Ano, hlavní americký akciový index S&P 500 den po dni trhá historická maxima a po včerejším slušném růstu se pohybuje už o 8 % výše než před prezidentskými volbami. Pozitivně reagují především banky, farmaceutické společnosti, těžaři i zbrojaři – ti všichni si slibují od volnější regulace a podpory odvětví prudký růst zisků.
Některé akcie či části ekonomiky by skutečně měly dosáhnout slušného růstu tržeb i zisků, s amerických akciovým trhem jako celkem to ale příliš růžově nevidím. Silný dolar bude krátit zisky mezinárodních společností jako McDonalds nebo Ford na tržbách ze zahraničí a vyšší úrokové sazby z dílny amerického Fedu zase přinesou nákladnější splácení dluhů.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Nenechme se proto zviklat nekončícím býčím trhem. V této fázi ekonomického cyklu již ve Spojených státech dochází dostupná pracovní síla a bez ní zbyde většina vzniklých pracovních míst neobsazených. Nemluvě o tom, že Donald Trump chce velkou část pracovní síly deportovat. Rostoucí mzdové tlaky dále hovoří o tom, že společnosti budou muset větší část svých tržeb dávat zaměstnancům a na výplatu dividendy zůstane méně.
Cyklicky samozřejmě americká ekonomika ještě nemusí být na stejné úrovni jako v roce 2007, kdy bylo dosaženo maxima akciového trhu a odkud již šlo všechno negativním směrem. S nezaměstnaností pod 5 % už ale podle mého příliš růstu nezbývá a nákup amerických akcií začíná být čistou krátkodobou spekulací a hrou na většího blázna.
O to více je rizikový nákup amerických aktiv pro obyvatele ČR. Pokud ze dna z roku 2009 index S&P 500 posílil v amerických dolarech o 236 %, tak v českých korunách jde dokonce o 282 % a prostor pro další zisky je velice omezený. Po opuštění kurzového závazku ze strany ČNB se totiž spolu s posílením koruny k euru samozřejmě počítá i s posílením proti dolaru, čímž se jakékoliv investice v zahraničí rázem znehodnotí.
Porovnání vývoje akciového indexu S&P 500 a míry nezaměstnanosti v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4