Kanadský dolar
Kanada jako významný producent a exportér ropy měla vždy svou měnu úzké svázanou s pohyby na ropném trhu, což je vidět i z prvního grafu. Korelace mezi měnovým párem USD/CAD a cenou americké ropy WTI se dlouhodobě pohybuje mezi -0,50 a -0,60, což je na vztah měny a komodity velmi vysoké číslo. Nyní ale vidíme, že obě aktiva rostou.
Porovnání vývoje ceny ropy WTI (modře, pravá osa) a měnového páru USD/CAD (červeně, levá osa):
Kanadský dolar zkrátka letos neumí profitovat z vysokých cen ropy, za čímž stojí více faktorů. Zaprvé ceny, které dosahují kanadští producenti, se výrazně liší od cen WTI, kterými se oceňuje ropa v Oklahomě. Kvůli nedostatku kapacit potrubí se nemá jak kanadská ropa dostat do mexického zálivu a diskont mezi Albertou a Oklahomou se letos zvýšil nad 30 USD za barel. Dále hraje prim nejistota ohledně obchodní dohody mezi USA a Kanadou, která by měla nahradit smlouvu NAFTA a která je pro Kanadu klíčová, protože přes 75 % veškerého zahraničního obchodu realizuje se Spojenými státy.
Dokud se prezident Trump s premiérem Trudeauem nedohodnou, nebudou chtít trhy nakupovat kanadský dolar, i když se měnový pár USD/CAD obchoduje nad 1,3000 na historicky zajímavých úrovních k shortu. V případě Kanady vidíme současná rizika jako dočasná a po jejich vypršení by měl kanadský dolar sbírat zisky.
Australský dolar
Podobný příběh aktuálně píše i Austrálie. Uhlí, plyn i železná ruda proudící do Číny si drží vysoké ceny, místní ekonomika expanduje slušným tempem a přesto se měnový pár AUD/USD propadá. Znovu za tím můžeme hledat amerického prezidenta Trumpa, který Číně vyhlásil obchodní válku a plánuje zavést cla na většinu dováženého zboží z Číny do USA. Riziko zpomalení číského hospodářského boomu visí ve vzduchu a pro Austrálii by bylo velmi bolestivé.
Zde nevidíme příliš růžovou budoucnost a možnost rychlého obratu. Obchodní rozepře mezi USA a Čínou budou nejspíš mnohem delší a mnohem krvavější než na jakékoliv jiné frontě, kde americká prezidentská administrativa začala bojovat. Austrálie proto nemůže čekat další komoditní boom jako na počátku desetiletí, kdy se otevíral jeden uhelný důl za druhým a investice rostly do nebes. Křehký trh s nemovitostmi a vysoké zadlužení domácností také nedovolí australské centrální bance příliš zvyšovat sazby, což dle našeho názoru bude držet měnový pár AUD/USD i v následujících čtvrtletích výrazně pod 0,8000.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Celkově se na komoditních měnách podepisuje negativní vnímání rizika na globálních trzích, protože z důvodu silné cyklické volatility cen komodit jsou vnímány jako rizikové. Oproti nim americký dolar nebo švýcarský frank jako bezpečné přístavy nyní stahují vystrašený kapitál k sobě.
Ruský rubl
Do třetice jsme si vzali pod lupu i ruský rubl. Ten se historicky chová podobně jako kanadský dolar a měnový pár USD/RUB si tak drží silnou negativní korelaci s cenami ropy. Ani zde však nenajdeme v posledních měsících zisky, naopak ruský rubl letos ztratil už téměr 20 % své hodnoty. Je pravdou, že Rusko trpí odlivem kapitálu ještě mnohem více než Kanada, protože v sobě skrývá pro zahraniční investory silná politická rizika – sankce Spojených států a Evropské Unie se přiostřily a kvůli nevyřešenému ukrajinskému konfliktu se zřejmě brzy nijak neuvolní. Dále je Rusko házeno do jednoho pytle s nemocnými ekonomikami emerging markets jako Turecko a Argentina, čímž pádem se jeho měna propadá jen ze své definice.
S čistě ekonomicko-fundamentálního hlediska by však ruský rubl měl být mnohem silnější. Díky vysokým příjmům z ropy a slabé měně vytváří letos Rusko významný přebytek na běžném účtu, který by měl skončit v rozmezí 5-7 % HDP. Takovým luxusem a značnou nezávislostí na zahraničním financování se nemůže chlubit žádná jiná země emerging markets. A stavba plynovodu Nord Stream 2 by měla výhledově ještě zvýšit zahraniční příjmy Ruska.
Nákup ruského rublu (short USD/RUB) tedy vypadá atraktivně. Svým způsobem se jedná o zapákovanou koupi kanadského dolaru, kde je velmi důležitá vysoká cena ropy s Donaldem Trumpem jako divokou a nepředvídatelnou kartou a s nadějí, že averze k riziku a k emerging markets bude v globálu pomalu ustupovat.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, worldbank.com, Bloomberg