Sobota 18. ledna 2025 06:45
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Zamyšlení ke změně klimatu u příležitosti COP27

15.11.2022 12:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Letošní konference o změně klimatu COP27 v Egyptě, která navazuje na podněty z konference COP26, nabízí příležitost realizovat loňské závazky a řešit problémy, jako například zabezpečení potravin, které vyvstaly v souvislosti s nedávnými klimatickými pohromami a vojenským konfliktem na Ukrajině.

Způsob, jakým dnes produkujeme potraviny, přispívá ke změně klimatu a je jí ohrožen. Ceny potravin rostly již před válkou na Ukrajině. Bylo to v důsledku problémů v dodavatelských řetězcích v souvislosti s Covidem, deglobalizačních trendů i vyšších nákladů na vstupy (např. u hnojiv). To zvýšilo počet lidí trpících hladem na celém světě z 8 % v roce 2019 na rekordních 9,8 % v roce 2021, tedy přibližně na 830 milionů lidí.

Vypuknutí války tento problém jen umocnilo, protože vedlo k většímu nedostatku hnojiv a zvýšilo náklady na energie a dopravu. Produkci potravin zasáhly také klimatické jevy, jako je sucho v Africe a Číně i záplavy v Pakistánu a USA. Některé oblasti byly zmítány oběma jevy.

Vyšší ceny

Tyto faktory by mohly držet ceny potravin na vyšší úrovni po delší dobu. Podle analytiků společnosti Fidelity zůstanou ceny hnojiv pravděpodobně nad historickými průměry vlivem přetrvávajícího nedostatku potaše; zakládání nových dolů na potaš v jiných částech světa vyžaduje čas a kapitál.

Výroba hnojiv je také vysoce náročná na emise uhlíku (dusíkatá hnojiva využívají jako surovinu zemní plyn) a přispívá ke znečištění vodních toků a k dalšímu narušení klimatických vzorců. Přesto se stala nezbytnou, protože velkoplošné moderní zemědělské metody časem zbavují půdu živin. Systematické vyčerpávání půdy bohužel vedlo k začarovanému kruhu, v němž klesající výnosy ze zemědělských plodin zvyšují potřebu hnojiv, což dále poškozuje biologickou rozmanitost a kvalitu vodních toků, uvolňuje více uhlíku a vytváří rezistenci vůči pesticidům.

Pokud se stávající systém nezmění, bude čím dál křehčí a hrozí mu katastrofální kolaps. Svět potřebuje alternativní řešení, která zmírní změnu klimatu, přizpůsobí se jí a zároveň sníží hlad ve světě. Proto je zabezpečení potravin prioritou konference COP27 a součástí diskuse o způsobu financování přechodu na nulovou uhlíkovou stopu, který bude spravedlivý a založený na spolupráci.

Regenerace

Jednou z odpovědí může být regenerativní zemědělství. Regenerativní zemědělství je postaveno na samoobnovujících a samoregulačních schopnostech půdy, místo hnojiv používá rostlinný mulč nebo hnůj a snaží se zachytit více emisí uhlíku výsadbou stromů mezi řádky plodin nebo ponecháním nežádoucích částí sklizené úrody v půdě. Studie společnosti UK Assist ukázala, že obnovení půdy tímto způsobem může ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zvýšit výnosy z plodin a podpořit biologickou rozmanitost, aniž by se snížila produktivita. Tyto techniky zemědělství však musí být vysoce lokalizované, náklady na pracovní sílu mohou být vyšší a počáteční výnosy nižší. Proto je obtížné je zavést ve velkém měřítku bez finanční asistence přechodných nákladů na implementaci, včetně nákladů na vzdělávání.

Řešení těchto překážek bude vyžadovat politický um a trpělivý kapitál, jež podpoří pomalý, ale trvalý přechod. Stejně jako v případě energetiky se může stát, že systémy produkce potravin budou muset být více lokalizované a závislé na obnovitelných zdrojích energie. Stejně tak musí vlády a investoři zvážit dopad nárůstu počtu a intenzity přírodních katastrof na zabezpečení produkce potravin. Koncem letošního roku se konference OSN COP15 věnovaná přírodě zaměří na to, jak do roku 2030 zvrátit úbytek biologické rozmanitosti a do roku 2050 dosáhnout úplné obnovy přírody, což by mělo vést ke zlepšení odolnosti plodin a zmírnění dopadů změn klimatu.

Investorský apetit

Více než polovina světového HDP (přibližně 45 bilionů amerických dolarů) závisí na přírodě, přičemž zemědělství patří mezi hlavní odvětví, která jsou nejvíce postižena úbytkem přírody. Jako investoři se proto snažíme alokovat kapitál tak, abychom podpořili přechod k udržitelné produkci potravin, často prostřednictvím převratných inovací, a zmírnili rizika zastaralých přístupů.

Potenciál tu je. Nejenže se techniky udržitelného zemědělství zdají být ve světě vyšších cen hnojiv a klesajících výnosů relativně nákladově efektivní, ale podle OSN by se při plošném přechodu na ně mohla část z ročních 12 bilionů dolarů, které tvoří skryté náklady při produkci potravin (od dopravy po hnojiva) vrátit zpět do komunit. Mohla by také do roku 2030 vytvořit 4,5 bilionu dolarů ročně nových obchodních příležitostí (včetně akvakultury a alternativních proteinů) a eliminovat velkou část emisí ze zemědělství, které spolu se zpracováním potravin vyprodukuje zhruba třetinu celosvětových emisí skleníkových plynů. 

Spolupracujeme se společnostmi napříč hodnotovým řetězcem na snižování uhlíkových emisí a prevenci úbytku přírodních ekosystémů, přičemž se zaměřujeme na hovězí maso, sóju, dřevo a palmový olej, kde je vysoké riziko odlesňování a kde jsou zapotřebí nových přístupů. Společnost Fidelity se také podílí na řadě společných iniciativ zaměřených na řešení otázek zemědělství a biologické rozmanitosti, včetně iniciativ FAIRR a Finance for Biodiversity Pledge.

Investoři však nemohou tento problém vyřešit sami. Jako finanční aktéři jsme vázáni systémem, ve kterém působíme. Proto se obracíme na politiky, aby vytvořili správné rámce, pobídky a nástroje pro sdílení rizik, které umožní významné a rychlé zapojení soukromého kapitálu. Konference COP27 má pro toto úsilí zásadní význam a může pomoci udržet svět na cestě ke klimatické neutralitě navzdory četným krizím, jimž čelíme. Pro dosažení tohoto cíle do roku 2050 je řešení problematiky zabezpečení potravin, zejména na jižní polokouli, zásadní.

Andrew McCaffery, CIO, Fidelity International

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zámořské indexy uzavřely v kladných číslech
    Americké akciové indexy v závěru středeční seance doznaly pouze mírných změn a uzavřely tak v kladném teritoriu v čele s technologickým Nasdaqem (+0,57 %), širší index S&P500 přidal lehce přes 0,4 % a tradiční index Dow Jones 0,14 %. Dařilo se též dluhopisům, především pak kratším splatnostem. Drahé kovy nakonec uzavřely smíšeně. Zatímco stříbro zpevnilo o 0,5 % na 29,56 USD/oz, zlato odepsalo 0,1 % s pohybem na 2511,7 USD/oz. V červeném končily energie. Ropa oslabila o 1,8 % na 71,84 USD/barel, zemní plyn o 0,6 % na 2,19 USD/mmbtu.
  • Zámořské indexy v pátek posilovaly
    Hlavní zámořské indexy uzavřely minulý týden růstem. Impozantní vývoj zaznamenaly akcie AMD a Nvidia, které přidaly 4,5 % a 3,7 %. Vítězem pátečního dne byla společnost NetApp (NTAP), která připsala přes 19 %. Společnost prezentovala své výsledky a výhled, přičemž zejména výhled společnosti investory překvapil. Společnost ve svém ročním výhledu představila odhad upraveného EPS v rozmezí 6,4 až 6,5 USD, trh očekával 6,14 USD. Překvapení se konalo i ve výsledcích společnosti, kde prezentovala za třetí účetní čtvrtletí upravené EPS ve výši 1,94 USD, trh očekával 1,68 USD a čisté tržby ve výši 1,61 mld. USD, trh očekával 1,59 mld. USD. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 +0,80 %, Nasdaq 100 +1,44 % a Dow Jones +0,23 %.
  • Zámořské indexy v plusu
    Nejširší index S&P 500 hned první den v květnu ukázal letošní minimum, v průběhu včerejší obchodní seance se mu ale přeci jenom podařilo odrazit se od minim a zakonči obchodní den 0,6 % v plusu. I další indexy předvedly v rámci včerejšího obchodování otočku, konkrétně Dow Jones přidal 0,3 % a technologický Nasdaq dokonce 1,6 %. Amazon poté, co v minulém týdnu odreportoval neuspokojivý výhled včera pokračoval v lehkém propadu, ve všeobecně dobré náladě nakonec přidal alespoň kosmetických 0,2 %.
  • Zámořské indexy v USA po volatilní seanci uzavřely růstem
    Hlavní americké indexy prošly včerejší obchodování zvýšenou volatilitou. Tvrdou ránu dostali včera akcie Bath & Body Works (BBWI), které propadly nejvíce mezi akciemi z indexu S&P 500, a odepsaly přes 12 %. Na vině je prezentovaný výhled pro druhý kvartál a pro zbytek fiskálního roku, kde společnost nedokázala naplnit odhady analytiků. Ve druhém čtvrtletí společnost očekává EPS v rozmezí 31 až 36 centů na akcii, trh očekával 39 centů. Zároveň společnost očekává propad prodejů v rozmezí 0 až -2 %. Společnost tak po překonání odhadů v prvním čtvrtletí zaostává. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,15 %, Nasdaq 100 +0,29 % a Dow Jones +0,36 %.
  • Zámořské trhy otevírají smíšeně
    Index Dow Jones -0,6 % na 40583,84 b. S&P 500 -0,03 % na 5469,39 b. Nasdaq Composite +0,23 % na 16923,91 b.
  • Zámořské trhy otevřely smíšeně, daří se Warner Bros, propadá se Moderna a ztrácí i Micron technology
    Index Dow Jones -0,15 % na 40801,77 b. S&P 500 +0,14 % na 5561,79 b. Nasdaq Composite +0,35 % na 17456,28 b.
  • Zámořské trhy uzavírají v zeleném
    Index Dow Jones +1,76 % na 39446,49 b. S&P 500 +2,3 % na 5319,31 b. Nasdaq Composite +2,87 % na 16660,02 b.
  • Zámořské trhy včera propadly
    Zámořské trhy první obchodní den nového týdne propadly. Výrazně se včera nedařilo technologickým gigantům. Nejhůře z této skupiny skončily akcie Meta Platforms, které ztratily 6,1 %, za poslední tři dny se již ale propadly o necelých 30 %. Sektorově se dnes dařilo pouze energetickým společnostem (Chevron +0,6 %). Z indexu S&P 500 prozatím odreportovala čtvrtletní výsledky zhruba polovina společností. Průměrný růst výnosů byl revidován lehce níže na 4 % z původně očekávaných 4,1 %. Společnost Global Payments propadla po představení horšího ročního výhledu o 8,8 %.
  • Zámořské trhy zahajují obchodování smíšeně
    Index Dow Jones -0,36 % na 39201,29 b. S&P 500 +0,26 % na 5587,56 b. Nasdaq Composite +0,5 % na 18495,46 b.
  • Zámořský svátek znamenal klidnější obchodování i v Praze
    Dnešní svátek v USA poznamenal i obchodování na pražské burze. Aktivita byla o poznání nižší, než je dlouhodobý průměr.
  • Za nákup Bitcoinu prostřednictvím služby EasyCoin půjde zaplatit na terminálech Sazky a pobočkách České pošty – téměř 8000 platebních míst!
    Od středy 21. 1. 2015 budou mít možnost zájemci o obchodování s virtuálními měnami pohodlně nakoupit Bitcoiny prostřednictvím služby EasyCoin a za nákup jednoduše zaplatit na terminálech Sazky nebo na přepážkách České pošty.
  • Za necelou hodinu budou zveřejněny statistiky z amerického trhu práce NFP!
    Důležitý makroekonomický report z amerického trhu práce NFP bude zveřejněn ve 14:30. Tržní konsenzus očekává růst o 145 tisíc nových pracovních míst, což by vzhledem k posledním fundamentům bylo považováno za dobrý výsledek. V posledních dnech byly totiž zveřejněny indexy ISM, jejichž subindexy mapující trh práce nedopadly zrovna pozitivně. Pokud se dočkáme horšího než očekávaného výsledku, tak se jistě zvýší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Fedu již na říjnovém zasedání. Americký dolar i index S&P 500 před zveřejněním fundamentu klesají.
  • Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců. Trh už letos čeká jen dvě snížení základní sazby ČNB, vždy o 0,25 procentního bodu
    Hlavním důvodem vyšší než očekávané dubnové inflace je jednání obchodních řetězců. Ty po Novém roce držely ceny potravin poměrně nízko, aby dokázaly, že promítly nižší DPH. To vydržely do Velikonoc. Když pak tlak médií a veřejnosti na ně polevil, ceny potichu zvedly a vrací se do zaběhnutých kolejí.
  • Za nedostatku kurzotvorných zpráv akcie přidávají na ziscích
    Akciové trhy se vezou dále na vlně optimismu. Evropský Stoxx 600 v posledních desítkách minut obchodování roste o třetinu procenta. Trhy však postrádají nové impulsy, když nebyly zveřejněny žádné makroekonomické statistiky ani hospodářské výsledky větších firem. Investoři vyčkávají na další jednání ohledně celních bariér mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž páteční vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella. V rámci sektorů si nejvyšší zisky připisují energetické tituly (+0,9 %). Jediným sektorem, který se nachází v červeném, jsou maloobchodní řetězce se ztrátou 0,3 %.
  • Za nedostatku nových zpráv evropské akcie mírně vzrostly
    Obchodování s akciemi v Evropě navázalo na úspěšnou seanci v Asii a indexy si připisují zisky. Přesto je jejich výše výrazně nižší než u asijských titulů. Akciový index Stoxx 600 přidává více jak hodinu před svým závěrem zhruba čtvrt procenta. Daří se především komunikačním společnostem s růstem o 0,9 % a informačním technologiím (+0,6 %), naproti tomu mírné ztráty počítají akcionáři v průmyslových podnicích a energetických společnostech (-0,1 %). Obchodování postrádalo nový impuls, když nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické ukazatele a pouze minimum společností reportovalo své výsledky. Ve Spojených státech jsou dnes trhy kvůli Dnu prezidentů zavřeny.
  • Za nedostatku zpráv koruna mírně zpevnila
    Koruna si včera vůči euru připsala několik haléřů. Na mezibankovním trhu se domácí měna hned v ranních...
  • Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, přelomově a po návratu z USA připouští guvernér české centrální banky Michl
    Za mimořádně vysokou inflaci v Česku může i chybná měnová politika České národní banky. Přelomově to připouští guvernér ČNB Aleš Michl. Ve svém textu, jenž vznikl po návratu z každoroční klíčové konference centrálních bankéřů celého světa, pořádané tradičně v Jackson Hole ve Wyomingu, si guvernér nezvykle sype popel na hlavu. Lépe řečeno, sype jej na hlavu hlavně předchozímu vedení ČNB.
  • Za obchodnými vojnami je dolár
    Trump rozohral nebezpečnú hru. Svoju predvolebnú politiku postavil na eliminovaní amerického obchodného deficitu, a teraz – mesiace pred voľbami do kongresu, ju začína napĺňať. Je to nebezpečná hra – avšak nanajvýš politická. Pretože obchodná bilancia je vo svojej podstate politický problém.
  • ZA OSLABENÍM DOLARU STOJÍ BERNANKEHO PROJEV
    Dolar (DXY) se dostal na své třítýdenní minimum, když v úterý klesl oproti 6 hlavním měnám o 0,7%. Příčinou jsou zejmé...
  • Za oslabováním zlata stojí Indie i požadavky udržitelnosti
    Zlatý kov, který byl odjakživa považován za bezpečnou investici, trpí posledních několik měsíců nedostatkem pozornosti a důvěry investorů, což se odráží na jeho ceně. Zlato se ocitlo „v tiché klidné řece“ téměř bez pohybu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new