Středa 22. ledna 2025 05:30
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
InstaForex

I přes mírné oživení české ekonomiky zůstává její výhled nadále nejistý

08.07.2020 06:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika zaznamenala v květnu mírné zlepšení, i nadále však zaostává za předkrizovou úrovní ekonomické aktivity. I přes meziměsíční nárůst o více než 10 %, je tak průmyslová produkce o zhruba čtvrtinu nižší. Z průmyslových odvětví se aktuálně nejhůře vede automobilovému průmyslu. Květnový pokles nových zakázek o necelých 35 % však moc optimismu do budoucna bohužel nedává. Na poptávku si aktuálně nemůže stěžovat inženýrské stavitelství, jehož produkce vzrostla o 1,2 %. V pozemním stavitelství se naopak produkce o 11 % snížila. Přes slabou poptávku z domácí a zahraniční ekonomiky však zůstává nezaměstnanost v ČR prozatím na nízkých hodnotách, v červnu podle MPSV na 3,7 %. Hlavním důvodem je podle nás program Antivirus.

Podle včera zveřejněných dat ČSÚ vzrostla průmyslová produkce v květnu meziměsíčně o 13,8 %, v meziročním vyjádření však i nadále klesala, a to o výrazných 29,4 %. Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní byl pokles mírnější, když činil 25,7 %. To bylo zhruba v souladu s naší prognózou, zatímco trh počítal s mírně lepším výsledkem. Za oživením produkce v průmyslu stálo především uvolnění protikoronavirových opatření. K tomu v květnu došlo jak v tuzemské ekonomice, tak i v ekonomikách našich obchodních partnerů.

Fyzické překážky podnikání sice padly, to co však průmyslové podniky stále postrádají je poptávka. Slabá poptávka souvisí především s nejistým vývojem ekonomiky v druhé polovině roku. K oživení ekonomického růstu nejspíše dojde, zásadní otázkou je však v jakém rozsahu. Vývoj nových průmyslových zakázek prozatím moc optimistický není, když jejich hodnota poklesla v květnu meziročně o 34,7 %. Takto výrazným tempem klesaly jak zakázky z tuzemska, tak i ze zahraničí. Nejvíce přitom propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v česku významným zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Jde zejména o to, že automobily představují luxusní statek, po kterých v době ekonomické recese poptávka logicky klesá.

Spolu s průmyslovou produkcí zůstává nízký i růst vývozu

Květnové znovuotevření hranic a alespoň částečné obnovení výroby se pozitivně projevilo na výsledku českého zahraničního obchodu. Ten skončil přebytkem 1,3 mld. Kč, zatímco trh očekával deficit ve výši 8,4 mld. Kč. Vývoz oživil meziměsíčně o 12 %, nárůst dovozu byl skromnější, když ten vzrostl o 3,8 %. Hodnota vývozu i dovozu však zůstává ve srovnání s loňským rokem o zhruba čtvrtinu nižší. V souladu s výše uvedeným se nejvíce zhoršilo saldo zahraničního obchodu s motorovými vozidly, když pokleslo meziročně o 22,5 mld. Kč. Příznivě na celkovou bilanci působil zejména menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, a to jednak vlivem poklesu jejich cen na světových trzích a pak také z důvodu nižší poptávky v tuzemsku.

Celková nezaměstnanost v ČR zůstává podle MPSV nízká

Slabá poptávka se přitom začíná ve vybraných odvětvích podepisovat také na zaměstnanosti. Ta podle květnových dat poklesla v průmyslu meziročně o 3,6 %, a došlo také ke snížení průměrné mzdy o 6,1 %. Zaměstnanost a průměrná mzda klesala také ve stavebnictví, o 2 %, resp. o 0,3 %. Podle včerejších dat MPSV však celková nezaměstnanost v ČR činila v červnu pouze 3,7 % a je tak stále nejnižší v EU. Je tak zajímavé, že zatímco v případě zmíněných odvětví již dochází k výraznějšímu poklesu zaměstnanosti, na úrovni celé ekonomiky je nárůst nezaměstnanosti jen velmi mírný. Jedním z důvodů může být skutečnost, že pracovníci, kteří byli propuštěni, tak našli práci v jiných odvětvích, například v zemědělství. Tomu chybí pracovníci ze zahraničí, navíc v době sezóny sklizní. Dělníky ze zahraničí postrádá i stavebnictví. I zde tak ti, kteří ztratili práci, mohou najít uplatnění. Je tudíž možné, že nebýt této substituce, byl by pokles zaměstnanosti ve stavebnictví vyšší.

Zatímco produkce inženýrského stavebnictví mírně roste, v pozemním stavitelství naopak výrazně klesá

Poptávka po stavebních pracích roste pouze v inženýrském stavitelství. Zatímco celková stavební produkce se meziročně snížila o 7,6 %, produkce inženýrského stavitelství vzrostla o 1,2 %. Zde jsou hlavním zdrojem růstu nejspíše vládní investice do infrastruktury. Ty budou pravděpodobně pokračovat i nadále, když vláda již deklarovala záměr směrovat velkou část podpory pro českou ekonomiku především do investic. Otázkou tak nyní zůstávají investice obcí a krajů, které budou pravděpodobně hospodařit s nižšími rozpočty. Za poklesem celkové stavební produkce tak stojí pozemní stavitelství. To jako zbytek ekonomiky doplácí na vyšší míru nejistoty, v důsledku čehož není překvapením, že poptávka po novém bydlení v česku klesá.

Program Antivirus prozatím brání výraznější ztrátě pracovních míst

Hlavním důvodem proč zatím nedochází k výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti je pravděpodobně program Antivirus, který umožňuje podnikatelům zachovat pracovní místa tím, že pomáhá financovat část mzdových nákladů. Jako takový však pouze odkládá problém do budoucna, jeho platnost navíc skončí s posledním srpnem. Pokud nedojde k jeho prodloužení, o čemž vláda aktuálně jedná, lze od září očekávat skokový nárůst nezaměstnanosti. Tak či onak pro dlouhodobé udržení zaměstnanosti bude nezbytné oživení poptávky, a v případě průmyslu především té ze zahraničí.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    UPDATE: Uber se dohodl, že jejich akcie budou obchodovány v USD na největší světové burze -NYSE. Podle předběžných odhadů gigant zveřejní svoji nabídku během dubna a ocenění by se mohlo vyšplhat až k částce 120 miliard USD. Spekuluje se, že by mohlo jít o jedno z pěti největších IPO v historii a pravděpodobně největší v letošním roce. Aby společnost dosáhla ohodnocení kýžených 120 miliard USD, je nucena emitovat pouze 16 % svých akcií. Výběr burzy NYSE byl také iniciován faktem, že konkurenční společnost Lyft se chystá na své IPO začátkem dubna na burze NASDAQ.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    Generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi potvrdil, že IPO Uber se uskuteční v roce 2019. Firma je podle něj v dobré kondici z hlediska profilu, ziskovosti i marží.
  • IPO Warner Music "bodovalo" navzdory koronakrizi
    Hudební vydavatelství Warner Music se během uplynulé středy vrátilo na burzu a stalo se zatím největším IPO roku 2020. A to i přesto, že některé firmy svůj aktuální vstup odkládají kvůli pandemii COVID-19. Před emisí kvůli velkému zájmu potenciálních investorů firma dokonce zvýšila objem svých nabízených akcií z původních 70 milionů na 77 milionů USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout koncem roku 2019 na burze NASDAQ. Společnost byla nedávno oceněná na přibližně 47 mld. USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout co nejdříve. V následujícím článku se dozvíte základní informace o připravovaném IPO WeWork a také o samotné společnosti.
  • IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?
    Pekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocen...
  • IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?
    Pekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocenit za až hranici $100 miliard. Očekává se tak, že Xiaomi potvrdí svou pozici nejhodnotnějšího start-upu světa. I když po vstupu na burzu již pouze těžko můžeme firmu povašovat za start-up.
  • IPO 2017
    V posledních několika letech došlo k drastickému zpomalení aktivit ve veřejném upisování akcií (IPO), ale zdá se, že počet IPO v roce 2017 bude odrážet tuto situaci na trhu.
  • I přes dobré výsledky firem trhy v USA klesají
    Americké akciové burzy pokračují ve ztrátové sérii i na začátku dnešního obchodování. Nepomohly ani výborné hospodářské výsledky společnosti Boeing, které překonaly očekávání trhu. Firma dokonce zvedla svoji guidance na tržby i zisk za celý rok. Průmyslový Dow Jones ztrácí 0,2 %, S&P 500 odepisuje 0,4 % a technologický Nasdaq klesá o 0,7 %. Největších ztrát dosahují telekomunikační společnosti (-3,8 %), kde investory nepotěšily výsledky hospodaření společnosti AT&T. Zisk firmy je o více jak 10 % nižší, než očekával trh. Cena akcií na to reaguje poklesem o 6 %. Na opačné straně se nachází sektor utilit se ziskem 1,1 %.
  • I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?
    Při pohledu na loňská čísla by se chtělo říct, že „ročník 2020“ byl další z řady běžných, pro investory příjemných roků, na které jsme byli v posledním desetiletí zvyklí. Akciové trhy poměrně silně vyrostly, dařilo se také dluhopisům a mnohým komoditám, kdy si například zlato sáhlo na svá historická maxima z roku 2011. Všichni ale víme, že „běžný rok“ za sebou rozhodně nemáme. Co můžeme čekat od letoška?
  • I přes napětí mezi Čínou a USA dnes akcie mírně rostou
    Evropské akcie v pondělí opatrně rostou během napětí mezi USA a Čínou, které tlumilo sentiment investorů v Asii. Minulý týden vydal prezident Donald Trump výkonné příkazy, které mají zakázat používání aplikací WeChat a TikTok v USA, a to od poloviny příštího měsíce.
  • I přes ničivou povodeň navýšila skupina Kofola ve třetím čtvrtletí tržby. Rostl i ukazatel EBITDA
    Hlavní sezónou prošla nápojářská skupina Kofola na výbornou. Tržby ve 3. kvartálu roku rostly ve srovnání s loňskem o 33 %, dařilo se všem pilířům skupiny, včetně nově začleněných pivovarů. Skupinová EBITDA dosáhla za 9 měsíců roku 1,6 mld. korun. Její výhled do konce roku slibuje vedení Kofoly na úrovni horní avizované hranice.
  • I přes nové příměří jsou v Náhorním Karabachu další mrtví
    Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729. Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.
  • I přes obavy z korekce americké trhy dále rostou
    Ve čtvrtek nepřicházely na Wall Street žádné negativní signály z trhu obligací, když jejich ceny utěšeně rostly a výnosy se v důsledku toho snižovaly (tedy alespoň v USA, v Německu byla situace opačná). Obligacím jistě pomohlo i to, že Čína popřela, že by se chystala nákup amerických dluhopisů jakkoliv omezovat či snad dokonce úplně zastavit.
  • I přes oživující dolar zlato stále nachází nabídky
    Zlato zahájilo rok 2016 útokem na vyšší ceny, zejména v eurech. Nabídky z bezpečných přístavů a nižší výnosy z dluhopisů spojené s napětím na Blízkém Východě...
  • I přes pochybnosti na trhu investoři bitcoiny kupovat nepřestali
    Bitcoinové dilema, které začalo 13. září, když americká centrální banka oznámila CPI zprávu, zanechalo drobné investory v nevýhodné pozici.
  • I přes pokles je inflace v Česku stále třetí nejvyšší v EU
    Česká republika si „uhájila“ pomyslnou bronzovou příčku v žebříčku zemí podle míry inflace. Vůbec nejrychleji v celé Evropské unii rostly v říjnu meziročně spotřebitelské ceny v Polsku (o 3,8 procenta) a Maďarsku (o 3 procenta). V České republice činila inflace 2,9 procenta, což je o 0,3procentního bodu méně než v září.
  • I přes příznivý ZEW index euro ztrácí
    I přes zveřejnění lepšího než očekávaného německého ZEW indexu společná evropská měna včera ztrácela. Především v odpoledních hodinách a během asijské...
  • I přes růst tržeb těžební společnosti investují opatrně
    Rostoucí ceny surovin prospívají společnostem zabývajícím se jejich těžbou, jejichž hospodářská výkonnost se v uplynul...
  • I přes snahu EU zůstane desetina kryptosvěta bez regulace. Podíl navíc může velmi snadno dramaticky vzrůst
    Evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) vytvoří od roku 2025 nový regulovaný sektor finančních služeb. Jak ale upozorňují experti z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, přibližně desetina kryptosvěta zůstane v šedé zóně a regulaci na evropské úrovni podléhat nebude. Tento podíl se ale může velmi snadno výrazně změnit, online svět se dokáže vyvíjet velmi rychle. V minulosti například jedna z neregulovaných oblastí dokázala meziročně vzrůst o neuvěřitelných 524 %. Zaváděná přísnější pravidla tak mohou ve finále způsobit raketový růst zatím neregulované části trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex