Středa 22. ledna 2025 01:01
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Ozvěny trhu: Druhá vlna spláchla vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky

27.10.2020 11:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento pátek se dozvíme, jak moc se tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí odrazila ode dna, statistický úřad totiž zveřejní první odhad HDP. Ten podle naší prognózy vzrostl oproti druhému čtvrtletí o zhruba 5 %, tedy zřejmě více než se původně čekalo. Meziroční pokles ekonomiky by se tak zmírnil z 11 % na necelých 7 %.

Podle dostupných měsíčních indikátorů se dařilo průmyslu i odvětví obchodu, kde k poměrně rychlému oživení ekonomické aktivity docházelo již krátce po uvolnění restriktivních vládních opatření na jaře a tento trend pokračoval také během léta. Pomohla obnovená chuť domácností spotřebovávat, která se překvapivě odrazila i ve slušných prodejích automobilů. Obdobně pozitivní vývoj zaznamenaly rovněž okolní státy a bilance tuzemského zahraničního obchodu tak opět vykazovala výraznější přebytek. Obecný nárůst důvěry mohl vést i k tomu, že některé firmy zrealizovaly méně náročné investice, v masovém měřítku se to však nedělo.

Dobře nastartovanou ekonomiku však s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství tak v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč. Předchozí odhady celoročního poklesu ekonomiky budou tudíž zřejmě revidovány k výrazně horším číslům. My nyní pro letošní rok očekáváme pokles o více než 7 %, a to budeme stále platit za spíše optimisty.

Nejhůře na tom samozřejmě bude opatřeními nejvíce zasažené odvětví služeb, zejména pohostinství, kultura a cestovní ruch. Zde během letních měsíců došlo k jen skromnému oživení, když především ve velkých městech chyběli zahraniční turisté. Tamní podnikatelé tak do druhé vlny vstupují z o poznání horší pozice a obavy o jejich celkové přežití jsou bohužel namístě. Z celého odvětví se tak zřejmě bude i nadále dařit jen IT společnostem a kurýrním službám.

Po uzavření velké časti maloobchodu se teď budou zraky upínat především k průmyslu, který prozatím významně zasažen nebyl. Mnohdy spílaná průmyslová orientace naší země může být teď, stejně jako během první vlny, výhodou. Největší hrozbou je zde především nedostatek pracovníků vyplývající ze zvyšujícího se počtu uvalených karantén, navíc stále chybí pracovníci ze zahraničí. Hrozbou je také narušení zahraničního obchodu z důvodu uzavřených hranic či náhlého poklesu zahraniční poptávky. Situace kolem koronaviru se totiž zhoršuje i ve zbytku Evropy.

Držme si tak palce a udělejme vše pro to, aby se epidemiologická křivka rychle otočila a ekonomika se mohla opět svobodně nadechnout.

Martin Gürtler
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: Dolar opět překvapil
    Máme za sebou první čtvrtletí roku 2021. Roku, do kterého devizoví obchodníci vstupovali s konsensuálním názorem, že americký dolar bude vůči euru pokračovat ve svém oslabujícím trendu z loňského roku. Pandemie covid-19 byla tím, co ukončilo pětiletku extrémně nadhodnoceného dolaru resp. podhodnoceného eura. Za tím stál především úrokový diferenciál vyplývající z faktu, že zatímco americká centrální banka dokázala úrokové sazby vzdálit výrazně od nuly, ta evropská nikoliv. Koneckonců růst amerického hospodářství v tomto období překonával výkonnost ekonomiky eurozóny, zrovna tak inflační vývoj v USA byl mnohem blíže cílovaným hodnotám, než tomu bylo na evropském kontinentě.
  • Ozvěny trhu: Dolarové sazby dál porostou
    Americká centrální banka přistoupila v loňském roce ke trojímu zvýšení úrokových sazeb. Její klíčová měnověpolitická sazba se tak dnes již nachází bezpečně nad nulovou hladinou, když se pohybuje mezi 1,25 % až 1,50 %. Američtí centrální bankéři vnímají především zlepšující se situaci na trhu práce; kromě udržování cenové hladiny je podpora zaměstnanosti totiž druhým z jejich cílů. Zatím k poslednímu utažení měnové politiky došlo na prosincovém zasedání FOMC. A podle zápisu z tohoto jednání, který byl zveřejněn ve středu, je právě trh práce jedním z důvodů, který umožní Fedu v nastaveném trendu pokračovat. Konkrétně hodnotí centrální bankéři trh práce jako silný a dále posilující. S tím související růst výdělků je pak příslibem dosažení a udržení inflačního cíle v budoucnu.
  • Ozvěny trhu - Dolarový potenciál
    Minulý týden naznačil, že trend zhodnocujícího eura vůči americkému dolaru se může chýlit ke konci. Zhruba od poloviny dubna do...
  • Ozvěny trhu - Dolar stále v kurzu
    První měsíce letošního roku byly ve znamení silného posilujícího trendu dolaru vůči společné evropské měně. Zhodnocování americké měny...
  • Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory
    Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie covid-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z ekonomických důsledků restriktivních vládních opatření dramatickým nárůstem rizikové averze a v podstatě úprkem od jakýchkoliv rizikovějších aktiv směrem k těm bezpečnějším. Tyto tendence byly zřejmé i na devizovém trhu.
  • Ozvěny trhu - Dolar v zajetí politiky
    Máme za sebou první tři měsíce letošního roku. Z pohledu amerického dolaru platí jednoznačně rčení, jednou jsi dole, jednou nahoře. Zatímco při hodnocení výkonnosti zelených bankovek v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku bychom nenašli měnu ze skupiny deseti nejvýznamnějších měn, vůči které dolar neposílil, během prvního čtvrtletí letošního roku tomu bylo přesně naopak. Dolar oslabil vůči všem světovým měnám. Nejlépe se letos dařilo australskému dolaru se ziskem přes šest procent, o necelých 5,5 % zhodnotil japonský jen. Přes dvě procenta si za uvedené období dokonce připsala britská libra.
  • Ozvěny trhu: Domácí měna pod výprodejním tlakem
    Krátce po jmenování Aleše Michla novým guvernérem centrální banky vstoupila ČNB opět na devizový trh. To vše se navíc odehrálo na pozadí dalších proinflačních překvapení z nově zveřejněných dat a růstu sázek finančního trhu na intenzivnější zpřísňování měnové politiky v zahraničí. Příliš se tak nedařilo ani ostatním měnám střední a východní Evropy. Udržování kurzu pod 24,75 koruny za euro ale nebylo zadarmo.
  • Ozvěny trhu: Domácnosti profitují z ekonomického boomu
    Data zveřejněná v tomto týdnu dokazují sílu současné expanze českého hospodářství. Finální statistiky z národních účtů za třetí kvartál potvrdily, že růst reálného HDP dosáhl 5 %. Zatímco tento údaj ukazuje, o kolik více bylo za poslední rok v reálných cenách vyprodukováno, klíčové je, jaký důchod z toho pro následné přerozdělení tuzemská ekonomika má. To odhalí pohled na reálný hrubý domácí důchod. Ten za v daném období zaznamenal ve srovnání s HDP nižší růst o 4,1 %. Důvodem je zhoršování tzv. směnných relací. To znamená, že relativní růst vývozních cen je pomalejší než u cen v dovozu.
  • Ozvěny trhu: Domácnosti se už nebojí
    Zdá se, že se i české domácnosti oklepaly z výsledku britského referenda. Obavy s tím spojené se na náladě českých domácností projevily negativně. Důvěra tuzemských spotřebitelů se postupně snižovala v průběhu celého prvního pololetí a v červenci spadla na nejnižší hodnotu od října 2014. Srpnový konjunkturální průzkum ale přinesl zlepšení situace a první vzestup české spotřebitelské důvěry v letošním roce. Oproti červenci se české domácnosti v srpnu tolik neobávaly zhoršení celkové ekonomické situace v ročním horizontu. Snížily se jak jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, tak z růstu cen.
  • Ozvěny trhu: Drahou ropu prozatím nečekejme
    Ceny ropy Brent v polovině října spadly na své čtyřleté minimum, když se jeden barel na trzích obchodoval za 85 USD. Oproti letošnímu maximu, kterého dosáhly...
  • Ozvěny trhu - ECB bude vyčkávat
    Z pohledu makroekonomických dat je tento týden poměrně nezáživný. Oči investorů tak směřují na dnešní zasedání Evropské centrální banky...
  • Ozvěny trhu - ECB dnes ve znamení holubičí rétoriky
    Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se již začíná promítat do očekávání ekonomů, a to zejména pro růstové vyhlídky roku 2017. Podle posledního průzkumu Consensus Forecast se očekávání růstu britského hospodářství v příštím roce dramaticky snížila z původně očekávaných 2,1 % na pouhých 0,7 %. Za konsensem se ovšem skrývají i odhady počítající s poklesem ekonomiky až o 1,3 %. Bank of England sice zatím nezasáhla, nicméně trhy jednoznačně připravila na srpové uvolnění měnové politiky.
  • Ozvěny trhu: ECB dnes zřejmě měnové kohouty dále neroztočí
    Dnes nás čeká zřejmě nejdůležitější událost tohoto týdne. K měnové politice bude zasedat Evropská centrální banka. Mario Draghi na svém nedávném...
  • Ozvěny trhu: ECB postupně změní komunikaci
    Již za týden se k projednání měnové politiky sejde nejvyšší vedení ECB. Prosincové jednání přineslo dle zveřejněného zápisu posun ve vnímání současné a očekávané ekonomické situace. Vzestupná revize vyhlídek v reálné ekonomice byla dokonce nejvýznamnější v historii. Již v průběhu letošního prvního pololetí by měla být uzavřena negativní mezera výstupu jako poslední dědictví evropské dluhové krize a ekonomické recese. Ekonomický výkon eurozóny tak již nebude pod svým potenciálem.
  • Ozvěny trhu: ECB si počká
    Dosavadní letošní vývoj reálné ekonomiky evropským centrálním bankéřům radost příliš dělat nemůže. Výkon průmyslové produkce zaostává za očekáváními, zrovna tak spotřeba domácností. Stavební sektor pak doplatil na nepříznivé počasí v průběhu zimních měsíců. Ještě znepokojivější byl výkyv indikátorů důvěry, které během února a března ostře padaly. Jednou z hlavních obav byl možný dopad narůstajících protekcionistických tendencí na evropskou ekonomiku. Naštěstí v tomto týdnu publikované dubnové indexy další zhoršení nenaznačily.
  • Ozvěny trhu: ECB sníží objem nákupu v září
    Rada guvernérů ECB dnes podle očekávání nezměnila měnovou politiku. V diskuzi to doprovodila holubičí rétorikou. I přes předpokládané vítězství E. Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb existují jistá mezní rizika vyplývající z vývoje politické situace v Evropě. Vývoj reálné ekonomiky v prvním čtvrtletní ovšem poskytl už na tomto zasedání ECB důvod pro postupné vyrovnávání hodnocení rizik. Na druhou stranu prezident ECB M. Draghi vyjádřil potřebu pokračování uvolněné měnové politiky, protože růst mezd a v důsledku i jádrové inflace stále nedosahuje představ ECB. Z tohoto důvodu je diskuze o dalším snížení objemu nakupovaných aktiv pro ECB předčasná.
  • Ozvěny trhu: ECB zvyšuje inflační cíl
    Evropská centrální banka po roce a půl dlouhých příprav představila revizi své strategie. Dohoda rady guvernérů byla očekávána až na konci léta, ale přišla již nyní, což samo o sobě může mírně snižovat nejistotu ohledně dalšího vývoje stále silně expanzivní měnové politiky. Tematické rozpětí ECB se rozšiřuje do nevídaných rozměrů, když se nově týká i posuzování dopadů změny klimatu. I to bude předmětem diskuzí s konkrétním dopadem do ekonomiky a finančního sektoru
  • Ozvěny trhu - Ekonomice se daří, sazby zůstanou nízké
    Z naší aktualizované makroekonomické prognózy vyplývá, že česká ekonomika letos poroste nejrychlejším tempem od roku 2008. Za námi...
  • Ozvěny trhu: Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou
    Když čtete tyto řádky, ekonomika se probouzí z recese. V nejbližších týdnech prožijeme oživení, takže celý proces vizuálně vypadá jako písmeno V. Když kus ekonomiky zavřeme, aktivita se propadne téměř volným pádem. A když ekonomiku zase otevřeme, stačí málo, aby se ekonomická aktivita otočila prudce nahoru.
  • Ozvěny trhu: Ekonomika příští rok poroste
    Uplynulé dny přinesly z pohledu české ekonomiky dvě zásadní události. Tou první bylo rozhodnutí ČNB o zahájení přímých intervencí na trhu, v důsledku...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank