Pokud kvantitativní uvolňování (QE) některé hlasy nepříliš přesně nazývaly „tisknutím peněz“, potom by si QT zasloužilo v podobném duchu přezdívku „pálení peněz“. Bankám klesají rezervy, které mají uložené u své centrální banky, kvůli čemuž nemusejí být časem tak ochotné půjčovat a riskovat. Zvyšuje se riziko krize likvidity, protože některé nezdravé banky s nižšími rezervami můžou čelit runu, jak se stalo loni v březnu Silicon Valley Bank.
Největší dopad má QT na trh s americkými vládními dluhopisy. Kromě nových dluhopisů financujících bobtnající deficit federální vlády ve Washingtonu v objemu 1,5 bilionu USD ročně (5-6 % HDP) musí trh absorbovat dalších 0,7 bilionu USD, které si nechává americká centrální banka (Fed) splatit a dluhopisy na rozvaze logicky musejí navýšit komerční banky. Rostoucí výnosy dlouhodobých dluhopisů se poté propisují do ekonomiky v podobě vyšších výpůjčních nákladů a bezrizikových výnosů s negativním dopadem do stavebnictví nebo výhledově i do cen akcií.
Vývoj objemu aktiv Fedu (v bil. USD):
Evropská centrální banka (ECB) už od svých maxim z roku 2022 snížila rozvahu o celých 2,2 bilionu euro. Šlo především o půjčky komerčním bankám, které postupně maturují. Proto je v grafu vývoj znázorněn několika ostrými poklesy.
Vládní dluhopisy zatím ECB téměř neprodává. Bojí se totiž výprodejů dluhopisů rizikových a předlužených zemí jako je Itálie, Řecko nebo Slovensko. Je možné, že ECB si dluhopisy v rozvaze ponechá a ve světle přicházejícího cyklu uvolňování měnové politiky tímto způsobem bude držet výnosy dluhopisů na nižší úrovni, což by mohlo být pro evropské akcie lehkou výhodou oproti těm americkým.
Vývoj objemu aktiv ECB (v bil. EUR):
Největšího bojovníka s nadměrnou likviditou najdeme v Kanadě. Bank of Canada snížila celkový objem své rozvahy už o 50 %. Kanadských dolarů tedy v oběhu rapidně ubývá a úročením ve výši 5,00 % se vyrovná dolaru americkému.
Vývoj objemu aktiv Bank of Canada (v mld. CAD):
Kanadský dolar se pohybuje na atraktivních úrovních k nákupu (short USD/CAD). Technicky se drží v blízkosti rezistence 1,3900 a fundamentálně aktuálně hraje silnou kartu, protože rostoucí cena ropy historicky vylepšuje kanadskou obchodní bilanci a domácí měně pomáhá. Kanada je nyní schopna exportovat více ropy než dříve s rozšířením kontroverzního ropovodu Trans Mountain Pipeline, díky kterému mohou těžaři v Albertě zvýšit vývozy o 600 tisíc barelů denně.
Vývoj měnového páru USD/CAD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ECB, Fed, wolfstreet.com, MT4, S&P Global