Korekce byla vyvolána především horšími daty z USA. Spotřebitelé i průmysl zklamali svými výsledky, což v očích trhu posunulo tolik očekáváné zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) až na podzim roku 2015. Americké domácnosti prozatím nevyužívají levné ropy ke zvýšení nákupů za ostatní zboží a peníze navíc raději šetří (viz propad maloobchodních tržeb v grafu), což krátkodobě škodí ekonomice – v prosinci rostly příjmy domácností o 0,3 %, jejich výdaje ale o 0,3 % klesly. Podobně je tomu u podniků, které odkládají své investice.
Vývoj meziročního růstu maloobchodních tržeb (modře) a spotřebitelské inflace (červeně) v USA:
Tento efekt krátkodobých deflačních očekávání by však měl během zimy vyprchat, peníze by se v USA měly znovu začít točit a podporovat dolar k dalším ziskům. Situace v ekonomice Spojených států je totiž aktuálně zrcadlově obrácená od té české v okamžiku intervence České národní banky. Tehdy se všichni po oslabení koruny hnali do obchodů a chtěli ještě nakoupit za „staré ceny“. V USA naopak po dvacetiprocentním posílení dolaru spotřebitelé i podniky vyčkávají, aby mohli nakoupit za nové, nižší ceny.
Mírné zhoršení v prosincových či lednových číslech z americké ekonomiky proto nemůžeme brát jako obrat ve velice dobré fundamentální kondici amerického dolaru. Kupující ve Spojených státech si akorát dávají na chvíli pauzu, dokud neklesnou dovozní ceny. Stejně tak si mohou dát pauzu i býci na dolaru a počkat, až korekce na EUR/USD vyžene tento měnový pár do pásma 1,1700 – 1,1900. Tehdy se nám zdá vhodné znovu vstoupit do krátké pozice a svézt se na postupné cestě amerického dolaru zpět k paritě s eurem.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: FRED, MT4