Oproti americkému dolaru zůstává libra zhruba o 10 % slabší ve srovnání s červnem 2016 před referendem o výstup z EU. Po hrozivém propadu měnového páru GBP/USD z červnových 1,49 až na 1,19 v říjnu 2016 se britská měna zotavila a zdá se, že našla své dlouhodobé dno.
Vývoj měnového páru GBP/USD (týdenní graf – W1):
Ekonomické dopady totiž nebyly tak silné, jak se někteří v náplavě negativních emocí po referendu domnívali. Investoři nezačali houfně opouštět Londýn a britské hospodářství se vyhnulo recesi. Dokonce ani k žádnému velkému zpomalení růstu nedošlo, protože expanze se dostala pod 2 % ještě před referendem, kde se více méně drží dodnes. A v posledním čtvrtletí loňského roku už znovu roste rychleji než celá eurozóna.
Vývoj meziročního růstu HDP Velké Británie (v %):
O dobré kondici britské ekonomiky svědčí i měnová politika Bank of England. Londýnská centrální banka si mohla dovolit v poslední době dvakrát zvýšit úrokové sazby, které se nyní nachází výše než v době před referendem (viz graf).
Vývoj hlavní úrokové sazby ve Velké Británii:
Ale abych se vrátil zpět k otázce z nadpisu článku. Předpokládám, že měnový pár GBP/USD je již dostatečně nízko na to, aby v jeho kurzu byl započítaný i brexit, tedy ten řízený se smlouvou s EU. Tvrdý brexit bez smlouvy a s chaosem se nyní jeví jako scénář s marginální pravděpodobností, protože jak bylo vidět teď na jaře, jsou politici z Londýna i Bruselu schopni i ochotni oddalovat tuto možnost do nekonečna.
Libra tedy nemá příliš velký prostor pro oslabení, což by mělo nahrávat býkům na GBP/USD. Slabší domácí měny vůči dolaru by navíc měla být schopna Británie dobře využít. S Evropskou Unií totiž má společného jen necelých 50 % zahraničního obchodu. Z toho vyplývá i mírné zlepšení běžného účtu po referendu, které vedlo k oslabení libry. Vyšší deficit se zahraničím z posledního čtvrtletí (viz graf) by se měl rychle smazat, protože šlo o jednorázovou záležitost, kdy se vývozci snažili dostat na Ostrovy co nejvíce svého zboží před nejistotou ohledně zavedení cel nebo hraničních kontrol. Británie si tedy podle mého zaslouží silnější měnu.
Vývoj běžného účtu Velké Británie (v mil. GBP čtvrtletně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bank of England