlépe včera dopadli realitní developeři (+1,2 %).
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
23.12.2019 1) Asijské akciové trhy zakončily dnešní obchodování v červených číslech po oznámení čínské vlády, že od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženého vepřového po některé typy polovodičů.
Související klíčová slova:
Ekonomické problémy | Ceny rýže | Porsche AG | EUR | Oživení poptávky | Podíl na trhu | Škoda Auto | Evropská komise | Zvýšení cel | Clo na rýži | Dovoz aut | Goldman Sachs | Koncern Volkswagen | PLN | Ukrajinský prezident | Expanze | Růst cen | Výprodeje | Silné oživení | Analýzy | Burza | ČSOB | Dovozní cla | Společnost BYD | Proražení | CZK | Ojetiny | Obchodování s termínovými kontrakty | Průmysl | Prodej elektromobilů | AlixPartners | Vice | Povolení obchodu | Prolomení rezistence | Jeep | Čínské značky | Donald Trump | De-dolarizace | Nákupy zlata centrálními bankami | Volodymyr Zelenskyj | Rekordní minimum | Rychlý nárůst | Dojimo | Ósacká komoditní burza | Obchodní války | Formace 1-2-3 | Krize v oblasti nemovitostí | Snižování úrokových sazeb | Termínové kontrakty na rýži | Obchodní pravidla | Poptávka | Výnosy | Lukáš Kovanda | Nákupy | Růst | Nabídka | Příležitosti | Itálie | Drobní investoři | Politická krize ve Francii | Motocykly | Mercedes | Japonská vláda | Hyundai | Mediánová cena | Kontrakty | Tokugawa | Odvětví | Úrokové sazby | Japonské ministerstvo zemědělství | Trh | Problémy | Automobilové součástky | Společnosti | Komise | Agentura Reuters | Ojeté vozy | Kov | Unie | Ocel | Spike | Termínové kontrakty | Ikko Nakacuka | Takata Corp. | Opatření | Alternativní zemědělství | 3М | Elektromobily | Společnost Takata | Rumunsko | Bohatství | Nio | Nástup elektromobility | Cla na dovoz | Obchodovat | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Burze | USA | Společnost Porsche | Obchodování a investování | EURO 2024 | Výrobce elektromobilů Tesla | Dovoz do USA | Belgie | Kontrakty na rýži | Německý automobilový průmysl | Přeshraniční obchod | Výnosy amerických státních dluhopisů | Konkurenceschopnost | BRICS | Naréndra Módí | Zahájení obchodování | Zemědělství | Komoditní burza | Měnové politiky | Porsche | Proražení supportu | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Vítězství | Dominance Číny | Volvo | Sazby | Komoditní | Dojima | Firmy | Zajištění | Investování | Fed | Komoditní burza Dojimo | Automobilový průmysl | Poradenské společnosti | Prezident burzy | Trhy | Citroen | Šéf burzy | Premiér Naréndra Módí | Vysoké ceny | Tesla | Burza Dojimo | Banka Goldman Sachs | Na burze | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Evropské trhy | Americký výrobce elektromobilů | Obchod | Dovozní clo na rýži | Volkswagen | Bohatství samurajů | Analytik | Trinity | FIAT | Čína | Capital | Kia | Ceny | Války | Centrální banka | VW | Ceny zlata | Trinity Bank | Čínské zboží | Citroën | ACEA | Bogdan Maioreanu | Dovoz | Obchodování | Prezident | Stellantis | Evropa | Trump | Francie | Zelenskyj | Automobilky | Drahý kov | ProCent | Japonsko | Situace | Miliardy eur | Tržby | Prodej aut | Peking | Aliance | HDP | Protekcionismus | Dolar | Euro | Etoro | ČTK | Ztráty | Akcie | Žebříček | Češi | Reuters | Největší propad | Daně | Rally | Konkurence | BYD | Indie | Trh s ojetinami | Vítězství republikánů | Měny | Burzy | Politico | Geely | Toyota | TIM | Prodej | XAU/USD | Evropská unie | Capital Economics | Mexiko | Americký výrobce | Krize | JDE | Cena | Americký trh | SAIC | DAX | Mercedes-Benz | Zlato | Maloobchodní prodej | Automotive | Chrysler | Vysoké úrokové sazby | Pozice | Dlouhé pozice | Uvolňování měnové politiky | Investoři | Politická krize | Rezistence | Auta | Struktura | Škoda | USD | BMW | Krize ve Francii | Propad | Nemovitosti | Takata | Švédsko | Navýšení cel | ROCE | Navýšení | EU | Miliardy | PBOC | Výrobce elektromobilů | Vyšší cla | Banka | Nákupy zlata | Američané | Domácí poptávka | Koncern | News
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot