V pátek měl index S&P 500 namále, když posílil jen o 0,06 %, jinak ale v týdnu celkem spolehlivě rostl. Když se zrovna nedařilo akciím velkých technologických firem, zabraly sektory, které byly zatím v rámci jarní a letní rally indexu spíše v pozadí.
Oproti předchozím týdnům se toho z technického hlediska mnoho nezměnilo. Denní graf je v býčím nastavení, index je nad klouzavými průměry a blíží se k únorovému rekordu. Úrovně podpory jsou na kulatém čísle 3 300, dále o sto bodů níže, silný a důležitý support je pak na 3 000 a také na (již delší dobu opět rostoucím) 200denním průměru.
Na opačné straně se býkům již podařilo uzavřít cenový odskok okolo 3 320 z druhé poloviny února, další rezistence je až na historických maximech okolo 3 390. Kdo by to byl v polovině března řekl, že?
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) po celý týden postupně klesal, nadále se ale drží nad historicky průměrnou úrovní 20 (v posledních letech se dlouhodobě držel dokonce hluboko pod ní), je ale pod klouzavými průměry. Pro akcie tak stále vysílá smíšený signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Možná druhá vlna pandemie onemocnění covid-19 investory v současnosti příliš nevzrušuje. Pozornost je během odeznívající výsledkové sezóny upřena zejména na politická jednání o dalším kole podpory ekonomiky USA. Akcie posilují v prostředí slábnoucího dolaru a minimálních sazeb, ty přitom prospívají i zlatu.
Zklamání v oblasti fiskálních stimulů by mohlo otočit tržním kormidlem, před volbami by se to Donaldu Trumpovi příliš nehodilo. Fundamenty jsou navzdory postupnému zlepšování makroekonomických ukazatelů stále velice slabé, trh ale zřejmě stále sleduje vzdálenější horizonty. Historická maxima tak mohou být ve hře již v srpnu, uplynulý týden byl ale možná až podezřele klidný.
Josef Košťál a Andrej Rády pro portál FXstreet.cz