Ještě před analýzou stříbra se podívejme na platinu, která je z drahých kovů aktuálně nejslabší, zato nabízí největší příležitost na budoucí posilování.
Srovnání platiny a stříbra:
Na obrázku výše se snažím demonstrovat fakt, že platina, i když je mnohdy více považována za průmyslový kov než za kov cenný, se pohybuje s trendy drahých kovů.
Prosinec 2011 vytvořil na obou dvou komoditách jasné dlouhodobé high, prosinec 2015 zase jasné low. Z přiloženého obrázku je platina tou komoditou, která je aktuálně slabší a z daleka nekopíruje aktuální růstovou rally stříbra nebo zlata.
To nás může přivádět k otázce, zda je růst zlata a stříbra oprávněný, nebo zda jsou tyto drahé kovy aktuálně využívány spíše jako bezpečné přístavy v době zvýšených obav na trzích a spolu s klesající nervozitou budou klesat také.
Daily graf stříbra:
Tento týden patří stříbru, které se dostává na hodnoty z dubna roku 2017.
Velcí spekulanti
Velcí spekulanti jsou tzv. net long, tedy drží více pozic do longu než do shortu. Čísla z posledního COT reportu ukazují, že se tato skupina obchodníků stále nachází na vysokých hodnotách a své longy dál navyšují. Report poskytuje data z minulého úterý a je pravděpodobné, že se v dalším reportu objeví ještě vyšší číslo čistých pozic large traders.
Hedgers
Skupina zajišťovatelů, tzv. Hedgers, jsou na vyhrocených hodnotách, silně net short. Proti vysokým hodnotám samotné komodity se zajišťují prodejem futures kontraktů. Prostor pro možný další pokles, tedy další navyšování shortových pozic, by se zde jistě našel.
Poptávka
Poptávka po stříbru ustavičně klesá a vytváří jednu z největších divergencí, kterou bychom dnes na komoditách našli. Tato silná divergence není vůbec obvyklá a předesílá možnost budoucího rychlého poklesu. Z obrázku výše si lze všimnout opačné situace na začátku května, kdy poptávka po stříbru prudce vzrostla a cena samotné komodity ji po měsíci začala následovat.
Poměr zlato/stříbro
Analýzu bych zakončil zajímavým grafem, zobrazujícím poměr mezi cenou zlata a stříbra. Tento poměr je zobrazen v horní polovině výše přiloženého obrázku a říká nám, že 1 unce zlata je aktuálně 85x dražší než 1 unce stříbra.
Za prvé zde máme potenciál pro snížení takto extrémního poměru například tím, že cena stříbra vzroste a zlato se usadí na aktuálních hodnotách. Scénářů je ovšem více.
Za druhé jsem do grafu vyznačil oblasti, kdy byl poměr mezi zlatem a stříbrem vyhrocen a co se následně stalo s cenou stříbra. V minulosti došlo vždy k růstu ceny stříbra tak, jako k němu dochází nyní.
Komodita vysílá smíšené signály jak na stranu long, tak na stranu short.
Ke stříbru bychom momentálně mohli přistupovat tak, že se jedná o silně volatilní komoditu, kterou sleduje celý investorský svět a zobchodování této příležitosti je velmi rizikové.
Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa