V průběhu posledních devíti let jsme tuto otázku v médiích a vyjádření mnoha lidí slýchávali často a nejinak tomu bude i v budoucnu. Před devíti lety Satoshi Nakamoto pronesl větu "byl bych překvapený, pokud by se za deset let digitální měny nerozšířily a nenašly využití", kdybychom mu tenkrát tvrdili, že například největší americká kryptoburza Coinbase bude mít v této době přes 15 miliónů uživatelů, asi by se nám vysmál. Vývoj Bitcoinu a Blockchainu probíhá velmi rychle a jakmile se vývoj zasekne v jedné slepé uličce, ihned se hledají jiná řešení. Nicméně stále se nacházíme v rané fázi a stále nám chybí to co se označuje za "killer app". Pro mnoho lidí je tak stále složité naučit se manipulovat a spravovat vlastní kryptoměny. Vývoj jde kupředu a pravděpodobně nebude trvat dlouho, než se objeví nějaká aplikace na mobilní telefony, která tento problém vyřeší a veškerá správa kryptoměn bude řešitelná na pár kliknutí.
Ve světě je více než dvě miliardy uživatelů Facebooku. V letošních předpovědích o budoucí ceně Bitcoinu jsme se mohli dočíst, že bude padat směrem k nule, porovnáme-li to s počtem uživatelů Facebooku, sociálních sítí nebo chytrých telefonů, zjistíme že s rostoucím počtem uživatelů se bude zvyšovat také poptávka. Bitcoin a ostatní kryptoměny přináší to, co nedokáže žádné jiné aktivum - mít plnou kontrolu nad částí vlastního majetku. Bitcoin je často přirovnáván k digitálnímu zlatu. Drtivá většina zlata se obchoduje v derivátech, je to de facto paralela mít kryptoměny na burzách nebo online peněženkách, vždy budete muset důvěřovat třetí straně. Chcete-li mít vlastnictví Bitcoinu a dalších kryptoměn plně pod kontrolou, musíte vlastnit privátní klíč a střežit si ho, je to podobné jako mít fyzické zlato v podobě šperků či slitků uschovaných doma (ne v žádné bankovní úschově).
Při poslední krizi jsme mohli být svědky, jak se investoři snažili ochránit po pádu Lehman Brothers své bohatství útěkem z rizikových aktiv (akcie, měny, fondy) do komodit a drahých kovů. Výsledek byl propad cen ropy o 75%, stříbra o 60% a dokonce i zlato dočasně pokleslo o 30%. Ta správná otázka zní, jestli při budoucí krizi zkusí něco nového, co tu ještě dříve nebylo - kryptoměny. Bitcoin si prošel velmi zajímavým rokem, v prosinci dosáhl maxim a připisoval si téměř 20-ti násobné zhodnocení za rok, aby následně poklesl o 70% k úrovni 6 000 USD. Mnohem důležitější, ale bylo spuštění obchodování s Futures na Bitcoin a tím se nám také otevřeli dveře pro první ETF. Proč je to důležité? Protože mnoho investorů co se obávalo neregulovaného prostředí a rizik investice, mají nyní snazší přístup jak participovat na obchodování s Bitcoinem v pro ně známějším prostředí.
Existuje i druhá skupina lidí, tentokrát z kryptoměnového prostředí, kteří si myslí, že Bitcoin nemá moc zářnou budoucnost. Jejich zaměření je převážně na altcoiny - tedy na ostatní kryptoměny. Určitě má smysl diverzifikovat a hledat vhodné kandidáty i v tomto prostoru. Porovnáme-li ale sílu vývojářských týmů, zjistíme, že na vytváření kódu Bitcoinu se už podílelo téměř 600 vývojářů a další tisíce ho prověřili. Žádná jiná kryptoměna nesdružuje tolik chytrých hlav jako právě Bitcoin. Další velkou výhodou je historie. Bitcoin má za sebou již devět let, což je ve srovnání s ostatními kryptoměnami opravdu dlouhá doba. Jednomu reálnému problému Bitcoin bude v nadcházející době čelit - kvantovým počítačům. Podle zpráv z médií, by se mohly první kvantové počítače objevit již za pět let, na druhou stranu už nyní některé týmy vyvíjejí algoritmy, které budou odolné i proti kvantovým počítačům a vývojáři podílející se na Bitcoinu jistě nezůstanou pozadu, aby toto potenciální nebezpečí vyřešili.
Tyto novější kryptoměny převážně využívají DAG algoritmus, jenž odbourá nutnost těžařů v síti. To má za následek, že tyto měny mohou poskytnout minimální poplatky za transakce, ba dokonce nulové a mnohem rychlejší schvalování transakcí. U těchto měn neexistuje Blockchain, ale transakce jsou spojovány do acyklického grafu a to jim potencionálně umožňuje neomezenou škálovatelnost. Čím více transakcí, tím více odolnější systém proti útokům a současně ochrana proti kvantovým počítačům. Avšak v jejich rané fázi trpí centralizací a tento problém zatím nebyl vyřešen. U fanoušků kryptoměn si tyto nové projekty našli své publikum a tak například Aidos Kuneen, projekt který se vydal cestou vlastnictví offshore bankovní sítě, dokázal za necelý rok vzrůst z necelého 0,5 USD až k hranici 100 USD a podobné rally předvedla také kryptoměna Nano (dříve RaiBlocks). Jedním z dalších adeptů změnit svět kryptoměn je také Radix a jejich zcela nový algoritmus nazvaný "Tempo". Tento systém je velmi odlišný a to i od výše zmíněných kryptoměn, využívající DAG. Jeho hlavním benefitem by mělo být, stát se stabilní kryptoměnou bez výkyvu ceny. Tato kryptoměna by tak byla využitelná v běžném platebním styku.
Arbolet