Přestože se v pondělí v Evropě neobchodovalo, intradenní ztráta indexu S&P 500 byla přes 3 %. Běžně se přitom o Velikonocích na trzích prakticky nic neděje. Následovaly tři ziskové seance, ale v pátek naději na týdenní zelenou svíčku rázně uťal propad o více než 2 %.
Index testuje 200denní klouzavý průměr, jeho výraznější proražení ovšem stále nepřichází. V pásmu 2 590 až 2 600 je tedy nejbližší support, po kterém následuje hladina 2 530 (od aktuální hodnoty pokles o 2,8 %, tedy ve volatilní době vlastně zanedbatelná rezerva). Případný další sestup by mohl dospět až k cenovému odskoku ze září 2017 na 2 450. Nejbližší rezistence, zesílená 50denním klouzavým průměrem, je na 2 700.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se drží u svého dlouhodobého průměru 20. Ani při propadech indexu S&P 500 se nepřiblížil hodnotám ze začátku února, nevysílá tedy pro akcie výrazně nepříznivý signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Celní souboj USA a Číny se vyostřuje, páteční slabá data z amerického trhu práce tak již pouze podtrhla nejistou náladu na trzích. Až v poslední hodině obchodování nastal alespoň mírný obrat k lepšímu. Situace je jinak podobná jako před týdnem, index S&P 500 se drží v pásmu 2 590 až 2 700 a denní cenové výkyvy jsou extrémní.
V polovině dubna začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí, od které analytici čekají poměrně dost. Potvrdí americké firmy svoji sílu, nebo jejich čísla splynou s již tak nervózní náladou na trhu?
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz