Úterý 03. prosince 2024 18:15
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Je Bitcoin mrtvý?

Napsal:   Sekce: Bitcoin

Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"

V průběhu posledních devíti let jsme tuto otázku v médiích a vyjádření mnoha lidí slýchávali často a nejinak tomu bude i v budoucnu. Před devíti lety Satoshi Nakamoto pronesl větu "byl bych překvapený, pokud by se za deset let digitální měny nerozšířily a nenašly využití", kdybychom mu tenkrát tvrdili, že například největší americká kryptoburza Coinbase bude mít v této době přes 15 miliónů uživatelů, asi by se nám vysmál. Vývoj Bitcoinu a Blockchainu probíhá velmi rychle a jakmile se vývoj zasekne v jedné slepé uličce, ihned se hledají jiná řešení. Nicméně stále se nacházíme v rané fázi a stále nám chybí to co se označuje za "killer app". Pro mnoho lidí je tak stále složité naučit se manipulovat a spravovat vlastní kryptoměny. Vývoj jde kupředu a pravděpodobně nebude trvat dlouho, než se objeví nějaká aplikace na mobilní telefony, která tento problém vyřeší a veškerá správa kryptoměn bude řešitelná na pár kliknutí.

Ve světě je více než dvě miliardy uživatelů Facebooku. V letošních předpovědích o budoucí ceně Bitcoinu jsme se mohli dočíst, že bude padat směrem k nule, porovnáme-li to s počtem uživatelů Facebooku, sociálních sítí nebo chytrých telefonů, zjistíme že s rostoucím počtem uživatelů se bude zvyšovat také poptávka. Bitcoin a ostatní kryptoměny přináší to, co nedokáže žádné jiné aktivum - mít plnou kontrolu nad částí vlastního majetku. Bitcoin je často přirovnáván k digitálnímu zlatu. Drtivá většina zlata se obchoduje v derivátech, je to de facto paralela mít kryptoměny na burzách nebo online peněženkách, vždy budete muset důvěřovat třetí straně. Chcete-li mít vlastnictví Bitcoinu a dalších kryptoměn plně pod kontrolou, musíte vlastnit privátní klíč a střežit si ho, je to podobné jako mít fyzické zlato v podobě šperků či slitků uschovaných doma (ne v žádné bankovní úschově).

Při poslední krizi jsme mohli být svědky, jak se investoři snažili ochránit po pádu Lehman Brothers své bohatství útěkem z rizikových aktiv (akcie, měny, fondy) do komodit a drahých kovů. Výsledek byl propad cen ropy o 75%, stříbra o 60% a dokonce i zlato dočasně pokleslo o 30%. Ta správná otázka zní, jestli při budoucí krizi zkusí něco nového, co tu ještě dříve nebylo - kryptoměny. Bitcoin si prošel velmi zajímavým rokem, v prosinci dosáhl maxim a připisoval si téměř 20-ti násobné zhodnocení za rok, aby následně poklesl o 70% k úrovni 6 000 USD. Mnohem důležitější, ale bylo spuštění obchodování s Futures na Bitcoin a tím se nám také otevřeli dveře pro první ETF. Proč je to důležité? Protože mnoho investorů co se obávalo neregulovaného prostředí a rizik investice, mají nyní snazší přístup jak participovat na obchodování s Bitcoinem v pro ně známějším prostředí.

Existuje i druhá skupina lidí, tentokrát z kryptoměnového prostředí, kteří si myslí, že Bitcoin nemá moc zářnou budoucnost. Jejich zaměření je převážně na altcoiny - tedy na ostatní kryptoměny. Určitě má smysl diverzifikovat a hledat vhodné kandidáty i v tomto prostoru. Porovnáme-li ale sílu vývojářských týmů, zjistíme, že na vytváření kódu Bitcoinu se už podílelo téměř 600 vývojářů a další tisíce ho prověřili. Žádná jiná kryptoměna nesdružuje tolik chytrých hlav jako právě Bitcoin. Další velkou výhodou je historie. Bitcoin má za sebou již devět let, což je ve srovnání s ostatními kryptoměnami opravdu dlouhá doba. Jednomu reálnému problému Bitcoin bude v nadcházející době čelit - kvantovým počítačům. Podle zpráv z médií, by se mohly první kvantové počítače objevit již za pět let, na druhou stranu už nyní některé týmy vyvíjejí algoritmy, které budou odolné i proti kvantovým počítačům a vývojáři podílející se na Bitcoinu jistě nezůstanou pozadu, aby toto potenciální nebezpečí vyřešili.

Tyto novější kryptoměny převážně využívají DAG algoritmus, jenž odbourá nutnost těžařů v síti. To má za následek, že tyto měny mohou poskytnout minimální poplatky za transakce, ba dokonce nulové a mnohem rychlejší schvalování transakcí. U těchto měn neexistuje Blockchain, ale transakce jsou spojovány do acyklického grafu a to jim potencionálně umožňuje neomezenou škálovatelnost. Čím více transakcí, tím více odolnější systém proti útokům a současně ochrana proti kvantovým počítačům. Avšak v jejich rané fázi trpí centralizací a tento problém zatím nebyl vyřešen. U fanoušků kryptoměn si tyto nové projekty našli své publikum a tak například Aidos Kuneen, projekt který se vydal cestou vlastnictví offshore bankovní sítě, dokázal za necelý rok vzrůst z necelého 0,5 USD až k hranici 100 USD a podobné rally předvedla také kryptoměna Nano (dříve RaiBlocks). Jedním z dalších adeptů změnit svět kryptoměn je také Radix a jejich zcela nový algoritmus nazvaný "Tempo". Tento systém je velmi odlišný a to i od výše zmíněných kryptoměn, využívající DAG. Jeho hlavním benefitem by mělo být, stát se stabilní kryptoměnou bez výkyvu ceny. Tato kryptoměna by tak byla využitelná v běžném platebním styku.

Arbolet

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
    V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
  • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
    Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
  • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
    A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
  • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
    Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
  • Jde to i jinak
    Spousta lidí obchoduje šíleně složité systémy, graf je plný barev a nesmyslů, ale proč?
  • Je akcie Palantiru pořád dobrou příležitostí?
    Akcie Palantiru patří k nejsledovanějším akciím současnosti. Může za to z části i hlavní sektor jejich aktivit, což je vytváření analytického softwaru pro bezpečnostní rizika USA. Palantir má pověst firmy spolupracující s CIA. Avšak jedna z velkých výzev pro společnost, která vstoupila na americkou burzu v polovině roku 2022, je rozvoj svých služeb nejenom pro vlády, ale především pro komerční sféru.
  • Je akciová party u konce? Aneb aktuální sentiment amerického akciového trhu
    Sentiment amerického akciového trhu na konci 2. kvartálu připomínal bujarou party a přirovnání k party si ponechám i pro sentiment akciového trhu na konci 3. kvartálu. Veselou náladu ale vystřídala únava a hned několik věcí nasvědčuje tomu, že party skončila.
  • Je Alibaba největší Mungerovou chybou?
    Blízký přítel a spolupracovník Warrena Buffetta je sám o sobě investiční legendou. Jako správný investor orientující se na podhodnocené společnosti Charlie Munger nestaví obrovská portfolia, ale zaměřuje se jen na několik hodnot. Jeho současné portfolio jich obsahuje pouze pět: Bank of America, Wells Fargo, Alibaba, U.S. Bancorp a již velmi malou hodnotu POSCO - mimochodem této akcie se z velké části zbavil v třetím letošním čtvrtletí. Jeho obrovskou investicí měla být sázka na akcie Alibaby. Nestalo se tak. Munger polovinu své pozice uzavřel, ale úplně nekapituloval - ještě mu 300 000 kusů zbývá.
  • Je Apple v ohrožení? A Google před rozpadem? | Investiční Memento #37
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 37. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je bankovní krize v USA zpět? | Investiční Memento #30
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 30. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je Bitcoin na dne alebo nás čaká ešte 6700 USD?
    Dnes sa pozrieme na 3 základné scenáre na Bitcoin, ktoré môžeme do konca roka očakávať.
  • Je Bitcoin pripravený na uptrend?
    Valuácia celého krypto trhu klesla o viac ako 2 bilióny dolárov len za jeden rok. Aktuálna trhová hodnota všetkých kryptomien je 867 miliárd USD, zatiaľ čo samotný Bitcoin má market cap o veľkosti 332 miliárd USD. Príchod nového roka rozbieha debaty o tom, či konečne dôjde k zvratu.
  • Je Bitcoin pripravený na 30 000 USD?
    Bitcoin zaznamenal najväčší týždenný nárast za takmer dva roky. Narástol o 25 % len za jeden týždeň, čím priniesol dlho očakávanú úľavu (relief rally). Investori oslavujú a myslia si, že krypto zima (známa ako crypto winter) skončila. Ale je to naozaj tak?
  • Je brexit započítaný v kurzu libry?
    Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
  • Je cena akcií Amazonu ospravedlnitelná?
    I přesto, že úrokové sazby v USA jsou na restriktivní úrovni, americkým akciovým trhům se daří, což potvrzují jejich solidní růst hlavních amerických indexů. Avšak jedná se o indexovou iluzi. Indexy jsou taženy nahoru především velkými společnostmi, tzv. megakapitalizacemi, mezi které patří členové GAFAM, jako je například Amazon, a také společnosti Nvidia, AMD a Tesla. Dnes se podíváme na Amazon, kterému se také v roce 2023 daří velmi dobře. Akcie Amazonu posílily od začátku roku o solidních 50 %. To pro tak zavedenou a známou společnost není málo, ale odpovídají tomuto růstu fundamenty?
  • Je čas nakupovat akcie?
    Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
  • Je čas na minutu ticha za naději na 50bodový cut FEDu v listopadu
    Po prohlášení Jaye Powella o tom, jak budou sazby klesat postupně a není zde prostor k poklesu o 50 bodů do konce roku se poslední zbytky nadějí trhu upnuly k pátečnímu reportu z trhu práce. Ten, pokud by přinesl slabší data, přinesl by trhu určitou nadějí na přehodnocení kvůli obavě z recese.
  • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
    I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
  • Je čas podívat se na japonský fundament
    Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
  • Je čas pro pauzu od obchodování na akciových trzích?
    Nemůžu si pomoci, ale poslední týdny na akciových trzích mi silně připomínají béčkový americký film – špatné a nevyrovnané výkony hlavních představitelů a spousta krve z bitev mezi býky a medvědy.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
CapXmaster srovnani