Není totiž stoprocentním pravidlem, že při zvýšené nejistotě bude USD sbírat zisky. V reakci na politickou krizi může nastat prudký růst cen ropy, který svým negativním efektem převáží. To následně oslabí americký dolar. Spojené státy jako čistý dovozce ropy totiž zaznamenávají při rostoucích cenách této suroviny hlubší schodek obchodní bilance, což je přítěž pro domácí měnu – proto je mezi USD a ropou negativní korelace.
Pro analýzu aktuálního sentimentu na měnovém trhu se nejdříve podíváme na podobné situace z historie. Podle indexu geopolitického rizika z dílny Credit Suisse byly v posledních třech desetiletích nejvíce rizikovými obdobími roky 1991 (rozpad SSSR), 2001 (útoky 11. září) a 2011 (Arabské jaro).
Vývoj indexu geopolitického rizika:
Reakce USD na tyto události však byla rozdílná. V letech 1991 a 2011 ropa zaznamenala výpadky dodávek z Blízkého východu a takto vzniklý nabídkový šok se projevil silným růstem ceny ropy, což vyústilo ve slabší dolar. Po útocích 11. září 2001 byl naopak trh s ropou dobře zásoben, hodnota USD tak mohla při levnější ropě ještě několik měsíců růst. Do jaké škatulky bychom tedy měli zařadit aktuální zvýšené politické riziko s potenciálním dopadem na hodnotu USD?
Porovnání vývoje cen ropy (červeně) a USD indexu (modře) při politických krizích:
S ohledem na trh s ropou jsme letos žádné výpadky dodávek prozatím neznamenali. Z Ruska proudí do Evropy černé zlato i nadále a ropná pole v Iráku byla dosud agrese islámských radikálů ušetřena. Dnešní situace je proto podobná právě roku 2001. V důsledku stabilní nabídky spadla cena ropy WTI za poslední dva měsíce o 13 dolarů. Nic tedy nebrání USD, aby v dosavadním býčím trendu pokračoval.
Dobrou zprávou také je, že ropa se zdá být ve vztahu k americkému dolaru lehce předstihovým indikátorem (blízkovýchodní hrozby nejprve katapultují ropu vzhůru, pokles USD následuje až s odstupem). Proto by v případě výrazného zhoršení politické situace a následného dočasného nedostatku ropy mělo být možné long pozici na USD uzavřít bez větších ztrát.
Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, Bloomberg, Credit Suisse, FRED