Kam až může měnová pár USD/CZK spadnout? Třeba i na 16 Kč za dolar? Z aktuální zkušenosti nám toto číslo přijde úplně ustřelené. Když se ale podíváme na dlouhodobý graf, není to zase tak dlouho, co jsme mohli americký dolar nakoupit i levněji. Investoři, kteří teď nakupují americkou měnu v naději, že nynější kurz je velice výhodný, by si měli vzpomenout na začátek tohoto desetiletí a také na skutečnost, kam budou mířit české úrokové sazby a jak rychle nyní česká ekonomika roste. Šance na pokračování letošního trendu je proto i nadále velká.
Vývoj měnového páru USD/CZK (týdenní graf – W1):
Nicméně pravdou je, že USD/CZK se do nějakých fundamentálních zkratek typu ekonomického srovnání USA a ČR nedá moc zařadit. Tento měnový pár je totiž logicky pouze křížovým vydělením EUR/CZK a EUR/USD, což jsou z lokálního i globálního hlediska mnohem obchodovanější a sledovanější měnové páry, na základě kterých zúčastněné centrální banky nastavují svou měnovou politiku.
Extrémně levný dolar v létě 2008 tak byl obchodován při 23 korunách za euro a 1,60 dolaru za euro. A podobných, jen mírně slabších úrovní se forex dočkal na jaře 2011.
Při odhadu korunové ceny amerického dolaru bychom se proto měli ptát, jestli je reálné, aby se EUR/CZK i EUR/USD vrátily na zmíněné kurzy. Prozatím to vzhledem k hordám korun z intervencí i eur z kvantitativního uvolňování příliš reálně nevypadá. Dlouhodobě by se ale aktuální trendy měly udržet – koruna zřejmě bude dále posilovat k euru díky rychlé reálné konvergenci a rostoucím úrokovým sazbám. Euro pak má prostor získat proti dolaru, už jen proto, že za posledních 10 let byla v eurozóně kumulovaně zhruba o 7 % nižší inflace než v USA.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: cnb.cz, MT4