Po chaotickém roku 2008 přišlo období, během kterého měnové páry nereagovaly na vývoj ekonomiky úplně logicky. Žádný pohyb úrokových sazeb z historických minim se nečekal, takže jediné, co trhy zajímalo, bylo riziko. Z historických důvodů (nízká inflace, stabilita měny) si měnoví obchodníci zvolili tzv. bezpečné přístavy (safe havens), které nakupovali a hnali jejich cenu vzhůru, kdykoliv se začalo nad globální ekonomikou mračit, a naopak s přívalem optimismu hodnota těchto měn klesala – šlo především o americký dolar, švýcarský frank a japonský jen.
Díky tomu během let 2009-12 docházelo ke zcela paradoxním situacím, kdy např. na pozitivní data z USA reagoval americký dolar oslabením nebo kdy došlo dokonce k prudkému posílení japonského jenu v souvislosti s ničivým tsunami, které zasáhlo japonské ostrovy před dvěma lety. Toto chování trhů ale zemím bezpečných přístavů vůbec nevyhovovalo – s horšícím se globálním výhledem jejich měny posilovaly, což bránilo možnosti růstu exportu, a přispívaly tak k dalšímu zhoršení podmínek v místních ekonomikách. Ve Švýcarsku se rozhodli s tímto nešvarem bojovat v září 2011, kdy stanovili maximální možnou cenu franku proti euru (EUR/CHF 1,20). Japonská nespokojenost se sílící měnou se projevila zhruba o rok později a její důsledky můžeme vidět v silném býčím trendu na USD/JPY dodnes.
Vývoj měnových trhů během posledního měsíce napovídá, že i poslední zbývající bezpečný přístav, americký dolar, ztratil tento status. Za tímto obratem ale nestojí vládní intervence, nýbrž jde o efekt zlepšující se globální ekonomiky v čele s americkou. Se slušným americkým oživením a klesající nezaměstnaností posledních měsíců se znovu začínají na scénu vracet diskuze ohledně ukončení superuvolněné monetární politiky v USA s následným růstem sazeb. Ekonomická veřejnost se začíná znovu orientovat na výhled sazeb a rizikovost měn nebere příliš v úvahu. Důkazem je divergence ve vývoji eurodolaru a amerických akcií (viz graf). Rostoucí akciový trh šel až donedávna (kvůli nižšímu riziku) ruku v ruce s růstem EUR/USD. Dnes už je ale reakce obou trhů opačná a pomalu si na sebe pěstují negativní korelaci.
Pokud vydrží americké oživení i skrz celý rok 2013, můžeme očekávat, že pohyb úrokových sazeb u hlavních měn vytvoří více příležitostí ke spekulacím spolu s opětovným využitím carry trades.
Vývoj měnového páru EUR/USD (červeně, pravá osa) ve srovnání s vývojem akciového indexu S&P 500 (modře, levá osa):
Zdroj: Federal Reserve
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz