Motorová nafta
Kupní síla v ČR od r. 1989 až několikanásobně vzrostla
17.11.2024 Průměrná mzda rostla mezi lety 1989 a 2024 v ČR výrazně rychleji než ceny, takže kupní síla v české ekonomice až několikanásobně vzrostla. Průměrná mzda od roku 1989 do druhého čtvrtletí 2024 stoupla o 1346 procent, tedy na víc než čtrnáctinásobek. U všech hlavních položek od potravin přes tabák až po benzin s výjimkou konzumního chleba rostl počet kusů či litrů, které lze za průměrnou mzdu pořídit. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB s použitím dat Českého statistického úřadu.
Multitimeframe analýza: 3.10.2024 DIESEL (Motorová nafta)
03.10.2024 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Multitimeframe analýza: 14.6.2024 DIESEL (Motorová nafta)
14.06.2024 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Palivo 45. Týden: Ropa a pohonné hmoty prudce klesají
16.11.2023 Náhlý pokles cen benzinu a nafty na Slovensku vyvolává mezi řidiči pozdvižení. K tomuto jevu došlo ve 45. týdnu (6.-13. listopadu), kdy ceny pohonných hmot dramaticky klesly. Nejvýraznějším poklesem se mohl pochlubit benzin, jehož cena se snížila o 3,7 %, tj. o 6,1 centu za litr na 1,587 eura za litr. Nafta také zaznamenala klesající trend, i když méně dramaticky, a to o 1,2 %, tedy přibližně o 0,02 eura za litr, na 1,627 eura za litr.
Analytici: Inflace v říjnu kvůli statistickým vlivům vzrostla nad osm procent
05.11.2023 Meziroční inflace v říjnu po osmi měsících poklesu vzrostla a bude se pohybovat mezi osmi a devíti procenty po zářijových 6,9 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Důvod růstu inflace je ale podle nich čistě statistický, protože Český statistický úřad (ČSÚ) loni započítal vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny, které letos působit nebude. Meziměsíčně se v říjnu ceny podle analytiků téměř nezměnily. ČSÚ zveřejní hodnotu říjnové inflace v pátek.
Palivo 43. týden: Ceny ropy na 85 dolarech
02.11.2023 Ceny pohonných hmot na Slovensku se ve 43. týdnu (23.10. - 30.10.) začaly postupně sbližovat. Ceny 95oktanového benzinu rástli oproti předchozímu týdnu o 2,68 %, tj. o 0,043 EUR/litr na 1,649 EUR/litr. Naopak ceny motorové nafty klesly o 0,47 %, tj. o 0,008 €/l na cenu 1,669 €/l. Ceny ropy na konci 43. týdne uzavřely na úrovni 90,48 USD za barel ropy Brent, což představuje mezitýdenní pokles o 1,82 %. V době psaní tohoto článku jsou ceny ropy o 5,3 % nižší a dosahují 85,68 USD/barel.
Multitimeframe analýza: 5.10.2023 DIESEL (Motorová nafta)
05.10.2023 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Multitimeframe analýza: 17.8.2023 DIESEL (Motorová nafta)
17.08.2023 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Nafta v Česku kvůli vyšší dani prudce zdražuje a růst její ceny zdaleka nekončí. Zdražuje také benzín, a to proto, že roste cena ropy i velkoobchodně prodávaných paliv
03.08.2023 Nafta v Česku prudce zdražuje. Za uplynulé dva dny zdražila o takřka 1,70 koruny na litr. Důvodem je zvýšení spotřební daně z ní o 1,50 koruny na litr, k němuž došlo předevčírem. Čerpací stanice a dodavatelé pohonných hmot nyní promítají vyšší daň do svých cen. Navíc zdražují velkoobchodně prodávaná paliva na surovinové burze v Rotterdamu, což zdražování nafty v Česku jen umocňuje. Za poslední měsíc zdražila nafta v Rotterdamu o více než 23 procenta. V Česku nyní zdražuje také benzín, kvůli růstu cen ropy na světových trzích – jeho zdražování však není zdaleka tak výrazné jako u nafty, protože spotřební daň z benzínu zůstává letos beze změny.
Zvýšení spotřební daně z nafty přišlo letos v nejhorší možný okamžik, cena nafty na evropském trhu totiž zrovna dramaticky stoupá. Nelze tudíž vyloučit zdražení nafty v ČR až o pět korun na litr ještě před koncem léta
01.08.2023 Dnešní zvýšení spotřební daně z nafty přišlo z letošního hlediska v takřka nejhorší možný okamžik. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu totiž v posledním necelém měsíci vylétla o skoro 30 procent, je na svém více než půlročním maximu a nadále nezadržitelně stoupá (viz graf Bloombergu níže).
Česká národní banka buduje „zlatý poklad Česka“, už má 13,5 tuny zlata – a chce přes 100 tun. Česko se zásobuje zlatem nejvíce na světě, společně s „pračkami špinavé ruské ropy“
29.05.2023 Česká národní banka nadále rozšiřuje své rezervy ve zlatě. Koncem letošního března měla v sejfech 13,5 tuny žlutého kovu. To je o 1,54 tuny více než na začátku letošního roku. Rychleji své zlaté zásoby rozšiřují ve světě podle dnešní zprávy Světové rady pro zlato už jen Singapur, Čína, Turecko a Indie. Vesměs toto kvarteto zemí přitom patří k těm, jež jsou označovány za „pračky špinavé ruské ropy“.
Multitimeframe analýza: 11.5.2023 DIESEL (Motorová nafta)
11.05.2023 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Český zahraniční obchod je na tom nejlépe za poslední dva roky. „Restart“ výroby aut a prudké zlevnění plynu či ropy jej vrací „do plusu“
09.05.2023 Český zahraniční obchod v březnu překonal očekávání. Vykázal přebytek 15,9 miliardy, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů přebytek pouze 14 miliard.
Vláda chce zvýšit daň z nafty, což má ekonomickou logiku. Nafta se totiž nyní v Rotterdamu prodává levněji než v průměru v letech 2018 či 2019, kdy ovšem spotřební daň z nafty včetně DPH byla v Česku o tři koruny na litr výše než dnes
04.05.2023 Vláda chce od 1. srpna zvýšit spotřební daň z motorové nafty na úroveň, kde byla do loňského května, tedy o 1,50 Kč/l výše. Vzhledem k napjatosti státního rozpočtu jde o očekávatelný krok, která má svoji ekonomickou logiku.
Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr – a půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ovšem výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka
04.05.2023 Pohonné hmoty v Česku dále rapidně zlevňují, zejména pak nafta. Mezi cenou nafty a benzínu se tak rozevírají rekordní nůžky.
Pád cen pohonných hmot snižuje inflaci, někdy až moc. Polsko, Maďarsko i Slovensko už jejímu dalšímu poklesu proto raději brání zákazem dovozu ukrajinského obilí
25.04.2023 Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl a dále zlevňuje. Rozevírají se sice nůžky mezi cenou benzínu a právě nafty, ale i tak výrazné meziroční celkové zlevnění pohonných hmot zásadně pomáhá snižovat obecnou inflaci. Pokles inflace a související tlak na zlevnění tak nakonec může být až tak citelný, že se stane spíše bolehlavem než vítanou záležitostí. Vyprávět už mohou třeba polští, maďarští nebo slovenští zemědělci. Ty musí vlády příslušných zemí „chránit“ před konkurencí v podobě levného dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Takže vlastně tyto vlády brání dalšímu snížení inflace. Udržují uměle ceny výše, než kde by mohly být…
Cena nafty v Česku padá nejníže za rok a půl a dále zlevní. Ovšem i kvůli tomu, že do EU stále a navzdory sankcím proudí ruské ropné produkty – v čele právě s naftou – za stovky miliard korun
20.04.2023 Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl. Za poslední týden klesla její průměrná cena o 38 haléřů na 34,06 koruny za litr. Naopak benzin oproti předchozí středě zdražil o 24 haléřů na 37,87 koruny, a je tak nejdražší za posledních dva a půl měsíce.
Ruská ropa za stovky miliard nadále proudí do EU, třeba skrze Čínu, zjišťuje nová finská studie. Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ
19.04.2023 Země EU a skupiny G7 loni a ještě letos na přelomu roku v rámci svých sankcí zakázaly nebo zásadně omezily dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ve skutečnosti ale i přes tyto sankce proudí ruská ropa ve velkém na Západ dále. A to ve zpracované podobě – třeba jako motorová nafta. A skrze třetí země typu Číny. Ve velkém tak dochází k „praní špinavé ruské ropy“. To zjišťuje dnes zveřejněná studie finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší.
Lepší data z reálné ekonomiky a počátek poklesu inflace
03.03.2023 Naše očekávání ohledně lednového vývoje české ekonomiky jsou poměrně optimistická. Průmyslová produkce by měla oživit, když automobilový průmysl měl podle všeho k dispozici potřebné součástky pro výrobu. Jejich dodávky však zůstávají nárazové a únorový výsledek tak bude pravděpodobně opět horší. Výraznější nárůst spotřebitelského sentimentu by se měl projevit ve vyšších maloobchodních tržbách, které v předchozích měsících silně klesaly.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace zaznamenala v září další mírné snížení
10.10.2022 V popředí pozornosti budou tento týden statistiky o vývoji spotřebitelských cen. Ty budou zveřejněny jak tady u nás v tuzemsku, tak také v USA. Česká meziroční inflace by se podle nás měla snížit druhý měsíc v řadě, ze srpnových 17,2 % na 17,0 % v září. Dalšího poklesu, zde již třetího v řadě, bychom se měli dočkat i v případě americké inflace, která v září pravděpodobně klesla z 8,3 % na 8,2 %. Zatímco jádrová inflace zůstává v obou zemích stále poměrně vysoko, tak ceny pohonných rychle klesají. Rizikem pro jejich další vývoj je však rozhodnutí zemí vyvážejících ropu o omezení těžby, které v minulém týdnu vedlo ke zdražení surové ropy ke 100 dolarům za barel. Za oceánem budou sledovány také zářijové maloobchodní tržby, u kterých očekáváme nárůst meziměsíční dynamiky. Data přicházející z americké ekonomiky zůstávají silná a obavy tamních spotřebitelů z recese se tak částečně zmírnily.
Oživení průmyslové produkce i maloobchodních tržeb
05.10.2022 Druhý prázdninový měsíc byl pravděpodobně ve znamení solidního růstu tuzemské ekonomiky. Maloobchodní tržby podpořila výplata jednorázové finanční pomoci domácnostem s dětmi, stejně tak i dočasný nárůst spotřebitelského sentimentu. Tržby bez aut se tak podle našeho odhadu zvýšily meziměsíčně o 2,3 % (SA). Rostly ale i prodeje automobilů. Jejich výroba v důsledku lépe fungujících dodavatelských řetězců během letních měsíců výrazně ožila. To podle nás přispělo k srpnovému meziměsíčnímu růstu průmyslové produkce o 0,5 % (SA). Na energeticky náročná průmyslová odvětví však silně dopadají vysoké ceny energií. Sezonně očištěný meziměsíční růst spotřebitelských cen v září pravděpodobně setrval na úrovni z předchozího měsíce, kdy činil 0,7 %. Meziroční inflace by se měla druhý měsíc v řadě snížit, a to ze srpnových 17,2 % na zářijových 17,0 %.
Multitimeframe analýza: 21.9.2022 DIESEL (Motorová nafta)
21.09.2022 V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Související klíčová slova:
FOREX | Čína | Finance | Peníze | Fitch | Inflace | Světová banka | Rusko | USA | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Kanada | Polsko | Turecko | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Sazby | Analýza | Zhodnocení | Bankovní rada | Bloomberg | Centrální banka | Centrální banky | Diverzifikace | Euro | G7 | High | Indikátor | JForex | Korekce | Kurz | Low | MIFID | Měny | Platforma | Poplatek | RSI | Ratingová agentura | Repo sazba | Resistence | Riziko | Ropa | Sentiment | Support | Trend | Tržní cena | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Zlato | ČNB | Časový rámec | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Obchodování | Cena ropy | Komerční banka | XTB | Investoři | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Obchodní příležitosti | Investovat | CZK/EUR | USD/EUR | Výrobní ceny | Český statistický úřad | Swingové obchodování | Lukáš Kovanda | Burzy | Dukascopy | Raiffeisenbank | Index | Investiční strategie | Aktuální cena ropy | Aktuální cena ropy brent | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | Barel ropy | Brent | Cena | Cena ropy brent | Cyrrus | CZK | České koruny | Dolar | Dukascopy Europe | Ekonomický růst | Elektřina | Eura | Graf | Guvernér ČNB | Investiční | Investiční doporučení | Jádrová inflace | Komoditní | Maďarsko | Meziroční inflace | Oslabení koruny | PinBar | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | Trh | Vývoj cen akcií | Země EU | Zlaté rezervy | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Benzín | Indie | ROCE | Cenová hladina | Tržby | Světové ekonomiky | Bohatý | Komise | Cukr | Burze | Snižování sazeb | Průmyslová produkce | Podnikání | Automobilový průmysl | Index pražské burzy | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Yahoo Finance | Energie | Severomořská ropa | Rada ČNB | Podnikatelé | Firmy | Propad | Severomořská ropa Brent | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Guvernér | Agentura Fitch | Ekonomická data | Nejistota | Analytik Komerční banky | Stagnace | Spotové operace | Konsensus | Mzdy | Dnešní zprávy | Data z amerického trhu práce | Světové trhy | ČTK | Aktuální cena | Hlavní ekonom | Norsko | Očekávání | Ceny pšenice | Aleš Michl | Český zlatý poklad | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Kartel OPEC | Pokles ceny | Spotřebitelská inflace | Zlaté zásoby | Silnější dolar | Cena plynu | Posilování české koruny | Slabší euro | Zvýšení sazeb | Statistický úřad | Inflační očekávání | Cena pohonných hmot | Obiloviny | Ceny pohonných hmot | Dolarové sazby | Vývoj na devizovém trhu | Pokles cen | Silný dolar | Recese v USA | Pohonné hmoty | Růst mezd | Finanční situace | Pohonné hmoty v Česku | Korunové sazby | Bilance zahraničního obchodu | Trinity Bank | Automobilky | Deficit | Ceny benzínu | Trinity | Objem | Obchod | Inflace v říjnu | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Reálné ekonomiky | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Růst cen | Studie | Bilance | Miliardy | Sdružení automobilového průmyslu | Zveřejněná data | Omezení těžby | Dynamika mezd | Průmysl | Na burze | Gabriel Štefaňák | Ceny potravin | Saldo zahraničního obchodu | Zdražování | Problémy | NAFTA | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Yahoo | Míra | Konec roku | Měnové politiky | Kupní síla | Bydlení | Důvěra domácností | Miliardy korun | Cena pšenice | Singapur | Nízké ceny ropy | Klesající trend | Prodej automobilů | Výroba aut | Miliardy eur | Znehodnocení koruny | Sezónnost | Zemědělství | Poradenství | Tuzemská inflace | Proinflační | Růst cen potravin | Veřejné finance | Ukazatele | Zpevňování koruny | Ceny energií | Komunikace | Trhy | Pražské burzy | Ratingová agentura Fitch | Pokles | Situace | Zdražovat | České měny | Meziroční růst | Vít Hradil | Závislost na dolaru | Vysoká inflace | Vstupy | Zpomalení růstu | Zlepšení | Prodeje aut | Sazby beze změny | Americké ekonomiky | Průměrná cena | Medvědi | Prodávající | Americká inflace | Indikátor RSI | Průměrná mzda | Vývoj | Ceny nafty | Martin Gürtler | Mzda | Vládní opatření | Výkyvy | Vývoj na trhu | Prudký pokles | Další vývoj | Ropa a pohonné hmoty | Standard & Poor’s 500 | Spotřebitelé | Směr trendů | Určení trendu | Čerpací stanice | Pád cen ropy | Další pokles | Komerční banky | Domácnosti | Růst | Signál | Výroba automobilů | Ceny elektřiny | Reálné mzdy | Podnikatelé a firmy | Ekonomiky | Slovensko | Schodek | Organizace | Závislost | Práce | Autoprůmysl | DPH | Cena benzínu | Celková inflace | Statistiky | USD za barel | Surové ropy | Spotřebitelský sentiment | Pracovní síly | Dovoz | Zdražení ropy | Státní banka | Kontrakce | CL | JDE | Unie | ČR | Překoupené zóny | Průraz | Tempo poklesu | Prodeje automobilů | Výplata | Šance | Růst tržeb | Ceny | Spotřební daně | Společnost XTB | Důvěra | Obnovení růstu | Objem dovozu | Analytik XTB | Průměrné mzdy | Česká republika | Průmyslová produkce v srpnu | Americké měny | Nařízení | Přebytek zahraničního obchodu | Oživení čínské ekonomiky | Pád cen | Spotřební daň z nafty | Spotřebitelská poptávka | Výdělky | Proražení | Spotřebitelské ceny v ČR | TABAK | Růst průmyslové produkce | Dobrý výsledek | Zpomalující inflace | Multitimeframe | Multitimeframe analýza | Platforma JForex | Negativní vývoj | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Přeprodané zóny | Data z reálné ekonomiky | Více časových rámců | Prognóza České národní banky | Prognóza České národní banky (ČNB) | Objem transakcí | Nárůst objemů | Přeprodané oblasti | Konsensus trhu | Meziměsíční inflace | Meziroční růst cen | Oslabení | Příležitosti | Prodej | Pozitivní vliv | Letecké palivo | Spotové ceny | Odvětví | Pokles poptávky | Rotterdam | Načasování | Růst výrobních cen | Vstupy do longových pozic | Kulaté číslo | Společnosti | Opatření | Pracovní den | Minulá výkonnost | Češi | Vysoké ceny | Vývoj produkce | Obilí | Drahé energie | Společnost | TIM | 3М | Zemědělci | Participace | Výkon průmyslu | Sankce | Velkoobchodní cena plynu | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Pokles inflace | Česmad Bohemia | Snížení spotřební daně | Spotřební daň z pohonných hmot | Růst platů | Vysoké ceny energií | Zastavení dodávek | Dovoz ruské ropy | Pokles produkce | Daň z benzinu | Snížení inflace | Znehodnocení | Marketingová komunikace | Úsporný tarif | Překoupené oblasti | Načasování vstupů | Ruské ropy | DIESEL/USD | Zvýšení daně | Vyšší daň | Český statistický úřad (ČSÚ) | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Vysoké inflace | Pokles reálných mezd | Rafinerie | Západní země | Cenový růst | Silná koruna | Odkotvená inflační očekávání | Pokles cen energií | ČNB Aleš Michl | Vyšší ceny | Vysoké úrokové sazby | Srovnávací základna | Litva | DIESEL | DIESEL (Motorová nafta) | Vice | Zlatý poklad Česka | Zlatý poklad | Poklad Česka | ProCent | Dukascopy Europe Team | D1 | Maso | Pavel Peterka | XTB Pavel Peterka | Analytik XTB Pavel Peterka | Ceny před rokem 1989 | Kupní síla v ČR
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot