Neděle 05. ledna 2025 13:29
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna

USA mají obavy z čínských elektromobilů, chtějí vyšší cla

14.05.2024 12:55  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Výběr informací o ekonomických vztazích mezi Spojenými státy a Čínou (USA zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent, zvýší se i cla na mnoho dalších položek):

- Spojené státy a Čína spolu od roku 2018 vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami světa rozbouřil finanční trhy a zpomalil růst světové ekonomiky. Situace se částečně uklidnila koncem roku 2019, kdy Peking a Washington oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Spojené státy také Číně vyčítají nespravedlivé obchodní praktiky, nepřiměřené státní subvence, tržní bariéry, krádeže duševního vlastnictví a nucený transfer technologií.

- Bývalý prezident Donald Trump v letech 2018 a 2019 v rámci obchodní války s Čínou uvalil cla na čínský dovoz v hodnotě stovek miliard dolarů. Existují ale výjimky, které zahrnují průmyslové komponenty, jako jsou čerpadla a elektromotory, některé automobilové díly, chemikálie, jízdní kola či vysavače. Administrativa současného prezidenta Joea Bidena opakovaně prodloužila osvobození od cel u stovek kategorií čínských výrobků.

- Spojené státy například v roce 2018 uvalily 25procentní clo na dovoz oceli a desetiprocentní clo na dovoz hliníku. Trumpova administrativa opatření zdůvodnila tím, že dovoz těchto produktů ohrožuje americkou ekonomiku a tím i národní bezpečnost. Čína, která je největším světovým producentem oceli, jako odvetu za americká cla zavedla dodatečná cla 15 až 25 procent na různé produkty z USA.

- Světová obchodní organizace (WTO) loni v srpnu dospěla k závěru, že cla, která Čína uvalila na dovoz ze Spojených států v odvetě za americká cla na dovoz oceli a hliníku, jsou v rozporu s mezinárodními obchodními pravidly. Americký prezident Biden před nedávnem oznámil, že chce ztrojnásobit cla uvalená na čínskou ocel a hliník dovážené do Spojených států.

- Podle údajů serveru census.gov činila v roce 2023 hodnota vývozu amerického zboží do Číny 148 miliard dolarů, zatímco z Číny do USA se dovezlo zboží za 427 miliard dolarů. Spojené státy tedy v obchodování s Čínou zaznamenaly deficit 279 miliard dolarů, proti roku 2022 se deficit snížil o 27 procent. Mezi hlavní produkty, které Spojené státy do Číny vyvážejí, patří sójové boby, integrované obvody a surová ropa. Opačným směrem nejčastěji putují vysílací zařízení, výpočetní technika a součásti kancelářských strojů.

- Podle loňského výpočtu banky HSBC Holdings se ale největším vývozním trhem pro Čínu stal region jihovýchodní Asie. Export z Číny do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) stoupl podle dvanáctiměsíčního klouzavého průměru téměř na 600 miliard dolarů měsíčně. Tím tento desetičlenný blok výrazně předstihl USA a Evropskou unii.

- Napjaté obchodní vztahy mezi oběma největšími ekonomikami světa přijela letos v dubnu do Číny zmírnit americká ministryně financí Janet Yellenová, která se snažila prosadit, aby Peking omezil nadbytečné průmyslové kapacity. Ministryně oznámila, že Spojené státy nebudou akceptovat záplavu čínských výrobků, které se na světovém trhu prodávají se ztrátou, jak se to stalo v minulosti, a že nepřipustí, aby nová průmyslová odvětví decimoval čínský dovoz. Obavy Yellenová vyjádřila hlavně z rychle rostoucího čínského vývozu elektromobilů, baterií, solárních panelů a dalších produktů pro výrobu čisté energie.

- Čína je dominantním hráčem v sektoru výroby baterií pro elektrická vozidla a její automobilový průmysl v posledních letech zažívá rychlý růst. Čínští výrobci elektromobilů globálně expandují, což Američany znepokojuje. Několik amerických senátorů již požadovalo embargo na dovoz levných elektromobilů z Číny. Například předseda bankovního výboru Senátu Sherrod Brown vyzval Bidena, aby ve Spojených státech zakázal prodej čínských elektromobilů. "Žádám, abyste podnikl odvážný a rázný krok a trvale zakázal elektromobily vyrobené čínskými podniky nebo jakýmikoliv jejich dceřinými společnostmi, které zřizují, aby zakryly jejich původ," napsal Brown prezidentovi. "Čínské elektromobily jsou existenční hrozbou pro americký automobilový průmysl," dodal.

- Dnes Bidenova administrativa oznámila, že Spojené státy zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent. Zvýší se také cla na dovoz počítačových mikročipů, zdravotnických produktů, některých výrobků z oceli a hliníku a na mnoho dalších položek. Cla na elektromobily a některé další zboží začnou platit už letos, u jiného zboží až později, postupně v příštích dvou letech.

- Expanze čínských výrobců elektromobilů znepokojuje také Evropskou unii. Ta proto loni zahájila vlastní vyšetřování čínských dotací pro elektromobily. Pokud by Brusel dospěl k závěru, že Čína udržuje ceny elektromobilů na uměle nízké úrovni, mohl by zavést cla. V postupu vůči Číně v této oblasti však nejsou unijní státy jednotné, například Francie prosazuje tvrdší přístup, Německo chce postupovat opatrněji.

- Čínské elektromobily jsou na evropském trhu asi dvakrát dražší než na trhu domácím, tedy čínském. Svojí cenou se téměř vyrovnají evropské konkurenci, proti ní ale zpravidla nabízejí vyšší výbavu. Čínští výrobci elektromobilů tak využívají vyšší zisky z prodeje na evropském trhu k dorovnání ztrát z levného prodeje na domácím trhu, kde také panuje v oblasti elektromobility tvrdší konkurence.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • USA: Intenzita jednání o rozpočtu roste
    Naděje na rychlé ukončení rozpočtové krize ve Spojených státech včera v sídle amerického Kongresu...
  • USA jsou blízko k dohodě o zvýšení dluhového stropu
    Jednání v americkém Senátu o zvýšení dluhového limitu a obnovení plného financování vládních aktivit se...
  • USA jsou prý připraveny na růst úroků
    Ekonomika Spojených států je dostatečně silná k tomu, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v projevu připraveném pro dnešní setkání s výborem Sněmovny reprezentantů pro finanční služby.
  • USA jsou prý připraveny sjednat atraktivní obchodní pakt s Brity
    Spojené státy jsou připraveny sjednat atraktivní obchodní dohodu s Británií poté, co tato země opustí Evropskou unii. Uvedl to včera americký ministr financí Steven Mnuchin na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dodal, že příznivá hospodářská budoucnost Británie má pro USA velký význam.
  • USA, Kanada, Británie i Austrálie rozhodly o uvalení dalších sankcí vůči Barmě
    Spojené státy, Kanada, Británie i Austrálie rozhodly o uvalení dalších sankcí vůči Barmě. Koordinovaný krok podle agentury Reuters přichází u příležitosti druhého výročí vojenského převratu v této asijské zemi. Sankce cílí mimo jiné na současné i bývalé představitele vojenského režimu.
  • USA kritizují Indii, Itálii a Turecko za digitální daň
    Daň z digitálních služeb, kterou zavedly Indie, Itálie a Turecko, diskriminuje americké společnosti a je v rozporu s mezinárodními daňovými zásadami. Uvedl to v noci na dnešek Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Připravil tak cestu pro případné zavedení odvetných cel. USTR uvedl, že zatím nepodnikne konkrétní opatření. Bude ale nadále hodnotit všechny dostupné možnosti.
  • USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
    Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke svazování kabelů. Čína tyto výrobky podle Washingtonu nespravedlivě subvencuje, a znevýhodňuje tak americké producenty. Subvencování se podle ministerstva obchodu uskutečňuje formou podhodnocování měny. Je to poprvé, kdy Spojené státy uvalí clo, aby snížily dopady slabé čínské měny. Případ by tak mohl vytvořit precedens, protože jde o neobvyklý krok, který bere v úvahu měnu, což je podle pravidel ministerstva povoleno od začátku letošního roku, uvedl server BBC.
  • USA kvůli viru zahájily fiskální rok rekordním říjnovým deficitem
    Americká vláda zahájila nový rozpočtový rok rekordním říjnovým deficitem, protože koronavirová krize vedla k prudkému nárůstu výdajů a k poklesu příjmů. Ministerstvo financí včera oznámilo, že schodek se v říjnu více než zdvojnásobil na 284 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) ze 134 miliard dolarů před rokem.
  • USA loni zvýšily výběr cel o 73 procent
    Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) zvýšil v loňském fiskálním roce výběr cel o 73 procent na téměř 72 miliard USD (1,6 bilionu Kč). Přispěla k tomu hlavně cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na ocel, hliník a dovoz z Číny, uvedl úřad.
  • USA mají nejnižší rozpočtový deficit od 2008
    Spojené státy snížily rozpočtový deficit ve fiskálním roce 2012-2013 na 4,1 procenta HDP, což je nejnižší...
  • USA mají poslední šanci odvrátit platební neschopnost vlády
    Spojené státy dnes mají poslední šanci odvrátit hrozící platební neschopnost vlády. Pokud američtí...
  • USA: Maloobchodní tržby stouply méně, než se čekalo
    Tržby amerických obchodníků v červnu rostly třetí měsíc v řadě a ve srovnání s předešlým měsícem se zvýšily...
  • USA: Maloobchodní tržby v únoru rostly
    Maloobchodní tržby v USA rostly v únoru nejrychleji za pět měsíců. Američané kupovali více automobilů...
  • USA: Míra nezaměstnanosti zůstala na 7,8 %
    Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v prosinci 2012 zůstala na revidovaných 7,8 procenta z...
  • USA míří do platební neschopnosti
    Spojené státy míří počínaje úterkem do platební neschopnosti. Senát ovládaný demokraty prezidenta...
  • USA mohou být do 17. října bez peněz
    Pokud Spojené státy včas nezvýší strop pro zadlužení, pak jim do 17. října dojdou peníze na úhradu splatných závazků...
  • USA mohou být příští týden bez peněz
    Sněmovna reprezentantům USA, ve které mají většinu republikáni, prosadila do zákona o státních výdajích...
  • USA mohou zahájit proceduru vypovězení pařížské klimatické dohody
    Spojené státy mohou počínaje dnešním dnem zahájit proceduru odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, v níž se téměř dvě stovky států zavázaly ke snižování emise skleníkových plynů. Smlouvu, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016, mohou signatáři vypovědět nejdřív po třech letech. Proces odstoupení pak trvá zhruba rok, a oficiální by se tak americká výpověď stala zřejmě až po prezidentských volbách v listopadu 2020.
  • USA nabídly EU dohodu o volném obchodu
    Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) snažily naklonit si Evropu a Japonsko nabídkou dohody o volném obchodu. Chtějí tak zřejmě získat větší sílu v eskalující válce cel s Čínou, uvedla agentura Reuters. Nabídka však narazila na tvrdý odpor Francie.
  • USA nadále hrozí platební neschopnost
    Spojeným státům nadále hrozí platební neschopnost. Nic na tom zřejmě nezmění ani páteční schválení návrhu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding