Pojďme si tedy alespoň nyní shrnout něco málo z toho, co již víme.
Neutuchající obchodní války
Napříč šíření koronaviru, světové mocnosti jakoby si skoro neuvědomovaly závažnost situace a stále díky tomu staví globální ekonomické zájmy před problémy, které způsobuje nákaza COVID-19 uvnitř jejich ekonomik.
Bitva o podíl na trhu s ropou
Rusko se nedávno odmítlo připojit k ostatním státům, které chtěly snížením celkové nabídky ropy reagovat na sníženou poptávku vyvolanou koronavirem. Podle odhadů chtělo Rusko tímto způsobem (zachováním stejné nabídky spolu s poklesem poptávky -> ceny by „mírně“ klesla) výrazně omezit tržní podíl těžařů břidlicové „ropy“ (vysvětlení: těžba břidlice se vyplácí pouze tehdy, pokud se cena ropy pohybuje nad určitou hranicí), což by Rusku ve výsledku umožnilo získat větší tržní podíl. Na tento krok však záhy zareagovala Saudská Arábie zcela opačně, zvýšila svou těžbu ropy, čímž se její cena poté propadla o více než polovinu.
Výsledek: K omezení dodávek břidlice sice došlo, ale takto nízká cena ropy má celkově negativní dopad nejen na ruskou ekonomiku, ale i na všechny ostatní země vyvážející ropu.
Video, jak obchodovat ropu v tomto turbulentním čase naleznete zde.
Obchodní válka mezi USA a Čínou
Ani v době koronavirové krize neutichá obchodní válka USA vůči Číně. Americký prezident a jeho administrativa stále přicházejí s dalšími možnými scénáři, jak omezit Čínu na poli výroby moderních technologií a léčiv, což by mohlo potenciálně pomoci propadající se americké ekonomice.
Výsledek: Přes všechny dosavadní snahy USA, Čína stále vzdoruje a dokonce společnost Huaweii hodlá v brzké době představit nový model chytrého telefonu, který nejenomže již nebude využívat aplikace google play, ale navíc k tomu bude disponovat čínským operačním systémem.
Poznámka: USA čelí největšímu růstu nezaměstnanosti za posledních 40 let a zároveň se stala i epicentrem nákazy Covid-19. Lze proto říci, že USA dnes, již není USA, která tu byla na počátku letošního roku.
Brexit rozhovory pozastaveny
Jednání mezi Velkou Británií a státy sedmadvacítky byly z důvodu koronavirové pandemie pozastaveny. Rozhovory mezi státy EU a Británií se měly odehrávat nejprve v Londýně a dva týdny poté i v Bruselu. Bohužel, nákaze Covid-19 se neubránili ani přední politici Británie a proto nyní obě strany hledají bezpečné řešení, které by umožnilo vytvořit včas potřebné dohody tak, aby mohla Británie vystoupit z EU podle předpokladu.
Každé pondělí naleznete nejčerstvější informace ze světa Brexitu na: https://www.purple-trading.com/cs/brexit-cs
Jaké situace mohou ve vývojích jednotlivých trhů a ekonomik nyní nastat?
Situace 1 – rychlý návrat k „normálu“
Jedná se o situaci, kdy se trhy vrátí do normálu relativně stejně rychle, jako se propadly po vypuknutí koronavirové pandemie. Na grafech by pak v tomto případě mohli obchodníci s trochou nadsázky pozorovat tvorbu cenových formací ve tvaru velkého V.
Tato situace by mohla spíše nastávat u stabilnějších trhů, které nepostihl extrémní nárůst nezaměstnanosti (nelze očekávat, že pokud velmi vzroste nezaměstnanost, tak se trh vrátí rychle nazpět).
Situace 2 – krátkodobá stagnace a následný růst
Krátkodobá stagnace a následný růst se v tuto chvíli jeví jako nejreálnější vývojová situace napříč trhy. Lze očekávat, že zasaženým trhům po koronavirové pandemii bude nějakou dobu trvat, než se stabilizují (budou spíše stagnovat) a teprve poté začnou opět růst.
Situace 3 – dlouhodobá stagnace
Situace, která může nastat v případě, že se situaci kolem pandemie nebude dařit dlouhodobě zvládat a budou dlouhodobě přibývat stále nové případy. Pro trhy to může znamenat dlouhodobou stagnaci a relativně obtížný návrat k normálu.
Situace 4 – prohlubování krize
Nejhorší možná situace, ke které může v rámci trhů dojít. Může nastat tehdy, kdy se ke krizi vzniklé díky koronaviru přidá ještě další faktor, který by krizi ještě více prohloubil. V takovémto případě, by to nyní už u tak oslabených trhů, mohlo vyvolat až fatální dopady.
Určitě nezapomínejte na pravidelné úterní webináře, které shrnují to nejpodstatnější ze světa finančních trhů. Stejně jako zpravodajství o tom, jak koronavirus na trhy působí
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 76,6 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.