Sobota 21. prosince 2024 19:36
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Dopad koronaviru na americký dolar

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Ještě před měsícem držela americká centrální banka (Fed) úrokovou sazbu v intervalu 1,50 – 1,75 %. Od té doby ale nastal takový sled bezprecedentních událostí, na které Fed masivně reagoval. Březen tak můžeme hodnotit jako měsíc, kdy ve Spojených státech došlo k historicky největšímu uvolnění měnové politiky v historii. Otázkou zůstává, jaký dopad celá krize bude mít na status amerického dolaru jako bezpečného přístavu a jeho kurz k ostatním měnám.

Pojďme se podívat na 3 velmi krátkodobé trendy USD indexu. Ze začátku března ještě americký dolar oslaboval v reakci na snížení úrokových sazeb o 50 bps, což se dalo očekávat, protože ostatní významné světové centrální banky neměli takovou příležitost „znevýhodnit“ svou měnu snížením úroků a dolar tak pouze odevzdával část zisků z let 2014-16, kdy právě oproti celému světu své měnové podmínky zpřísňoval.

Vývoj amerického dolarového indexu:


V polovině měsíce už ale propukly dramatické výprodeje. Akce „prodej všechno, nakup dolar“ poslala USD index za 8 dní o 10 % výše, což je pro kurz oproti koši měn obrovské číslo. Fed razantně snížil úroky na technickou nulu a oznámil neomezený program nového kvantitativního uvolňování (nákupu vládních a korporátních dluhopisů i ostatních aktiv), jehož palebná síla se odhaduje na 4 biliony dolarů. Když k tomu přidáme i fiskální podporu zvýšení vládních výdajů o 2,2 bilionu dolarů administrativou prezidenta Trumpa, jde o kombinovanou podporu ekonomice ve výši 30 % amerického HDP roku 2019.

Po takto masivním oznámení „tisku“ nových dolarů už se trend na USD indexu otočil a kurz dolaru se vrátil ke svým únorovým úrovním. Je vidět, že prezident Trump ani guvernér Powell z Fedu se nebojí využít statutu dolaru jako rezervní měny, protože případné inflační ztráty této záchranné akce by nesli strážci devizových rezerv po celém světě, kteří drží pro porovnání drží cca 12 bilionů USD rezerv (viz mapa), z toho zhruba 65 % je v amerických dolarech. V USA si tak vytvoří neuvěřitelné množství peněz, které pošlou svým obyvatelům a podnikům. Případné oslabení dolaru by navíc bylo vítaným vývojem.

Výše devizových rezerv dle zemí:


Lze očekávat, že ani případná zvýšená inflace ve výši 3-5 % by nepřiměla Fed k obratu. Takovýto růst cen se totiž dá ospravedlnit nabídkovým šokem, na který Fed nemusí reagovat, nebo potřebou stability finančního systému a udržení zaměstnanosti, o které se Fed také musí starat.

Samozřejmě se může stát, že ani taková podpora největší světové ekonomiky nebude stačit a po vzoru let 2009-12 se bude inflace držet nízko, zvlášť při pádu cen ropy na historická minima. Zatím ale ve válce proti koronaviru Washington obětovává svou měnu ve prospěch záchrany hospodářství.

Vývoj výše rozvahy americké centrální banky (v mil. USD):


V českém prostředí si nic takovéto nedokážeme představit. ČNB se bojí snížit úrokové sazby na nulu, protože riskuje prudké výprodeje koruny, na které by ani její devizové rezervy stačit nemusely. O kvantitativním uvolňování se také zatím diskutuje pouze v teoretické rovině a schodek rozpočtu se zatím plánuje pouze 4 % HDP.

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: investing.com, tradingeconmics.com, visualcapitalist.com, Bloomberg

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dominance amerického dolaru a jeho vliv na globální ekonomiku
    Dominance amerického dolaru odkazuje na jeho postavení jako hlavní světové rezervní měny. To znamená, že většina mezinárodních obchodů, transakcí a finančních rezerv je denominována v amerických dolarech (USD). Tato situace poskytuje Spojeným státům americkým určitá ekonomická a politická privilegia, která žádná jiná země nemá.
  • Donald Trump a jeho akcie
    Dnes v rámci fundamentální analýzy krátce zabrousíme také na akciové trhy. Zdá se totiž, že nadšení investorů ze změny v Bílém domě nebere konce. A to ještě před měsícem se mezi prezidentem Trumpem a kolapsem trhů dávalo rovnítko.
  • Do Nového i nového roku
    Konec roku je vždy okamžikem, kdy je vhodné něco si popřát. A to jak do roku Nového, tedy do prvního dne, tak i do roku nového, tedy do celého roku následujícího.
  • Do nového roku optimisticky
    K Vánocům jsem dostal knihu Pro Čechy je nebe nízko od bývalého viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla. Jeho pohled na Českou republiku jako bohatou, vyspělou a bezpečnou zemi a Čechy, kteří se za své úspěchy nedokážou pochválit, nebo se za ně dokonce stydí, byl trefný a líbil se mi. A také zapadá do všech možných ekonomických srovnání, o kterých se zde často v souvislosti s předpokládaným vývojem české koruny zmiňuji. Proto začněme nový rok na pozitivní notě.
  • Do nového roku vstupte s akciemi Amazonu
    V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii společnosti Amazon.com Inc, členovi elitní akciové skupiny FAANG, která se po novoroční korekci nachází na hezkém supportu a nabízí tak zajímavou obchodní příležitost.
  • Do nového roku 2024 s novou výzvou
    Každý nový rok přináší možnost nového začátku, a to zejména v oblasti osobních financí a obchodování. Pro některé tradery, kteří strávili předchozí roky bojem s omezeným kapitálem na menších účtech, je to šance na nový start. Co když byste tento rok mohli obchodovat s větším kapitálem a otevřít si dveře k novým možnostem, třeba i k nastartování full-time trading kariéry? Prop trading nabízí právě takovou příležitost.
  • Dopad amerických prezidentských voleb na trhy
    Rozhodující hlasování mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem se nezadržitelně blíží. Američané vyberou směr své politiky na další 4 roky třetího listopadu, investoři se už tedy zabývají možnými dopady voleb. Podle serveru fivethirtyeight.com uznávaného statistika Nate Silvera má aktuálně Joe Biden 76procentní šanci stát se dalším americkým prezidentem. Proto je zajímavé věnovat se právě možným změnám, které by přišly, pokud by vyhrál demokratický kandidát.
  • Dopad embarga EU na ceny ropy
    Evropská Unie se po dlouhém jednání dohodla na kompromisu, který by měl do konce letošního roku snížit dovoz ruské ropy do 27členého bloku o 90 %. Tímto krokem navazuje na podobná embarga Velké Británie i USA, které zakázaly dovoz ruské ropy hned po začátku války a které dále stupňuje tlak na Kreml i na samotnou cenu ropy.
  • Dopad extrémních cen plynu na měny
    Plyn a s ním i elektřina v Evropě ke konci léta vystřelily na extrémní hodnoty. Obě komodity s dodávkou v příštím roce se obchodují na více než 10násobku standardních předcovidových hodnot. Tento cenový úlet bude mít dalekosáhlé dopady na hodnoty importů i exportů mezi hlavními světovými ekonomikami, které silně ovlivňují kurzy měn.
  • Dopad Fedu na britskou libru
    Zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) v minulém týdnu mělo paradoxně negativní vliv na hodnotu dolaru. Kromě relativně holubičího vyznění celého zasedání nemusí mít akce takový efekt, protože se čeká, že ostatní centrální banky budou tlačit svou měnovou politiku stejným směrem. Čínská centrální banka zvýšila úroky hned následující den, začala diskuze o zvednutí depozitní sazby v eurozóně ještě před ukončením QE a také na britských ostrovech je nálada spíše jestřábí.
  • Dopady kognitivní disonance na trading
    Pokud se v mysli tradera objeví pochybnosti ohledně vstupu do obchodu, nachází se ve stavu kognitivní disonance. V tomto článku si představíme co tento pojem znamená a jak s ním pracovat.
  • Dopady koronaviru a obchodních válek na trhy
    Díky strachu a uvědomění stále většího množství investorů, jak závažná situace nyní ve světě nastala a jaké dopady to může ještě v budoucnu přinést, jsme aktuálně svědky toho, jak „koronavirus“ v posledních týdnech doslova decimuje trhy. Není divu, že mezi nejvíce zasažené odvětví patří letecké společnosti, pohostinství a služby, které jsou s nimi úzce propojeny a jsou na nich tudíž závislé. Způsoby, jakými jsme byli každý den zvyklí pracovat i zavedené režimy lidí, to vše je nyní minulostí a velkou otázkou tak zůstává, co bude dál a jak se změní moderní tržní hospodářství? To v tuto chvíli nevíme.
  • Dopady koronavírusu na trhy a možné scenáre
    Akciové trhy padli viac ako by človek mohol čakať, no pri uzavretí letísk, koncertov, divadiel, barov a všetkého čo sa týka konzumného trhu, môže to mať na trhy katastrofálny dopad. Poďme sa pozrieť čím si trhy prešli, ako to bude pravdepodobne pokračovať a jedni z najlepších príležitostí.
  • Dopady ruské měnové krize na USD
    Americké ekonomice se daří velice dobře a pozitivně překvapuje takřka na všech frontách. Tempo ekonomického růstu USA se tak bude držet i v následujících měsících okolo 3 %. I přesto během posledního týdne ztratil americký dolar vůči euru více než 2 %. Mohou být za těmito zprávami turbulence v Rusku? A proč oslabuje právě USD, když jde o bezpečný přístav a americká ekonomika je s Ruskem mnohem méně provázaná než ta evropská?
  • Dopady selektivní pozornosti na výkonnost v tradingu
    Selektivní pozornost dokáže v tradingu potrápit jak začínající obchodníky, tak i ty pokročilé. Jak se projevuje a o co se vlastně jedná, se dočtete v tomto článku.
  • Dosáhly akciové trhy svého vrcholu? | Investiční Memento #40
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 40. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Dosáhly trhy svého vrcholu?! | Investiční Memento #65
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 65. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
    V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a další digitální měny mohou dosáhnout nových cenových rekordů. Co tento růst pohání a co můžeme očekávat do budoucna? V tomto článku se podíváme na hlavní faktory, které ovlivňují trh s kryptoměnami, a co může mít vliv na jejich další vývoj.
  • Dosáhne letos bitcoin na 200 tisíc?! | Investiční Memento #70
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 70. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Dosiahlo S&P 500 a DAX svoj vrchol?
    Ahojte traderi. Dnes sa znova pozrieme na klasické trhy a konkrétne na najväčší americký index S&P 500 a nemecký index DAX.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje