To dává americké centrální bance (Fed) vítr do plachet při její snaze o „normalizaci měnové politiky“ čili růstu úrokových sazeb. Dolar si připsal slušných 70 pipů na páru s eurem a překvapením byla i pozitivní reakce akciových trhů, kde všeobecný optimismus vykompenzoval i strach z vyšších úroků a index S&P 500 uzavřel na historických maximech.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Podívejme se ale na hlavní důvod, proč by chtěl Fed zvyšovat úroky. Vyšší vyplácené mzdy, kterým páteční report pomohl o 0,8 % vzhůru, by v kombinaci s dobrou spotřebitelskou důvěrou mohly vyhnat růst cen nad dvouprocentní cíl. Z pohledu na graf objemu mezd ale nejsou žádné takové tlaky patrné – meziročně se výplatní pásky zvýšily o 4,3 %, což je spíše ve spodní polovině trendu, který pracovní trh v USA drží už 6 let.
Případné bubliny škodlivé pro finanční systém by také prozatím měly být mimo rozlišovací schopnost Fedu. Americké akcie či nemovitosti už nejsou levné, ale nedá se říci se krach jejich cen je za dveřmi. A co se týče inflačních očekávání, tak ta se na 5letém horizontu drží na velice nízkých 1,64 %. Těžko proto můžeme hledat důvody, proč by musel Fed utahovat měnové šrouby právě teď, když se americká ekonomika neřítí vpřed žádným závratným tempem a globální rizika jsou spíše negativního rázu.
Vývoj meziročního růstu objemu mezd v USA (v %):
Pravděpodobnost růstu sazeb v letošním roce vypočtená z úrokových futures se proto drží na stále střízlivých 43 %. Pravdou je, že před zprávou o zaměstnanosti to bylo pouze 32 %, ale i tak se dolaroví býci nemohou bezpodmínečně spoléhat na pomoc Fedu, který by jim pomohl stlačit eurodolar znovu blíže k paritě.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz