A právě na britskou libru se dnes podíváme více detailně. První vlaštovkou bylo hlasování na čtvrtečním zasedání Bank of England, kde pro zvýšení úrokových sazeb z 0,25 % na 0,50 % hlasovala jedna členka bankovní rady. Z pohledu na jádrovou inflaci by prozatím neměli mít britští centrální bankéři příliš strach, protože je stále dostatečně pod dvouprocentním cílem.
Meziroční vývoj jádrové inflace ve Velké Británii (v %):
Slabá libra a sekundární efekt zvýšení cen energií na celý spotřebitelský koš s vysokou pravděpodobností vyžene jádrovou složku inflace na dvě procenta. V tomto ohledu má Británie velký náskok např. před eurozónou, kde se stejné měřítko růstu cen pohybuje v blízkosti 1,0 %.
Z pohledu na další ekonomické indikátory Británie nijak výrazně nezáří. Průmyslová výroba roste díky vývozu, který těží ze slabší domácí měny, naopak investice a stavebnictví se už připravují na nejistotu okolo reálného brexitu a raději se do žádného překotného růstu nepouštějí.
Meziroční vývoj růstu průmyslové produkce ve Velké Británii (v %):
Podívejme se konkrétně na měnový pár GBP/USD. Libra je stále o 20 amerických centů levnější než v prvním pololetí loňského roku, i když výsledek o hlasování o brexitu nijak výrazně s ekonomikou na ostrovech nezamával. Jak jsem však psal výše, nejistota stále trvá.
Kurz GBP/USD v pásmu 1,20 – 1,25 je z historického hlediska výrazně podhodnocený a vypadá to, že již má v sobě zohledněna nejenom reálná rizika vystoupení Velké Británie z Evropské Unie, ale také počítá s nakopnutím americké ekonomiky daňovými škrty, infrastrukturními investicemi a protekcionismem vlády Donalda Trumpa.
Pokud však věříme, že se v následujících letech nestane ze Spojených států jen ostrov prosperity a z Británie naopak ostrov zoufalství, tak je reálné, že bude GBP/USD postupně růst zpět k 1,50, zvlášť když ji budou podporovat jestřábi z Bank of England.
Vývoj měnového páru GBP/USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Tradingeconomics.com, Bloomberg