Pojďme se podívat na 3 velmi krátkodobé trendy USD indexu. Ze začátku března ještě americký dolar oslaboval v reakci na snížení úrokových sazeb o 50 bps, což se dalo očekávat, protože ostatní významné světové centrální banky neměli takovou příležitost „znevýhodnit“ svou měnu snížením úroků a dolar tak pouze odevzdával část zisků z let 2014-16, kdy právě oproti celému světu své měnové podmínky zpřísňoval.
Vývoj amerického dolarového indexu:
V polovině měsíce už ale propukly dramatické výprodeje. Akce „prodej všechno, nakup dolar“ poslala USD index za 8 dní o 10 % výše, což je pro kurz oproti koši měn obrovské číslo. Fed razantně snížil úroky na technickou nulu a oznámil neomezený program nového kvantitativního uvolňování (nákupu vládních a korporátních dluhopisů i ostatních aktiv), jehož palebná síla se odhaduje na 4 biliony dolarů. Když k tomu přidáme i fiskální podporu zvýšení vládních výdajů o 2,2 bilionu dolarů administrativou prezidenta Trumpa, jde o kombinovanou podporu ekonomice ve výši 30 % amerického HDP roku 2019.
Po takto masivním oznámení „tisku“ nových dolarů už se trend na USD indexu otočil a kurz dolaru se vrátil ke svým únorovým úrovním. Je vidět, že prezident Trump ani guvernér Powell z Fedu se nebojí využít statutu dolaru jako rezervní měny, protože případné inflační ztráty této záchranné akce by nesli strážci devizových rezerv po celém světě, kteří drží pro porovnání drží cca 12 bilionů USD rezerv (viz mapa), z toho zhruba 65 % je v amerických dolarech. V USA si tak vytvoří neuvěřitelné množství peněz, které pošlou svým obyvatelům a podnikům. Případné oslabení dolaru by navíc bylo vítaným vývojem.
Výše devizových rezerv dle zemí:
Lze očekávat, že ani případná zvýšená inflace ve výši 3-5 % by nepřiměla Fed k obratu. Takovýto růst cen se totiž dá ospravedlnit nabídkovým šokem, na který Fed nemusí reagovat, nebo potřebou stability finančního systému a udržení zaměstnanosti, o které se Fed také musí starat.
Samozřejmě se může stát, že ani taková podpora největší světové ekonomiky nebude stačit a po vzoru let 2009-12 se bude inflace držet nízko, zvlášť při pádu cen ropy na historická minima. Zatím ale ve válce proti koronaviru Washington obětovává svou měnu ve prospěch záchrany hospodářství.
Vývoj výše rozvahy americké centrální banky (v mil. USD):
V českém prostředí si nic takovéto nedokážeme představit. ČNB se bojí snížit úrokové sazby na nulu, protože riskuje prudké výprodeje koruny, na které by ani její devizové rezervy stačit nemusely. O kvantitativním uvolňování se také zatím diskutuje pouze v teoretické rovině a schodek rozpočtu se zatím plánuje pouze 4 % HDP.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconmics.com, visualcapitalist.com, Bloomberg