Ropa, plyn, uhlí, pšenice, kukuřice, bavlna, káva, zlato, dřevo – všechny tyto komodity zdražily za poslední 2 roky o desítky až stovky procent. Ani velmi silný americký dolar, který je primární měnou pro obchodování většiny komodit, nepomohl udržet ceny na uzdě. Jejich nákup by nyní představoval spekulaci na další „černou labuť“, která by snížila nabídku dané suroviny, nebo předpoklad skutečně dlouhodobé zvýšené inflace.
Jedna komodita se ale tomuto trendu částečně vyhýbá. Cukr už 9 měsíců osciluje okolo 19 centů za libru a býčí trh toto sladidlo už delší dobu obchází. Oproti rokům 2010-2012 je přitom cukr výrazně levnější. Faktorů pro růst je více než dost.
Vývoj ceny cukru za poslední rok, v USD za váhovou libru:
Produkce cukrové třtiny v Brazílii, hlavním exportérovi, klesá (viz tabulka níže). Dále velká část této cukrové třtiny bude přesměrovaná na výrobu etanolu, jehož výroba je při dnešních cenách benzínu atraktivnější než klasický cukr. Silný brazilský real také bude omezovat výnosnost exportů cukru. A v neposlední řadě kromě drahé ropy mohou táhnout cukr vzhůru i vysoké ceny kukuřice, která je pro výrobu etanolu konkurenčním primárním vstupem.
Produkce cukrové třtiny, cukru a etanolu v Brazílii, první polovina dubna:
Období stagflace, kterým si letos procházíme, je pro investory noční můrou. Udržení reálné hodnoty investičních aktiv se zdá být nadlidským úkolem. Nemovitosti nedrží růst spolu s inflací, protože je drtí vysoké úrokové sazby, akcie jako celek dopadají podobně, o dluhopisech ani nemluvě.
Komodity už jsou většinou předražené, protože právě jejich růst vyvolává inflaci, nikdy to není naopak. Aktuálně je velice obtížné najít aktivum, které by reálně mohlo přinést nějaký výnos. Seznam je velice krátký a z komodit si na něj píšu právě cukr. Na akcie se chci podívat příště.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, CME, Unica Report