To v létě 2014 centrální bankéři ve Washingtonu zajisté nečekali, že dolar takto prudce posílí, aniž by museli hýbat s úrokovými sazbami. Z grafu můžeme vidět, že reálná (o inflaci očištěná) hodnota dolaru k ostatním světovým měnám od té doby vzrostla o 15 %. Z historického pohledu však nemůžeme hovořit o překoupeném dolaru, tento růst byl spíše návratem k dlouhodobému průměru.
Vývoj reálného dolarového indexu:
Přitom utaženější měnová politika formou silnějšího měnového kurzu si už vybírá svou oběť, kterou je americký průmysl – ten ještě na konci roku rostl stabilním tempem nad 4 %, zatímco aktuálně je na zelené nule (viz graf). Výrobkům z Asie, ale i Kanady, Mexika a Evropy teď američtí průmyslníci nemohou konkurovat.
Z toho důvodu americká centrální banka (Fed) stále odkládá rozhodnutí o prvním zvýšení úrokových sazeb od února 2006. Ano, v únoru to bude již 10 let, co čerstvě nastoupivší Ben Bernanke udělal poslední krok k propíchnutí obrovské nemovitostní bubliny v USA.
Vývoj meziročního růstu americké průmyslové výroby (v %):
Tento přístup Fedu by krátkodobě mohl postavit na nohy měny emerging markets, které se vyšších úrokových sazeb USA bojí v důsledku obratu toku kapitálu. Většina z těchto měn je ale zároveň zasažena také propadem cen komodit, a proto by aktuální situace mohla využít maximálně turecká lira (TRY), indická rupie (INR) a s přimhouřením oka také mexické peso (MXN).
Jak jsem ale uvedl výše, hodnota dolaru se teď pohybuje okolo svého dlouhodobého průměru, což zhoršuje predikční schopnost z pohledu fundamentální analýzy. Zatímco loňských 1,40 na eurodolaru bylo zkrátka příliš vysokých a na shortu tohoto měnového páru se daly vytvořit slušné zisky, dnešních 1,10 – 1,15 považujeme za férovou hodnotu.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED