A co může být tedy z pohledu nabrání dalších zkušeností v tuto chvíli lepší, než si celou situaci od počátku rozebrat a říci si, jak a proč nejspíše obchodníci v danou chvíli reagovali a hýbali tak cenou zlata. Pojďme na to!
Jak se měnila chuť investovat do zlata v roce 2020
1. fáze – nástup pandemie
Počátek pandemie je možné přirovnat k počátku jakékoliv krize, všichni jsou zděšení a nikdo neví, co přijde. Krátkodobě to má v první chvíli za následek, že se obyčejní lidé chtějí připravit na špatné časy, tak vyberou své úspory, či se zbaví svých investic (zlata, atd.), tak aby si mohli později snadno koupit, co je potřeba.
Toho následně využívají lidé, kteří přesouvají naopak své prostředky do zlata, jakožto relativního uchovatele hodnoty v horších časech a také zkušení obchodníci, kteří velmi dobře vědí, že nyní budou nakupovat se slevou a opět tak cenu vyženou vzhůru (jinak to nebylo ani v případě hospodářské krize v roce 2008, kdy tato 1. fáze ovšem trvala téměř celý rok).
2. fáze - zklidnění
Po té, co došlo k relativnímu uklidnění situace, což do jisté míry zapříčinilo poznání, že vir je na jednu stranu velmi nebezpečný, ale na straně druhé lidská panika, že ten samý vir lidstvo zdecimuje, opadla, tak se cena začala postupně stabilizovat. Lidé neměli v tuto chvíli již potřebu nadále ukládat do zlata na horší časy.
3. fáze – návrat hrozby
Bohužel, jak čas plynul, začala se situace opět zhoršovat, začali se šířit špatné zprávy, zvyšovala se rizika, zavedla se tvrdá omezení a to způsobilo opětovné nákupy zlata ve velkém. Kdyby nedošlo k tak rychlému a velkému zhoršení situace, pak by se dalo očekávat, že ve fázi dvě (nejspíše by cena zlata nadále, ale již jen velmi pozvolna stoupala), by se trh mohl pohybovat, až do příchodu potenciálního řešení.
4. fáze – docházející rezervy
Zde cena zlata začíná padat, jelikož jak již bylo řečeno, po světě došlo k mnohým omezení (často bez adekvátních náhrad) a soukromníkům a lidem logicky po nějakém čase začaly docházet rezervy, což způsobilo, že byli nuceni z důvodů ekonomického přežití, sáhnout do investic. To postupně způsobovalo další a další prodeje zlata a tedy i jeho cenový pokles.
5. fáze – (ne)jistota se vrátila
Nyní svitla naděje v lepší zítřky, protože svět byl informován o úspěchu na poli vakcinace a jednotlivé státy začaly dostávat informace o nadcházející distribuci, které byly však často velmi znepokojivé. Podle odhadů by totiž krize mohla tímto tempem očkování přetrvat až do třetího čtvrtletí následujícího roku, což na jednu stranu zapříčinilo další nejistotu, na základě které logicky cena zlata opět vyrostla, ovšem po uvědomění si, že se blíží nejspíše konec, cena opět rychle poklesla.
Závěr
Krize nám stále ukazují, jak jsou nepředvídatelné, ovšem když už k nim dojde, lidé se začnou chovat pokaždé stejně logicky, zvláště pak v prvních chvílích a toho může nakonec každý obchodník bezpochyby využít.
Konec konců se říká, že krize nejsou hrozbou, ale příležitostí. Je to pěkné klišé. Spíše však platí, že krize jsou příležitostí pro ty, kdož jsou na ně připraveni a hrozbou naopak pro ty na druhé straně.
Závěrem nám dovolte Vás pozvat již tento čtvrtek 14.1.2021 k účasti na webináři ohledně obchodování zlata. Na něm se dozvíte mnoho zajímavých informací a především to, jak zlato kvalitně obchodovat.
Na webinář se přihlašte zde.
Máte-li zájem, dozvědět se o zajímavých a fungujících způsobech, jak investovat do zlata, či máte chuť se o zlatu dozvědět další důležité informace, pak neváhejte a přečtěte si náš jedinečný ebook!
Stáhnout ebook Jak Obchodovat zlato
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 64,6% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.