Fed nyní bude až do odvolání prodávat ze své rozvahy nahromaděné americké vládní dluhopisy i hypoteční cenné papíry za 95 mld. USD měsíčně, zatímco doposud šlo pouze o 47,5 mld. USD měsíčně. A nejde o žádné drobné. Toto tempo odpovídá lehce přes 4 % amerického HDP. Ministerstvu financí ve Washingtonu se sice díky hospodářskému růstu i inflaci povedlo snížit rozpočtový schodek na ročních cca 800 mld. USD, nyní ale bude muset na volném trhu hledat nové kupce pro celých 2 000 mld. USD svého dluhu.
Vývoj výše rozvahy americké centrální banky (v mil. USD):
Takový tlak zřejmě trh s americkými Treasuries neustojí a výnosy budou postupně růst, což je pro akcie, kryptoměny i zlato špatná zpráva. Samozřejmě primárním faktorem, který působí na výnosy dluhopisů, je výhled nastavení úrokových sazeb, objem QT je ale dostatečně vysoký, aby pouhým zvýšením nabídky poslal dluhopisy níže (a výnosy výše).
Vývoj výnosu 5letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Menší přebytek dolarové likvidity by měl znamenat i stažení investorů z rizikových aktiv. Vývoj velikosti rozvahy Fedu a kapitalizace US akcií za poslední 2 roky si je až překvapivě blízký. Korelace v minulosti sice nemusí znamenat korelaci do budoucna, ale je jasné, že pro růst amerických akcií příliš faktorů aktuálně nehovoří.
Porovnání vývoje tržní kapitalizace amerického akciového trhu (červeně, levá osa, v mld. USD) a přebytečné hotovosti bank uložených u Fedu (modře, pravá osa, v mld. USD):
Jednou z překážek býčího trhu je i mimořádná síla amerického dolaru. Tržby amerických globálních gigantů v Evropě, Japonsku nebo Číně se po přepočtu do dolarů výrazně sníží a podobně dopadá i jejich marže mimo USA. QT spolu s dalším prudkým zvyšováním sazeb ve Spojených státech bude držet dolar nadále silný a expanze zisků na zahraničních trzích pro Apple, Amazon, Coca Colu nebo Ford bude o to složitější.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, Zerohedge, Bloomberg