- Přemýšlejte o tom, že nakupujete byznysy. Většina z nás považuje akcie za cenný papír, který může vydělat nebo ztratit naše peníze. To však není tak úplně pravda. Jak by se na své obchody měl správně dívat dlouhodobý investor?
- Držte se v okruhu kompetencí. V dnešní době se dočtete o důležitosti diverzifikace při investování, což je důvod, proč mnoho investorů skončí s desítkami akcií. Je to však správný přístup?
- Neinvestujte do akcií na dluh. Při investování se někdy říká, že dluh je dobrý sluha, ale špatný pán. Měli byste tedy při nákupu akcií používat pákový efekt? A co když společnosti, do kterých investujeme, již sami pákový efekt používají?
- Vyhledávejte bezpečnostní polštář. Jedná se o jeden z nejlegendárnějších konceptů investování, o kterém hovořil Benjamin Graham a později Warren Buffett a Charlie Munger. Co však tento koncept znamená a jak vám může pomoci při investování?
- Věřte sami sobě a své analýze. Investování je racionální disciplína. Všichni jsme však lidé a někdy podléháme emocím, které způsobují, že ne vždy jednáme racionálně. V čem může být tento krok při investování nebezpečný a proč bychom se mu měli vyhnout?
- Investujte do produktivních aktiv. Investování je o hledání nejlepší možnosti. V rámci akciového trhu se rozhodujete, do které společnosti investovat. Rozhodujete se také, zda vůbec investovat do jednotlivých akcií nebo ETF. Dále se rozhodujete i zda investovat do akcií nebo ETF, nebo do něčeho úplně jiného, například do nemovitostí, dluhopisů nebo zlata. Jak ale vypadá dlouhodobé zhodnocení a srovnání těchto aktiv?
- Pracujte na svém úsudku. Podle úspěšných investorů Nicka Sleepa a Qaise Zakarii existují 3 různé konkurenční výhody investora. Informační, analytická a psychologická. Podle nich je dlouhodobou konkurenční výhodou především ta psychologická. Co to ale přesně znamená?
- Využijte své trpělivosti. V oblasti investování zřejmě nikdo nevymyslel nic lepšího než dlouhodobost a pravidelnost. Dnešní svět nás ale nutí očekávat rychlé výsledky. Proč by to však při investování nemuselo být správné a jak se změnila průměrná délka držení akcií v USA?
- Najděte si někoho dalšího, s kým budete moci probrat své myšlenky. Má experiment psychologa Daniela Simonse, který asi před 15 lety ukázal gorilu a lidi, kteří si podávali basketbalový míč, něco společného s tím, jak investor vnímá své investice?
- Vyhněte se populárním investičním službám. Dnešní doba je velmi specifická v tom, že obsah je vytvářen z velké části také pro dosah. Existuje několik akcií, které zaručeně přitáhnou pozornost. Co má toto tvrzení společného s tím, jak fungují investiční poradci?
Pokud se o radách Rozumného investora chcete dozvědět více, v odkazu níže naleznete kompletní ebook zcela zdarma: https://cz.xtb.com/10-rad-rozumneho-investora