Zprávy o velkoobchodní a zvláště pak maloobchodní inflaci jsou vždy velmi důležité, protože podle vývoje inflace můžeme předpokládat vývoj úrokových sazeb. Jak známo měnový trh dává úrokovým sazbám značnou váhu a dává nám tím možnost předpovědět jakým směrem se jednotlivé měny vydají.
V současné době je však ještě jeden důvod proč bychom měli sledovat zprávy o inflaci. Tím důvodem je blížící se konec druhé vlny kvantitativního uvolňování (QE2). Americká centrální banka - Fed – neustále pokračuje v nákupech bondů, čímž udržuje úrokové sazby na úrovni, která je nižší než by byla úroveň určená trhem. Hlavním argumentem odpůrců QE je možnost prudkého zvýšení inflačních tlaků. Proto bude konec QE2 a další vývoj do jisté míry záležet na vývoji inflace.
Známky o zvyšující se inflaci nemusí nutně vést k přímému zvýšení sazeb, ale velmi pravděpodobně by vedly k naprostému odmítnutí možnosti třetí vlny QE o kterém se občas média zmíní (averze k možnosti QE3 je však i v současné době vysoká a tak je další kolo QE velmi nepravděpodobné).
Za posledních několik týdnů poměrně výrazně vzrostla frekvence, kdy nějaký člen Fedu otevřeně mluví o možnosti zvýšit sazby již v průběhu roku 2011. Fed však nemusí nutně zvednout sazby k tomu, aby začal neutralizovat vliv QE2. Existuje tak několik variant možného vývoje:
1. Ukončení QE2 – tedy ukončení nákupů dluhopisů na trhu s tím, že Fed bude pokračovat ve znovuinvestování peněz utržených z držení dluhopisů. Tato varianta by vlastně značila, že množství držených dluhopisů by se nezmenšovalo, což by se dalo považovat za pasivní pokračování QE2 a šlo by o pokračování vysoce expanzivní monetární politiky. Slabě negativní pro USD.
2. Ukončení QE2 s tím, že Fed nebude pokračovat ve znovuinvestování peněz nabytých z držení dluhopisů. Jak by dluhopisy maturovaly, tak by se množství držených dluhopisů zmenšovalo, což by se dalo interpretovat jako postupné utahování expanzivní politiky. Slabě pozitivní pro USD.
3. Přímé zvednutí sazby „Fed Funds“, která je základní sazbou za kterou si banky půjčují krátkodobé prostředky. Velmi USD pozitivní.
4. Kombinace zvednutí sazby Fed Funds, ale pokračování ve znovuinvestování maturujících dluhopisů. USD neutrální.
5. Zvýšení úroku, který Fed platí bankám na uložených přebytečných rezervách. Tento relativně nový způsob kontroly množství peněz v oběhu by měl přinutit banky, aby si raději uložily finanční prostředky u Fedu, než aby je půjčovaly dál za úrok klientům v podobě nově vytvořených úvěrů. Tato varianta by měla umožnit kontrolovat inflaci (pokud by se ukázalo, že se zvyšuje, ale zároveň by umožnila ponechat Fed Funds sazbu beze změny. USD neutrální až slabé pozitivní.
6. Oznámení QE3 se zdá za současné situace velmi nepravděpodobné. Pokud by k němu přeci jen došlo, lze očekávat opětovné mohutné výprodeje USD.
Jak jsme se v pátek dozvěděli, maloobchodní inflace bez vlivu potravin a energie (i když o logice takového měření lze diskutovat) je zatím pod kontrolou (meziměsíční zvýšení na 0.2% z minulých 0.1%) a meziročně 1.3%. Nejoblíbenějším indikátorem inflace, který Fed používá je ovšem PCE index, který bude publikován na konci května.
Do plánovaného konce QE2 na konci června nám ještě pár týdnů zbývá a tak se necháme překvapit, jaké hlasy z Fedu ještě uslyšíme. Jestli se bude frekvence komentářů zvyšovat stejným tempem jako za poslední měsíc, tak to bude velmi zajímavé...
Patrik Urban