Energetické úspory
Rafaj: EU musí přestat regulovat, aby Evropa mohla růst
29.01.2025 Evropská komise by podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje měla přestat regulovat, tedy nepřijímat nové normy a nechat byznys "dýchat a soustředit se na práci". Rafaj to v úterý večer uvedl na setkání s novináři v Bruselu. Zástupci českého svazu průmyslu a dopravy v belgické metropoli představili vlastní dokument vypracovaný spolu s odborníky, který popisuje, co by se mělo udělat, aby byla Evropa opět konkurenceschopná.
Říjnové snížení výkonu v tuzemském průmyslu negativně překvapilo
09.12.2024 Průmyslová produkce se v říjnu dále snížila. Po zářijovém poklesu o 0,5 % m/m, který byl revidován z původních -1,1 % m/m, se průmyslová výroba v říjnu snížila o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření byla průmyslová produkce nižší o 2,1 %, což byl horší výsledek ve srovnání s tržním konsensem ve výši -0,6 % m/m i oproti našemu odhadu (-1,0 %). Navzdory relativně příznivým předstihovým indikátorům, tuzemský průmysl vstoupil do letošního závěrečného čtvrtletí negativně. Vzhledem k nepříznivému sentimentu v průmyslu, který pravděpodobně odráží utlumený výkon německého průmyslu, zřejmě i v souvislosti s obavami kolem obchodních válek, je tak výrazné oživení tuzemského průmyslu ve zbytku roku nepravděpodobné.
ČEZ plánuje nabrat 4000 odborníků, hlavně kvůli jaderným blokům
12.09.2024 Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren. Firma se ale zaměří též na nábor specialistů v oblasti distribuce, obnovitelných zdrojů, technologií pro energetické úspory a digitalizaci provozu. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zaměstnává v Česku zhruba 25.000 lidí.
Za první pololetí 2024 poskytla Raiffeisen stavební spořitelna úvěry ve výši 4,7 miliardy korun
05.08.2024 Výnosy Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) vzrostly o 23 % ve srovnání s předchozím obdobím, což je důkazem úspěšné expanze nabízených produktů a zlepšení šíře nabízených služeb. RSTS za to vděčí silnému růstu prodeje nových úvěrů o 35 % ve srovnání s minulým rokem, výrazně nad růstem trhu, a to u úvěrů hypotečního typu i u spotřebitelských úvěrů na bydlení. Raiffeisen stavební spořitelna si své místo na trhu upevňuje mimo jiné i slibným zahájením poskytování dotačního poradenství pro své klienty a objemem úvěrů na energetické úspory ve výši 325 milionů Kč.
Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod
07.12.2023 Zmírnění problémů v subdodavatelských řetězcích výrazně pomohlo českému automobilovému průmyslu. To se pak odrazilo i ve výsledcích říjnové průmyslové produkce a zahraničního obchodu, které výrazně překonaly tržní očekávání. Známky mírného oživení přinesly i výsledky českého stavebnictví.
Průmyslová výroba v říjnu výrazně vzrostla díky obnově výroby aut
07.12.2023 Po slabém výkonu ve třetím letošním čtvrtletí byla průmyslová produkce při vstupu do závěrečného kvartálu roku silnější, když v říjnu meziměsíčně vzrostla o 2,8 %. V meziročním vyjádření byla vyšší o 1,9 % po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní, respektive bez něj byla vyšší dokonce o 8,0 %. Osmiprocentní nárůst byl výrazně nad tržními očekáváními, která se pohybovala v poměrně širokém intervalu a jejich medián činil 5,1 %, a byl tak výrazně blíže našemu na trhu téměř nejoptimističtějšímu odhadu ve výši 8,3 %.
Zářijová data z reálné ekonomiky nepotěšila
06.11.2023 Českému průmyslu se v září nedařilo. Jeho výstup byl ve srovnání s předchozím měsícem o 1,8 % nižší. Zhoršovala se výkonnost zpracovatelského průmyslu, vlivem teplého počasí poklesl i výstup energetického segmentu. Meziměsíčně se zhoršily i výsledky stavebnictví, které táhla směrem dolů výkonnost pozemního stavitelství. Jediný údaj, který překvapil pozitivně, byl zářijový zahraniční obchod. Jeho přebytek výrazně předčil očekávání díky vývoji cen komodit i jejich nižšímu dováženému množství. Výkon českého průmyslu i stavebnictví zůstane zřejmě vlivem slabé poptávky utlumený i ve zbytku letošního roku. Situaci v průmyslu by mohl zachraňovat automobilový segment, který těží z neuspokojené poptávky naakumulované v předchozích dvou letech.
Průmyslová výroba se ve třetím čtvrtletí výrazně snížila
06.11.2023 Výsledek průmyslové výroby za září dokreslil obrázek slabého výkonu průmyslu ve třetím čtvrtletí, který se tak nejspíše významně podílel na mezičtvrtletním poklesu tuzemské ekonomiky ve třetím letošním čtvrtletí o 0,3 % dle předběžného odhadu HDP zveřejněného v minulém týdnu. Meziměsíčně průmyslová produkce v září klesla o 1,8 % a meziročně byla nižší o 7,8 % (NSA), respektive o 5,0 % po očištění o rozdílný počet pracovních dní. To bylo výrazně pod konsensem trhu, který očekával meziroční pokles o 5,4 % (NSA).
Forex: Pozvolné oživení tuzemské spotřebitelské poptávky by mělo pokračovat
07.09.2023 Spotřebitelská poptávka v tuzemsku by měla pokračovat v pozvolném oživení. Ukazuje na to náš odhad maloobchodních tržeb za červenec, který je v souladu s tržním konsensem. Podobně jako včera ta česká by dnes měla vykázat meziměsíční pokles také německá průmyslová produkce. Zveřejněn bude i konečný odhad HDP eurozóny za druhé čtvrtletí, který by měl podle nás přinést mírnou revizi mezičtvrtletního růstu z 0,3 % na 0,2 %, a to kvůli výrazné revizi výkonu irské ekonomiky. Nově bude zveřejněna struktura evropského HDP. Ze včerejších událostí pak stojí rovněž za zmínku překvapivě výrazné snížení úrokových sazeb o 75 bb ze strany polské centrální banky.
Obnovení růstu reálných mezd a zlepšení tuzemské poptávky
01.09.2023 Růst nominálních mezd podle našeho odhadu ve druhém letošním čtvrtletí zpomalil na 8,5 % y/y a 1,7 % q/q. Ještě výrazněji se však zmírnila dynamika spotřebitelských cen, a průměrná reálná mzda tak mezičtvrtletně vzrostla o 1,3 %. Tím podle nás započal trend postupné kompenzace hlubokého propadu kupní síly zaměstnanců z posledních dvou let. V souladu se zlepšením reálných příjmů domácností a s ohledem na jejich vysokou úroveň nahromaděných úspor očekáváme, že pokračovalo postupné oživení spotřebitelské poptávky.
Březnový růst průmyslové výroby mírně korigoval slabý výkon v předchozích dvou měsících
09.05.2023 Tuzemská průmyslová produkce v březnu mírně korigovala slabší výkon v prvních letošních měsících, když meziměsíčně vzrostla o solidních 1,7 %. Průmyslová výroba tak v březnu byla meziročně vyšší o 2,4 % (NSA), resp. 2,3 % po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní. To bylo nad tržním konsensem, který předpokládal růst o 1,9 % y/y (NSA) a naopak mírně pod naším odhadem, který činil 2,5 % (NSA).
Nejlepší letošní dárek? Vánoce na blátě!
23.12.2022 Již zítra nás čeká Štědrý den, který bude tento rok povětšinou na blátě. Duch Vánoc sice znovu utrpí, letos bychom však jen těžko hledali lepší vánoční dárek. Nadprůměrné teploty totiž vystřídaly tuhé mrazy, které v posledním měsíci sužovaly Evropu a měly za následek svižný pokles plynu v zásobnících.
Rozbřesk: Nejlepší letošní dárek? Vánoce na blátě!
23.12.2022 Již zítra nás čeká Štědrý den, který bude tento rok povětšinou na blátě. Duch Vánoc sice znovu utrpí, letos bychom však jen těžko hledali lepší vánoční dárek. Nadprůměrné teploty totiž vystřídaly tuhé mrazy, které v posledním měsíci sužovaly Evropu a měly za následek svižný pokles plynu v zásobnících. Hlavně díky teplejšímu počasí tak nyní zemní plyn na nizozemské burze zlevňuje až k 90 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň od června letošního roku.
Studené počasí žene cenu plynu vzhůru
09.12.2022 Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.
Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
09.12.2022 Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.
Rozbřesk: Plyn prudce zlevňuje a Dědek z ČNB vidí riziko devalvačně-inflační spirály
20.10.2022 Velkoobchodní cena plynu, v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných, se v průběhu včerejšího dne sesunula pod hranici 120 EUR/MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 EUR/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj. Společně s plynem zlevňuje také elektřina, v rámci jejíž cenotvorby hraje plyn (resp. para-plynové elektrárny) zásadní roli jakožto marginální zdroj.
Plyn prudce zlevňuje: máme to nejhorší za sebou?
20.10.2022 Velkoobchodní cena plynu, v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných, se v průběhu včerejšího dne sesunula pod hranici 120 EUR/MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 EUR/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj.
Komise navrhuje cenový strop pro neplynové zdroje
15.09.2022 Evropská komise včera představila sérii opatření, která mají na celoevropské úrovni pomoci v boji s energetickou krizí. Vedle návrhu na snížení spotřeby elektřiny o desetinu počítá Komise s cenovým stropem pro zisky neplynových výrobců elektřiny (tzv. infra-marginální zdroje) na úrovni 180 EUR/MWh. Příjmy nad tuto hranici budou vybírány členskými státy (odhadem až 140 mld. EUR) a společně s novou daní z nadměrných zisků fosilních producentů by měly sloužit jako zdroj kompenzačních programů pro ohrožené domácnosti a firmy.
Rozbřesk: Komise navrhuje cenový strop pro neplynové zdroje
15.09.2022 Evropská komise včera představila sérii opatření, která mají na celoevropské úrovni pomoci v boji s energetickou krizí. Vedle návrhu na snížení spotřeby elektřiny o desetinu počítá Komise s cenovým stropem pro zisky neplynových výrobců elektřiny (tzv. infra-marginální zdroje) na úrovni 180 EUR/MWh. Příjmy nad tuto hranici budou vybírány členskými státy (odhadem až 140 mld. EUR) a společně s novou daní z nadměrných zisků fosilních producentů by měly sloužit jako zdroj kompenzačních programů pro ohrožené domácnosti a firmy.
Evropa cílí na diverzifikace dodávek plynu, dostávat plyn bude také z USA
27.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Za loňský rok bylo do Evropy z Ruska dodáno zhruba 155 miliard kubických metrů plynu.
Tlak na energetické úspory urychlí investice do technologií pro domácnosti
30.04.2020 Chytré žaluzie, inteligentní větrání, topení a spotřebiče, a to vše ovládáno z jedné aplikace v mobilu je nejen hračka pro dospělé, ale jak ukázal průzkum i nástroj pro dosažení úspor v rodinných domech a postupně i v celém rezidenčním sektoru. Aktuální krize tlak na úsporu dále zvýší. Pro mírně nadpoloviční většinu obyvatel Česka je sice investice do chytré domácnosti dnes finančně nedostupná, avšak 44 % domácností naopak takovou investici zvažuje. Hlavní motivací úspory energie. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který v únoru realizovala v rámci své působnosti v oblasti digitální transformace společnost ABB spolu s výzkumnou agenturou Ipsos. Průzkum má návaznost na lednové zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov (evropská směrnice EPBD II). Tyto požadavky řeší inteligentní elektroinstalace chytré domácnosti.
Související klíčová slova:
Výrobní inflace | Snížení cen | Měsíční předpovědi | Tuzemské automobilky | Výkon | EUR | Řecko | Trend | Plynárenská společnost | Regionální měny | Dávky v nezaměstnanosti | Volatility | Statistiky | Tempo růstu | Německá průmyslová produkce | Výkyvy | Aktiva | Ruské invaze na Ukrajinu | Podíl na trhu | Evropská komise | Výkon českého průmyslu | Pravděpodobnost | Tuzemský průmysl | Výkyvy počasí | Více peněz | Energetika | Diverzifikace | Fungování trhů | Bydlení v ČR | Medvědí výhled | PLN | Snížení produkce | Expanze | Nová data | Znehodnocení | Pandemie | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Směrnice | ČSÚ | Velkoobchodní cena plynu | EUR/MWh | ČSOB | Stavební spořitelny | Růst průmyslové produkce | Reporting | EUR/PLN | Ceny pohonných hmot | Zveřejněná data | CZK | Výhled | Svaz průmyslu | Tuzemská inflace | Raiffeisen | Průmysl | Inflace | Centrální banky | Rychlá rozhodnutí | Čisté úrokové výnosy | Polská centrální banka | Dobré výsledky | Invaze | Turecko | Spotřební daně | Alibaba | Izrael | Vice | Nord Stream | Obchodní seance | Domácnosti | Evropská legislativa | Předstihové indikátory | Surové ropy | Racionalizace | Byznys | Země EU | Oldřich Dědek | Graf | Snižování úrokových sazeb | Revize amerického HDP | Zaměstnanost | Ekonomiky | Akční plán | Poptávka | Průmyslová produkce | Zařízení | Bydlení | Ipsos | Stavební produkce | Maloobchodní tržby | Očekávání | Odeznívání inflace | Pohonné hmoty | Zvýšení sazeb | Války na Ukrajině | Výnosy | Invaze na Ukrajinu | Energetický sektor | Ekonomické výhledy | Jana Steckerová | Časové řady | Růst | Nabídka | Příležitosti | Itálie | EUR/CZK | Průměrná nominální mzda | Prognóza | Spotřebitelské úvěry | Mluvčí ČEZ | Samsung | Nabídka nemovitostí | Ministr energetiky | Chování | Koruna | Odvětví | Nominální hodnota | Úrokové sazby | Meziroční růst | Oslabení eura | Drahé energie | Baidu | Zisk společnosti | Trh | Ruský plyn | Moskva | Problémy | Nižší ceny | Průměrné mzdy | Počasí | Společnosti | Evropský trh s plynem | Data z reálné ekonomiky | Zvýšení dodávek plynu | Komerční banka | Elektřina | Dílčí cíle | Eura | Komise | Nejistoty | Kapitál | Posílení | Chemický průmysl | S&P | Míra poklesu | Unie | Ceny plynu | Závislost | Firma | Podnikání | PGNiG | Ústup inflace | Výroba aut | Vývoj tržeb | Analytický tým | Opatření | Pozornost | 3М | Bankéři | Člen bankovní rady | Nio | Cena plynu | Burze | Nejhorší výsledek | USA | Růst úrokových sazeb | Naše prognóza | Čistý zisk | Británie | Bulharsko | Cena zemního plynu | Dow Jones | Oslabení české koruny | Spojené státy | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Přebytek obchodu | Bělorusko | ČEZ Alice Horáková | Vývoj | Odchod z Ruska | Problémy se subdodávkami | Podnikatelská nálada | Amazon | Konkurenceschopnost | Ruská plynárenská společnost | Volatilní | EUR/USD | Konflikt na Ukrajině | Člen bankovní rady ČNB | Další vývoj | Měnové politiky | Neplynové zdroje | Sazby ČNB | Rok 2025 | Aktuální situace | Plyn z Norska | Kompenzace | Zlotý | Vývoj produkce | Odhad HDP | Růstový potenciál | Dna | Centrální bankéři | Miliardy korun | Růst mezd | Reálné ekonomiky | Sazby | Růst průmyslové výroby | České koruny | Zvýšení produkce | Investovat | Přidaná hodnota | Generální ředitel | Počet zahájených bytů | Berlín | Průzkum | Firmy | Svaz průmyslu a dopravy | Zajištění | Reálné mzdy | Averze k riziku | Partnerství | Repo sazby | Provozní zisk | Distribuce | Maďarský forint | Automobilový průmysl | Česká vláda | Trhy | Energetická společnost ČEZ | Ředitel Raiffeisen | Rizika | Vánoce | Objem poskytnutých úvěrů | Úspory | Alice Horáková | Vysoké ceny | Obnovení růstu | Cenu plynu | EdF | Výsledky hospodaření | Bilance | Štědrý den | Ceny ropy a zemního plynu | Kapitálová přiměřenost | Komodity | Mzdy | Poradenství | Evropský průmysl | Společnost | Velké firmy | Hospodaření | Zahraniční obchod | Obchod | EK | Riziko | Inženýrské stavitelství | FT | Cenový strop | Finanční trh | Nástroj | Plyn | Inovace | Ceny | Pokles | Gazprom | Války | Raiffeisenbank | Proinflační | Centrální banka | Předpovědi | Salesforce | Státy EU | Společnost Equinor | Forint | ESG | ČEZ | Německé ekonomiky | Benchmark | Provozní náklady | MNB | Ceny energií | Utažení měnové politiky | Jaromír Gec | Kurz eura k dolaru | Jasný signál | Dynamika mezd | Zisk | ČNB | Nord Stream 2 | Dovoz | Nasdaq Composite | Vklady | Obchodování | Státní rozpočet | Evropa | Nasdaq | Ceny ropy | Údaje | Dodávky plynu | Technologické společnosti | Dolarové sazby | Spoření | Automobilky | Eurodolar | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Medián | Růst spotřebitelských cen | Portfólia | Zemní plyn | Směřování | Situace | Tržby | Prodej aut | FOREX | Konsenzus | Sazby beze změny | HDP | Ekonom | Dolar | Zkapalněný zemní plyn | NEST | Meziroční růst spotřebitelských cen | Známky oživení | Martin Gürtler | Trans Adriatic Pipeline | ČTK | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Meziroční inflace | Úrokové sazby ČNB | Akcie | Jamal | Mzda | Podniky | Vývoz | Reuters | Technologie | Prognózy | Kurz | Daně | ÚOHS | Jádrová inflace | Americká ekonomika | Atlantik | Energetická společnost | Světové ekonomiky | Výsledky | Hospodářské soutěže | Bankovní rada | Investice | Microsoft | Potenciál | Kevin Tran Nguyen | Pokles inflace | Zisky | Fondy | Kurz eura | Hospodářství | Ukazatel | Měny | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Signál | Zahájení ruské invaze | Řízení rizik | Eva Zamrazilová | Prodeje aut | Nižší poptávka | Cenové tlaky | Hypotéky | Akcie Alibaba | Data z amerického trhu práce | TIM | Energie | Objem | Nálada | Příjmy | Investice do technologií | Prodej | Evropská komise (EK) | Rozvoj | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Míra | Equinor | LNG | Výrazný pokles | HDP eurozóny | Výkonnost | Průzkumy | Stavebnictví | Krize | Odvaha | Obnovitelné zdroje | S&P 500 | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | MWh | Skupina ČEZ | Cena | Německo | Apple | Rozpočet | Výhledy | Medvědi | Akcie společnosti | Kypr | Ekonomika | Schodek | Indikátory | Oslabení | Nominální mzda | Práce | Cíle | Repo sazba | Banky | Bilance zahraničního obchodu | Očekávaný růst | Úrokové výnosy | Netflix | Wall Street | Zlepšení | ČR | Pozice | Portfolia | Reálná hodnota | TTF | Společnost ČEZ | Sestupný trend | Valná hromada | Akcie čínských společností | Mluvčí | Životní pojištění | Spokojenost | Ceny energetických komodit | Tržní očekávání | Sentiment | Spotřebitelé | Polsko | Ceny potravin | Auta | Spotřebitelská poptávka | Nařízení | Ropy | Dnešní obchodování | Bilance obchodu | DIW | Americké ekonomiky | Nárůst ceny | USD | Kabinet | Legislativa | Posilování eura | Prognózy ČNB | Kupní síla | EDF | Propad | Britské libry | Nemovitosti | Evropský trh | Samsung Electronics | Nvidia | Česká republika | Indexy | Makro | ECB | Nižší ceny ropy | Doporučení | Srovnávací základny | Výsledek zahraničního obchodu | ROCE | Spekulace | Baird | Zemní plyn (LNG) | EU | Miliardy | Prodeje | Uhlí | Společnost Gazprom | Banka | Významné události
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot