Jedním z nejčastějších důvodů pro zadání příkazu Take-Profit (neboli Profit-Target) je, že očekáváte, že nakupující a prodávající budou o určitou oblast bojovat, zkrátka, že se tržní cena dostane do zóny, kde je nejisté, zda zvítězí strana nákupní či prodejní. Můžete například zjistit, že ve směru vaší longové pozice je před vámi velká rezistenční zóna, která vám s větší pravděpodobností způsobí potíže. Když toto můžete jasně identifikovat, možná budete chtít zadat příkaz Take-Profit před touto rezistenční oblastí.
Jedním z určujících faktorů, zda zadávat Take-Profit objednávku či nezadávat, je, zda obchodujete s celkovým trendem nebo proti němu. Pokud obchodujete s dlouhodobým trendem, příkaz Take-Profit nemusí být moudrý, protože možná sníží určitou část zisku ještě před ukončením trendového pohybu. Ve skutečnosti, když obchodujete s trendem – nejmoudřejší volbou je nechat obchod běžet tak daleko, jak jen můžete. Pokud "vybíráte zisky" na určité úrovni, omezujete si tak plný potenciál obchodu.
Pokud obchodujete proti trendu, příkaz Take-Profit dává dokonalý smysl, protože převládající trend má tendenci se v průběhu času držet. Z tohoto důvodu můžete při přiblížení k oblastem rezistence či supportu čelit zvýšenému odporu proti vaší pozici. V takovém případě lze předpokládat, že se trh v oblasti boje mezi nakupujícími a prodávajícími přikloní do směru převládajícího trendu. Když obchodujete proti trendu, je lepší vybrat své zisky a rychle se dostat ven z pozice.
Shrnutí
Při zadávání příkazu Take-Profit omezujete potenciální výnosy z vašeho obchodu. Neexistuje žádný skutečný způsob, jak to obejít. Tímto pohledem je třeba o Take-Profitu přemýšlet. I když mají tyto výstupní objednávky v tradingu své místo, měly by se používat pouze ve specifických situacích, kdy se snažíte získat rychlé zisky a co nejrychleji "vystoupit" z trhu. Vždy jde o to snažit se být na správné straně trhu a přitom nezrazovat svůj obchodní plán.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe