Cena jednoho barelu evropského benchmarku Brent se nyní obchoduje v blízkosti 120 USD. Nejistota je vysoká. Zdá se však, že býci ani přes schválení ostřižení ruské ropy ze svého hlavního evropského trhu nemají trumfy v rukou.
Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel (denní graf – D1):
V aktuální vysoké ceně už totiž riziko omezení ruských dodávek na trh bylo z velké části započítáno. Proti dalšímu růstu působí také velmi silný americký dolar a nízké kapacity rafinérií. Rafinerie aktuálně nedokáží zpracovávat poptávaný objem paliv, proto si mohou vyšroubovat vlastní marže o stovky procent. Zatímco předválečným standardem byly marže okolo 10 USD za barel, nyní si na benzínu i naftě přidávají rafinérské společnosti přes 50 USD za barel. Pohonné hmoty tedy budou zdražovat, ale primárně nikoliv kvůli cenám ropy, ale kvůli astronomickým maržím při jejím zpracování.
Vývoj evropských rafinérských marží u benzínu (modrá) a nafty (šedá) v USD za barel:
Otazníkem zůstává, jestli ostatní producenti dokážou nahradit ruský výpadek. Zjednodušeně počítejme, že předválečné ruské exporty ropy i produktů byly 8,0 mil. barelů denně (viz graf). Opravdu černý scénář pro trh by znamenal snížení na 4,0 mil. barelů denně. Rusko totiž nadále plánuje dodávat do Číny, Indie, ostatních asijských zemí nebo do zemí Latinské Ameriky. I Česko, Slovensko a Maďarsko, které mají ze sankcí výjimku, budou nadále importovat okolo 0,5 mil. barelů denně.
Vývoj exportů ropy (světle modrá) a ropných produktů z Ruska (v mil. barelů denně):
Snížení ruských exportů o 4,0 mil. barelů denně by nemělo být pro trh takovou výzvou. Jen Spojené státy díky rostoucí těžbě, stagnující poptávce a snižování strategických rezerv snížily čisté importy ropy mezi únorem a květnem letošního roku o cca 2,5 mil. barelů denně (viz graf). Navýšení těžby v Kanadě a státech OPEC včetně možného uvolnění sankcí proti Venezuele v kombinaci s utlumenou poptávkou by mělo zajistit rovnováhu na trhu s ropou do dalších čtvrtletí.
Vývoj čistých importů ropy a ropných produktů do/ze Spojených států (v tis. barelů denně):
Divokou kartou však zůstává Čína. Vláda v Pekingu může pod tlakem USA také snižovat importy ruské ropy a zároveň stimulovat zpomalující ekonomiku (býčí signál). Nebo naopak Čína může využít slevy 35 USD za barel za ruskou ropu, navyšovat dovozy a k tomu držet místními proticovidovými lockdowny ekonomiku uškrcenou (medvědí signál). Přičemž oba tyto rozdílné postoje Číny mohou znamenat vychýlení nabídky a poptávky až o 1,0-1,5 mil. barelů denně.
Dlouhodobě by takto vysoké ceny ropy neměly vydržet, protože postupně dochází k destrukci poptávky. Jakékoliv další nečekané nabídkové šoky však můžou dočasně zdražit barel až k historickému maximu na 147 USD.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: EIA, MT4, OPEC, Neste, IEA