Ano, ruská měnová krize může silně ovlivnit měnový pár EUR/USD. Důvodem je dopad do amerických úrokových sazeb. Za normálních okolností by americká centrální banka (Fed) již přemýšlela o zvýšení sazeb. Jako důkaz se podívejme na graf úrokových sazeb a využití průmyslových kapacit v USA. Podle pondělního reportu o průmyslové produkci překonalo využití kapacit 80 %, čímž díky velice dobrému říjnovému výsledku a revizím předchozích měsíců pozitivně překvapilo o celých 0,8 %, a dostalo se tak na podobné úrovně z let 2005-07, kdy byly úrokové sazby mnohem výše. Pro Fed je toto jasný indikátor, že by měl v nejbližší době začít zvyšovat sazby, nebo může být pozdě.
Porovnání vývoje využití průmyslových kapacit v USA (modře, levá osa) a úrokových sazeb stanovených Fedem (červeně, pravá osa):
Na druhou stranu ale vzrůstající nejistota, pramenící z možného nestálého prostředí nejen v Rusku, ale také v ostatních rozvíjejících se ekonomikách, velí Fedu zůstat při aktuálním nastavení měnové politiky déle. Americké exporty i nálada spotřebitelů a investorů se mohou s povědomím o „krizi v Rusku“ rázem zhoršit. Z toho pramenící možnost odložení růstu úrokových sazeb do budoucna vzala USD vítr z plachet z doposud silného letošního býčího trendu.
Během dnešního zasedání Fedu (rozhodnutí ve 20:00 SEČ) půjdou právě faktory velice dobrého fundamentu a ruských rizik proti sobě a uvidíme, k jaké straně se centrální bankéři přikloní. Zasedání je navíc doprovázeno tiskovou konferencí s guvernérkou Janet Yellenovou, takže můžeme čekat, že se dozvíme více informací a volatilita bude větší. Pokud dá Fed větší důraz na rychle rostoucí ekonomiku a nebude se dopady Ruska příliš zaobírat, dočkáme se konce korekce na EUR/USD a dolar bude nadále sbírat zisky.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Zdroj: FRED, MT4, Bloomberg
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz