Argumenty pro jestřábí Fed
Cílem Fedu není pouze dlouhodobá dvouprocentní jádrová inflace, ale také udržování plné zaměstnanosti. Pokles míry nezaměstnanosti v USA dle pátečního reportu z trhu práce z 4,6 % na 4,2 % je dalším dílkem skládačky při volání po ukončení QE a přípravě trhu na zvyšování úrokových sazeb během příštího roku.
Vývoj míry nezaměstnanosti v USA:
Inflace 7 %, nezaměstnanost 4 % a úrokové sazby 0 % by samy o sobě měly být velice silným faktorem pro utažení měnové politiky. Nebýt amerického dolaru jako rezervní měny kryté největší světovou ekonomikou, musel by Fed velmi prudce šlapat na brzdu, aby zabránil depreciaci měny. Navíc růst cen roztáčí mzdově-inflační spirálu, meziroční růst průměrné hodinové mzdy dosáhnul v listopadu v USA 4,8 %, což je pro dlouhodobé ukotvení inflace na dvou procentech neudržitelné.
Vývoj meziroční inflace (CPI) v USA:
Argumenty pro holubičí Fed
Jenže trh není o nutnosti rychlého ukončení QE a zvyšování úrokových sazeb příliš přesvědčený. Výnos 10letého amerického dluhopisu (jako indikátoru očekávaných úrokových sazeb v budoucnu) v posledních týdnech klesal a po pátečním reportu z trhu práce dokonce klesnul pod 1,40 p.a., což je výrazně níže než na jaře.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Problém je v tom, že jakkoliv vypadá 7procentní růst cen strašlivě, listopadové číslo bude zřejmě maximum možného, kam až inflace v USA dosáhne. Trendově by měl růst cen klesat díky následujícím faktorům:
- Pokles cen komodit – ropa, železná ruda, dřevo, kukuřice, uhlí i zemní plyn (viz graf) jsou výrazně pod svými maximy, na základě kterých se nyní tvoří ceny spotřebního koše
- Posílení USD – Fed nemusí spěchat s utahováním měnové politiky (na rozdíl od ČNB), protože část práce za něj udělá silnější měna
- Fiskální brzda – už žádné rozdávání bilionů dolarů domácnostem z vrtulníku
- Obnovení dodavatelských řetězců – ano, i tento obligátní proinfalční faktor v čele s nedostatkem čipů by měl díky zvýšené průmyslové výrobě i importům postupně ztrácet na síle
Vývoj ceny zemního plynu v USA (denní graf – D1):
Fed tedy může relativně záhy ukončit QE. Dále ale může vyčkávat a ke zvyšování úrokových sazeb se uchýlit až v momentě, kdy se ukáže, že inflace neklesá dostatečně rychle. Pokud se bude i následujících měsících držet celkový i jádrový růst cen kolem 4 %, tak už Fedu i veřejnosti zřejmě dojde trpělivost a úroky půjdou vzhůru.
Klidně se ale můžeme dočkat v létě příštího roku poklesu inflace na cíl. Takový scénář by dal za pravdu dluhopisovému trhu, který je nyní nastaven velice holubičím směrem. Stejně tak by se při poklesu inflace mohlo dále dařit akciím, které by těžily z dále příznivého nastavení měnové politiky.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED