Ceny akcií totiž zůstávají našponované a ani přes mohutnou fiskální stimulaci ve formě snížení korporátních daní a rekordní odkupy ze stran samotných společností nedokázaly zakončit loňský rok v plusu. Trhy jsou nervózní a jakákoliv špatná zpráva znamená výprodeje. Můžeme jen čekat, kdy další rozbuška rozpoutá ten pravý medvědí trh, protože rizika se kupí.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Pojďme se ale na výhled amerických akcií podívat z opačného pohledu, tj. co všechno by muselo v letošním roce vyjít, aby býčí trh pokračoval a dostal akciové indexy v USA na nová maxima.
1) Zaprvé musí americká ekonomika dále slušně růst a přitom mzdy i inflace musejí zůstat utlumené, aby centrální banka (Fed) nemusela zvyšovat úrokové sazby. Do tohoto scénáře celkem zapadá levná ropa, která podpoří spotřebitelské výdaje a navíc sníží ceny, takže tato podmínka je relativně lehce splnitelná.
2) Dále musejí zisky společností dále růst, protože valuace už se dostávají do bublinového teritoria. Zde ale bude právě levná ropa srážet tzv. Big Oil companies a s nimi i celý index do ziskové recese podobně jako tomu bylo v letech 2015-16. Stejně tak americká průmyslová výroba i populární index ISM s velkou pravděpodobností zamíří dolů (viz graf), což optimismus do žil traderů rozhodně nevlije.
Porovnání vývoje indexu průmyslové výroby v USA a ceny ropy:
3) Fed by pro udržení akciové rally musel rychle přeladit na holubičí notu a zároveň nespustit paniku, že již vidí za dveřmi recesi. Toto bude asi nejdůležitější podmínka pro akciové býky. Už teď trhy čekají zvýšení úrokových sazeb v letošním roce pouze s 25 % pravděpodobností, měnová stimulace ze strany centrální banky by tedy musela znamenat otočení kormidla o 180° poté, co na prosincovém zasedání došlo ke zvýšení úroků do pásma 2,25-2,50 %.
Tyto rychle obraty v měnové politice nemají centrální bankéři rádi, protože tím uznávají svoji chybu z předešlých hlasování. Ve středu, kdy dojde k dalšímu zasedání Fedu, proto můžeme čekat nadále jestřábí plán na zvyšování úrokových sazeb, který bude pouze lehce korigován směrem dolů.
4) Svět by také musel hladce proplout globálními politickými riziky. V březnu může dojít k obchodní nedohodě s Čínou a rovněž k jakékoliv verzi brexitu. Čínské zpomalení je kapitolou samo o sobě – sice americkou ekonomiku poškodit nemusí, ale zajisté poškodí zisky amerických společností prodávajících na čínském trhu od General Motors po Apple, který již vydal varovné zprávy o poklesu prodejích iPhonů na tomto nejlidnatějším trhu.
Celkově se tedy bude muset S&P 500 v letošním roce vyhnout nespočtu nástrah a rizikům. Je možné, že je překoná a v rámci putování do bublinového teritoria nakonec rozšíří své aktuálně 6 % zisky. Větší šanci ale dávám poklesu pod 2500 bodů, který posune hodnotu amerických společností na smysluplnější úrovně.
Jeden příběh za všechny vypráví vývoj hodnoty cool akcií Netflixu. Společnost má vlastní kapitál ve výši 5,2 mld. USD a na provozním cash-flow spálila 2,7 mld. USD za posledních 12 měsíců. I přestože v optimistickém výhledu začne investorům alespoň nějaké peníze vracet až po roce 2022, tak si ji trh cení na 150 mld. USD. Obrázek o skutečné hodnotě a možnostech dalšího růstu ať si čtenář udělá sám.
Vývoj ceny akcie a provozního cash-flow Netflixu za poslední 3 roky:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, onvista.de, Netflix Financial Statements