Trading již nějakou dobu děláte, ale nedaří se vám konzistentně a dlouhodobě dosahovat na zisky? Opakujete neustále ty stejné chyby přesto, že jste si řekli, že to bylo tentokrát naposled a že tu chybu už jistě nikdy neuděláte? Můžeme vás ujistit, že rozhodně nejste sami, kdo se s tímto problémem potýká.
Trading je velice specifická činnost, která vyžaduje naprosto jiné mentální nastavení než to, které známe z běžné pracovní výdělečné činnosti. V tomto článku se proto podíváme na nejčastější zlozvyky a ukážeme si, co může některým traderům pomoci.
Které zlozvyky se při tradingu nejčastěji vyskytují?
1. Trader nemá vytvořený obchodní plán. To znamená, že neví, jaké instrumenty bude obchodovat, zda bude skalpovat nebo obchodovat pozičně, jaké riziko bude mít na obchod, jak vypadá jeho signál atd. V tomto případě je trading pouze jakousi tipovací soutěží, střílení naslepo bez šancí na úspěch a velmi rychle končí smazáním účtu.
2. Obchodní plán sice existuje, ale trader jej přesto nedodržuje. Ignorování vlastních pravidel je jeden z nejničivějších návyků, které může obchodník mít. Disciplinované dodržování vlastních pravidel je v tradingu alfa a omega. Výsledky v tradingu je totiž nutné posuzovat podle toho, zda byl plán dodržen a nikoli podle výsledků jednotlivých obchodů.
Pokud provedete obchod, který není proveden podle stanoveného plánu, musíte jej považovat za špatný obchod i kdyby tento obchod skončil ziskem. Na druhou stranu, pokud provedete obchod podle plánu, který skončí ve ztrátě, tak je to dobrý obchod, protože jste postupovali podle plánu.
Naučte se proto chválit sebe sama za každé dodržení plánu. Kromě toho byste měli dbát na kvalitní spánek. Pak budete mít dostatek energie na dodržování obchodního plánu, což je pro dlouhodobý úspěch v tradingu naprosto zásadní.
3. Držení ztrátového obchodu a průměrování ztrát. Toto je jeden z nejčastějších špatných návyků, které mohou vést k rychlému smazání účtu. V takovém případě trader nemá nastavený stop loss, anebo jej má, ale stop loss neustále posouvá, protože chce oddálit bolest z přijmutí ztráty.
Tímto způsobem tak trader překročí původně stanovený limit povolené ztráty na jednu transakci. Situaci ještě zhorší tím, že do ztrátové pozice přidává další transakce, aby zprůměroval vstupní cenu a zvýšil tak šanci na zisk, až se transakce otočí. Když se trh pak skutečně otočí, trader transakci uzavře na velmi malém zisku a trader si blahopřeje k tomu, že byl trpělivý. Je potřeba si uvědomit, že vyjít z takového obchodu se ziskem, to je téměř vždy výsledkem štěstí. A štěstí se vždy jednou vyčerpá.
4. Přílišná sebedůvěra
Tento zlozvyk vzniká, když trader udělá jedním nebo několika obchody velký zisk, a začne tento výsledek přičítat svým mimořádným schopnostem. Výsledkem bude, že v dalších obchodech začne nepřiměřeně zvyšovat objem transakcí. Klíčové tedy je si uvědomit, jak tato přehnaná sebedůvěra funguje a pak má trader šanci se tomuto zlozvyku vyhnout.
5. Nedostatek znalostí je dalším zásadním důvodem, proč tradeři nejsou dlouhodobě ziskoví. Někteří tradeři jsou přesvědčeni, že mají dostatečné znalosti, a tak se nechtějí dále vzdělávat. Anebo se vzdělávají, ale hledají na nepravém místě, neustále se snaží najít nějaký svatý grál v technické analýze, díky kterému objeví neporazitelný systém, což samozřejmě neexistuje.
To nejzásadnější, co by ale tradeři měli studovat, je totiž jejich vlastní psychika a osobnost, protože to je to, co v tradingu rozhoduje nejvíce. Přesto tomu věnují nejmenší pozornost.
6. Nahánění obchodů je moment, kdy traderovi utekl ideální vstup do obchodu, cena se rychle vydává jedním směrem a trader do obchodu nastoupí buď s nevýhodným poměrem rizika a zisku anebo umístí stop loss na špatném místě, kde je vysoká pravděpodobnost jeho zasažení. Trh pak udělá korekci (na kterou měl trader správně počkat), ale místo vstupu teď realizuje ztrátu.
7. Obchodování na oplátku, tzv. revenge trading. V tomto případě je pozornost zaměřena nikoli na obchodní plán a disciplinované provádění obchodů, ale na bolest, kterou způsobila předchozí velká ztráta nebo série několika ztrát. Trader se snaží této bolesti zbavit tím, že chce co nejrychleji tu ztrátu dohnat.
8. Snaha předvídat obrat pohybu ceny. Cena se pohybuje jasně jedním směrem a trader si řekne něco jako: to není možné, aby cena dál rostla (nebo klesala), teď se to musí otočit (i když cena má volný prostor k dalšímu pohybu, není tudíž u rezistence nebo supportu) a tak, aby mu tato příležitost neutekla, trader udělá to, že vstoupí do obchodu, který bude proti směru aktuálního pohybu. Pak už jen sleduje, jak narůstá ztráta a pevné přesvědčení o vlastním správném úsudku brání traderovi obchod rychle ukončit.
9. Nutkání něco zobchodovat, hlavně aby nebyla nuda, která vznikne čekáním na signál. Trader se pak chová tak trochu jako gambler, vzniká v něm touha, kterou lze nazvat výstižně slovem „bažení“. Takový trader již má příznaky závislosti, které se podobají závislosti na hazardní hře.
Možná, že toto vše jste už někde slyšeli. A stejně se vám nedaří těmto pastičkám vyhnout. Co s tím?
Obchodování není všechno, důležité je vést vyvážený život
Pokud je trading hlavním centrem vašeho života a čerpáte z něj emoční uspokojení, pak není příliš pravděpodobné, že by se vám podařilo uvedených problémů zbavit. Je potřeba mít různé zdroje potěšení a některé z nich by pro vás měli být silnějším zážitkem, než jaké dokáže vygenerovat trading. Při tradingu totiž vzniká hormon dopamin a ten vás bude nutit chovat se impulzivně, protože to pak je způsob, kdy vy se nenamáháte, a tak je jeho působení intenzivnější.
Pokud máte další zdroje potěšení, například sport, přátele, máte rodinu, věnujete se udržování skvělé fyzické kondice atd., máte vyšší šanci se těchto zlozvyků zbavit. Dalším zdrojem potěšení může být ale i to, že kromě obchodování začnete svoje zkušenosti předávat dalším formou školení nebo provozováním vlastního youtube kanálu. Točení videí o tématu, které vás baví a zároveň vidět, kolik fanoušků vás sleduje při vašem vlastním live tradingu, to je velice dobrý způsob, jak nutkání k impulsivnímu jednání snížit.
Jak se s tradingovými zlozvyky vypořádají profesionálové?
Problémům s uvedenými tradingovými pokušeními se ve svých začátcích nevyhnuli ani zkušení tradeři. Pokud vás zajímá, jak se tyto problémy podařilo vyřešit traderům, jako je Ondřej Hartman, Jarda Tupý, Petr Plecháč či Jakub Kralovanský, můžete se jich zeptat napřímo. Koncem června (21. 6.) totiž chystáme exkluzivní bezplatnou panelovou diskuzi na téma “Začátky úspěšných traderů”.
Sledujte 21. 6. online panelovou diskuzi “Začátky úspěšných traderů” a naučte se bojovat se zlozvyky jako profesionálové!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.