Kombinace ekonomického výkonu i přístupu ostatních centrálních bank dává dolaru výhodu. 10leté reálné výnosy dluhopisů v USA přesáhly 2 % p.a. a vynášejí tak nejvíce od globální finanční krize (viz graf). Díky kvantitativnímu utahování (QT) je na trhu nyní dostatek atraktivně naceněných bezpečných bondů - spekulativní i investiční kapitál tak nyní proudí do USA v obrovských objemech a drží dolar na silných úrovních.
Vývoj 10letého reálného výnosu amerických Treasuries (v % p.a.):
Evropská centrální banka (ECB) sice na posledním zasedání zvýšila úrokovou sazbu z 4,25 na 4,50 %, ale trhy přestávají věřit, že by takto utaženou měnovou politiku dokázala měnová unie ustát. Německý průmysl zůstává podle dnešních dat indexu PMI v hluboké recesi a do kontrakce se překvapivě propadají i francouzské služby. Zářijová inflace v eurozóně by měla na základě bazického efektu poklesnout, pokračující stagflace a opětovné zvýšení cen dovážené ropy však nedovolí euru připsat si za aktuální ekonomické konstelace nějaké významnější zisky.
Vývoj indexu PMI v průmyslu v eurozóně:
Japonskému jenu zase totálně schází podpora centrální banky. Bank of Japan (BoJ) dnes nechala depozitní úrokovou sazbu nadále na negativních 0,10 % a i přes růst měnového páru USD/JPY nad 148 se za svou měnu nepostavila ani rétoricky, natožpak přímými devizovými intervencemi. Přitom inflace v Japonsku se již usadila na 3 % a slabá měna i rostoucí ceny energií zvyšují inflační očekávání. Důvodem holubičí opatrnosti BoJ mohou být problémy čínské ekonomiky, která je hlavním odbytištěm pro japonské exporty.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Britská ani švýcarská centrální banka tento týden nezvýšily úrokovou sazbu, byť trh čekal ještě jeden „hike“. Libra i frank proto odepsaly kolem jednoho procenta. Zvlášť u švýcarské národní banky (SNB) je holubičí otočka překvapením, protože za účelem ztlumení inflace dokonce rozprodávala své devizové rezervy a vyhnala kurz švýcarského franku na historická maxima.
Vývoj švýcarských devizových rezerv (v mil. CHF):
Většina majors měn zůstává na slabších úrovních, a proto může být rizikové v nich otevírat krátkou pozici. Švýcarský frank si ale drží silný kurz a zároveň ztrácí podporu centrální banky. Nákup měnového páru USD/CHF může proto kromě slušných pozitivních swapových bodů (úrokový diferenciál činí 3,5 %) i kurzové zhodnocení.
Vývoj měnového páru USD/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Markit Economics, MT4, FRED, tradingeconomics.com