Méně nových pracovních míst znamená nižší tlak na růst mezd, které jsou pro společnosti nákladovou položkou a také nižší tlak na inflaci, která by mohla uspíšit ukončení amerického kvantitativního uvolňování (QE). Fed nyní nakupuje aktiva tempem 120 mld. USD měsíčně, čímž z velké části financuje deficit federálního rozpočtu a drží tak výnosy dluhopisů nízko, což je pro akcie veskrze pozitivní.
Dubnové „payrolls“ navíc ukázaly, že se zrychlením digitalizace kvůli pandemii se zvyšuje i produktivita práce ve Spojených státech. Podle atlantského Fedu se americká ekonomika již v dubnu dostala na svá předkrizová maxima, reálný HDP USA tak byl vyšší než v únoru 2020. Na tento výkon ale potřebovala ekonomika o celých 8 milionů (5,2 %) pracovních míst méně (viz graf).
Vývoj počtu pracovních míst v USA (v tis. osob):
Produktivita tedy roste raketovým tempem, což by ve finále mělo být plusem jak pro akcie, tak i pro mzdy, protože koláč, který ekonomika rozděluje, může růst nadprůměrným tempem ještě hodně dlouhou dobu. Hloubka recese i oživení ve tvaru V je vidět i na srovnání ztráty pracovních míst v posledních ekonomických propadech. Oproti poslednímu oživení ve tvaru U nebo L (modře) by se měla americká ekonomika nadopovaná biliony nových dolarů dostat výše mnohem rychleji.
Srovnání vývoje propadu a oživení na trhu práce v USA během recesí:
Můžeme doufat, že podobný rychlý návrat na předpandemické HDP proběhne i v Evropě. Otevírání služeb i mohutná podpora ze strany vlád i centrálních bank by značila, že v tomto ohledu může být Evropa jen několik měsíců či čtvrtletí za USA.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Evropské akcie navíc mají výhodu oproti těm americkým v záporných úrokových sazbách a výnosech vládních dluhopisů, které by vzhledem k nízkému strachu z inflace v eurozóně měly zůstat na svých místech po delší dobu. Z dlouhodobého hlediska by tak mohly být i atraktivnější, protože nemají za sebou tak prudký růst a stále se obchodují s dostatečným diskontem.
Vývoj akciového indexu Stoxx Europe 600 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, calculatedriskblog.com, bls.gov